رویدادهای مثبت در خوابگاه دانشجویی

بشرا یعقوبیان 1397/06/04 تعداد بازدید:‌ 184 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

رویدادهای مثبت در خوابگاه دانشجویی

رویدادهای مثبت و مفید خوابگاه های دانشجویی کارمندی:

دوران زندگی در خوابگاه های دانشجویی را می توان یکی از بهترین و جذابترین دوره های زندگی به شمار آورد. حتی برای بسیاری از افراد که زندگی در خوابگاه ها، پانسیون و اقامتگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه را تجربه کرده اند، این دوره از زندگی تکرار نشدنی و وصف ناپذیر است. ممکن است دلایل متفاوتی موجب این مسأله شده باشند. برای مثال دوران اقامت در خوابگاه های دانشجویی خودگردان و دولتی، دوران جوانی است که اکثر افراد تقریبأ هیچگونه مسئولیتی بر عهده ندارند. به عبارت دیگر اکثر ساکنین خوابگاه جوانانی هستند که مهمترین دغدغه آنان درس و کارشان است، بدون اینکه نگران مسئولیت زندگی و به دوش کشیدن بار مشکلات آن باشند. خوابگاه های کارمندی دانشجویی پسرانه و دخترانه به عنوان یکی از پرشور و حال ترین مکان ها در دنیا شناخته شده است که با برنامه ریزی های صحیح می توان نقش مهمی در افزایش این روند و اصلاح زندگی ساکنین آن ایجاد کرد.

خوابگاه خودگردان

برای این منظور باید به فکر رویدادهای مثبت و مفیدی بود که در طی آن می توان جوانان ساکن در خوابگاه های دانشجویی کارمندی دخترانه و پسرانه درگیر کرد. رویدادهای مثبت خودبه خود می تواند در خوابگاه ها اتفاق بیفتد. اما تا چه اندازه این رویداد ها می تواند برای ساکنین مفید باشد، مستلزم انجام تحقیقات است. نظرسنجی از قشر گسترده ای مانند ساکنین خوابگاه می تواند نتایج دقیق و قابل اعتمادی را ارائه دهد. به طوری که در مورد انجام کارها و برنامه های مفید می توان از خود ساکنین خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی پسرانه و دخترانه نظرخواهی کرد. گاهی به طور کاملأ طبیعی و طبعأ به دلیل حضور نیروی جوان و کارآمد در خوابگاه ها، اتفاقات مثبتی به طور خودجوش به وقوع می پیوندد که اگر به دست قشر دیگر در جامعه سپرده شود، بسیار زمان بر و هزینه بردار خواهد شد. گرچه ممکن است بدون پشتوانه نهادها و مسئولین در خارج از خوابگاه، زحمت این دسته از جریانات چندین برابر شود، اما غیرممکن نخواهد نبود.

پانسیون کارمندی

برنامه هایی بر پایه آموزش های صحیح:

همانطور که گفته شد، خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دانشجویی خودگردان پسرانه و دخترانه به عنوان بهترین مکان برای بسیاری از ساکنین است. اما تا چه اندازه می توان از دوران اقامت در این مسکن های دانشجویی استفاده کرد. مقدمه چینی برای اجرای برنامه هایی که می تواند بسیار مفید و آموزنده باشد، در قدم اول باید توسط ساکنین پیشنهاد داده شود. برنامه هایی که به طور دسته جمعی ساکنین را درگیر کرده و در نهایت موجب بهره گرفتن ساکنین از ساعات حضور در خوابگاه می شود. برگزاری این برنامه ها ممکن است زمان بر و نیازمند صرف هزینه باشد. اما باید توجه داشت که این هزینه ها برای قشری است که پس از چند سال زندگی در خوابگاه به طور کامل وارد اجتماع شده و هرکدام می توانند نماینده خوبی از قشر تحصیلکرده باشند. این برنامه های آموزشی می تواند ورزشی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و... باشد.

پانسیون دانشجویی

رویدادهای خیرخواهانه (با حامی مالی یا بخش پشتیبانی):

یکی از رویدادهای مثبت که تقریبأ در تمام خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی دخترانه و پسرانه مشاهده می شود، کمک های خیرخواهانه است که به صورت خودجوش یا با پشتیبانی یک نهاد رسمی در خوابگاه جریان پیدا می کند. این دسته از رویدادها اگرچه در برخی از ماه های سال به طور چشمگیری افزایش می یابند، اما می توان گفت که تقریبأ در تمام سال و در بین ساکنین خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دخترانه و پسرانه همواره جریان دارند. به هراندازه که خوابگاه ها بزرگتر باشند، برنامه های خیرخواهانه نیز بیشتر جریان پیدا می کنند و با پیش قدم شدن چند نفر از ساکنین ادامه پیدا می کند. به طور کلی، به جریان انداختن رویدادهای مثبت در خوابگاه موجب می شود قشر جوان نقش مثبت و مؤثرتری در آینده کشور و جامعه ایفا کند.

اقامتگاه خودگردان کارمندی خوابگاه/ اقامتگاه/ پانسیون های دانشجویی را در سایت خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها