رسیدگی به خوابگاه های دانشجویی

بشرا یعقوبیان 1396/12/22 تعداد بازدید:‌ 221 دسته‌بندی: خوابگاه

رسیدگی به خوابگاه های دانشجویی

اهمیت خوابگاه های دانشجویی:

گذراندن زندگی در خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه طی چند سال اخیر به یک مرحله مهم از زندگی دانشجویان و محصلان تبدیل شده است. دلیل این امر، وجود دانشگاه های دولتی و مطرح در مراکز استان ها است که سبب می شود هر سال جمعیت عظیمی از دانشجویان به شهرهای بزرگ مهاجرت کنند. این افراد، قشر جوان و تحصیلکرده جامعه هستند که نمی توان به راحتی از خواسته ها و نیازهای آنان چشم پوشی کرد. چندین سال تلاش برای پذیرفته شدن در دانشگاه و رشته مورد نظر کار کم اهمیتی نیست. به همین دلیل با حضور این دختران و پسران جوان در عرصه دانشگاه ها، بحث برآورده کردن نیازهای آنان، اهمیت ویژه به خود می گیرد. علاوه بر اهمیت سطح علمی اساتید و امکانات آموزشی دانشگاه، دیگر نیازها مانند وجود امکانات رفاهی و ورزشی نیز نباید نادیده گرفته شود.

اقامتگاه با فول امکانات

نیاز اولیه انسان ها به مسکن همواره مورد بحث بوده است. وجود تعداد زیادی از دانشجویان دختر و پسر که با هزار امید به شهر غریب آمده اند، نیازمند ایجاد فضای امن و سالم برای اسکان این افراد است. نیاز به خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه که دارای کیفیت قابل قبول باشند در سطح کشور احساس می شود. این نیاز هر سال با افزایش پذیرش دانشگاه ها، روبه افزایش است. اما دانشگاه ها جهت شانه خالی کردن از تامین این نیاز اولیه، در دفترچه ها اعلام می کنند که مسئولیتی در قبال ارائه خوابگاه به دانشجویان ندارند، حتی در این صورت نیز دانشگاه ها مؤظف هستند با معرفی خوابگاه های مجوزدار و رسمی، به اسکان دانشجویان سر و سامان بدهند.

پانسیون کارمندی دانشجویی

گزینش در خوابگاه های دانشجویی:

خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه در همکاری با دانشگاه ها مؤظف هستند که در انتخاب و گزینش افراد ساکن در خوابگاه، حساسیت لازم را به کار بگیرند. برای مثال به همراه داشتن معرفی نامه معتبر از طرف امور خوابگاه های دانشگاه های مربوطه، سبب می شود هر فردی نتواند در خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه اقامت داده شود. ارتباط منظم و گسترده در بین دانشگاه ها و خوابگاه های خودگردان یا استیجاره ای زمینه احتمال سوءاستفاده افراد غیرمرتبط را به صفر می رساند. این ارتباط نباید تنها محدود به گزینش دانشجویان باشد.

خوابگاه کارمندی

رسیدگی به نیازهای ساکنین خوابگاه ها:

اهمیت امر خوابگاه داری از آن جا سرچشمه می گیرد که تقریبأ تمامی افراد ساکن در خوابگاه های دانشجویی جوان هستند. درهیچ جامعه ای از جمله جامعه ما، نیازهای جوانان به ویژه دانشجویان که آینده سازان مملکت هستند، نباید نادیده یا سرسری گرفته شود. دختران و پسران ساکن در خوابگاه های دانشجویی به دلیل نیازهای که به دلیل دور بود از خانواده در آن ها بروز می کند، حساس تر می شوند. همین امر ضرورت حضور منظم مشاوران مجرب در خوابگاه های دخترانه و پسرانه را پررنگ تر می کند.

اقامتگاه خودگردان دانشجویی

رسیدگی به دانشجویان ساکن در خوابگاه های خودگردان و دولتی تنها محدود به داشتن تخت و کمد در اتاق نیست. بلکه حضور مرتب مسئولین مجرب در خوابگاه، پزشک، کلاس های آموزشی سرگرم کننده و ... همگی می توانند در بهبود شرایط خوابگاه ها اثر بسزایی داشته باشد. همچنین برقراری امنیت در خوابگاه های دخترانه و پسرانه در کاهش استرس های روانی ساکنین خوابگاه مؤثر است. برقراری امنیت نیز نباید تنها محدود به نصب دوربین یا گیت ورودی باشد. مسئولین خوابگاه باید در تمام طول شبانه روز پاسخگوی ساکنین باشند. به ویژه دختران ساکن در خوابگاه، گاهی در ساعات نصف شب به دلیل بیماری ها و عارضه های متفاوت نیازمند مراجعه به پزشک می شوند. با حضور پزشک در محوطه خوابگاه این مشکل به راحتی حل می شود. اما اکثر خوابگاه ها شبانه دانشجویان را راهی بیمارستان های داخل شهر می کنند که خود می تواند موجب به وجود آمدن دردسرهای زیادی برای دانشجویان شود.

پانسیون ارزان در تهران

در نهایت باید بیان کرد که مسئولین خوابگاه ها و دانشگاه ها به عنوان افرادی که مرتبأ با قشر جوان سر و کار دارند، مؤظف به برآورده کردن نیازهای ساکنین خوابگاه های دانشجویی هستند.

خوابگاه/ اقامتگاه/ پانسیون های لوکس کارمندی دانشجویی در تهران را از طریق سایت خواب اینجا بشناسید.

دیدگاه‌ها