رتبه بندی خوابگاه ها

بشرا یعقوبیان 1396/10/27 تعداد بازدید:‌ 413 دسته‌بندی: خوابگاه

رتبه بندی خوابگاه ها

شاخص های رتبه بندی:

در مطلب قبلی به چهار شاخص اصلی که رتبه بندی خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه را تحت تأثیر قرار می دهند و توسط صندوق رفاه دانشجویان تنظیم شده اند، اشاره شد. در این مطلب به 3 مورد دیگر پرداخته خواهد شد.

پانسیون دانشجویی

شاخص شماره پنج به امکانات درمانی و رفاهی اشاره دارد. از جمله امکانات درمانی، داروخانه، خدمات مشاوره ای، پزشک عمومی و... در یک مکان از خوابگاه یا مجتمع خوابگاهی مستقر باشند و با برنامه منظم به دانشجویان ساکن در خوابگاه، خدمات درمانی ارائه دهند. امکانات رفاهی از جمله، نانوایی، خودپرداز، خدمات کپی و تکثیر، آرایشگاه، کفاشی، خشکشویی، عکاسی و... باید به صورت فعال در مجتمع خوابگاهی یا خوابگاه مشغول فعالیت باشند.

اقامتگاه

شاخص شماره شش در رابطه با امکانات عمومی خوابگاه های دانشجویی است. به طور کلی زیرمجموعه های این شاخص شامل سرانه مفید خوابگاهی، سرانه فضای سبز، سرانه بهداشتی، امکانات ورزشی و فرهنگی، امکانات ایمنی، امکانات مربوط به پخت و پز در خوابگاه و ... می باشد. سرانه پخت و پز به سه بخش اصلی آشپزخانه، سالن غذاخوری و مکان توزیع غذا تقسیم بندی می شود. فضا و امکانات موجود در یک آشپزخانه مناسب، باید متناسب با تعداد دانشجویان ساکن در خوابگاه باشد و پخت دو وعده اصلی نهار و شام را پوشش دهد. ظرفیت سالن غذاخوری باید متناسب با تعداد دانشجویان ساکن در خوابگاه باشد. محل توزیع غذا، مکانی داخل ساختمان خوابگاه می باشد که تنها جهت توزیع غذا استفاده می شود. امکانات ایمنی از جمله، وجود کپسول آتش نشانی در سالن های خوابگاه های دانشجویی، سیستم اطفاء حریق، پله های اضطراری، سیستم اعلان حریق و شیلنگ آب پرفشار می باشد. خوابگاه های پسرانه و دخترانه بر اساس دارا بودن تعداد این بندها رتبه بندی می شوند. به میزانی که این بندها رعایت شوند، خوابگاه در سطح بالاتری قرار می گیرد.

پانسیون

شاخص شماره هفت به امکانات و تجهیزات خوابگاه و اتاق ها مربوط می شود. تخت، پرده، چوب لباسی، یخچال، کمد لباس، میز و صندلی، موکت، جاکفشی و سطل زباله به عنوان تجهیزات اتاق به شمار می روند  که در صورت مناسب بودن، خوابگاه را از نظر رتبه بندی تحت تأثیر قرار می دهند. از جمله تجهیزات عمومی، آسانسور، ماشین لباسشویی، جاروبرقی، آب سرد کن و جعبه کمک های اولیه هستند. مجهز بودن خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه به هرکدام از این امکانات، در صورتی که وسیله سالم و قابل استفاده باشد، باعث ارتقاء سطح خوابگاه در رتبه بندی خواهد شد. امکانات آشپزخانه شامل اجاق گاز و سینک ظرفشویی باید متناسب با تعداد دانشجویان ساکن در خوابگاه باشد. تجهیزات موجود در سرویس های بهداشتی و حمام شامل سطل زباله، چوب لباسی، مایع دستشویی، آینه و... باید سالم و تمیز باشند. سیستم حضور و غیاب دانشجویان باید به یکی از اشکال گیت ورود و خروج، انگشت نگاری، چهره نما یا کارت الکترونیکی،  فعال باشد و یا به صورت دستی حضور یا عدم حضور دانشجویان در خوابگاه ثبت شود. همچنین سرویس های رفت و برگشت به خوابگاه باید به صورت مرتب برقرار باشد. مگر اینکه مسافت کوتاه و دانشجویان نیاز به سرویس نداشته باشند.خوابگاه

شیوه نامه ارزیابی شاخص هاي رتبه بندي علاوه بر معرفی شاخص ها، در بخش پیوست، توضیحات تکمیلی را ضمیمه کرده است که در آن بخش به امکانات و تجهیزات بیشتر و همچنین نحوه محاسبه و ارزیابی دقیق تر کیفیت امکانات خوابگاه های دانشجویی پرداخته است. در قسمت پیوست، توضیحات تکمیلی در مورد ارزیابی تأسیسات مربوط به برق کاری خوابگاه های دانشجویی، تهویه، روشنایی، وضعیت کلی ساختمان خوابگاه از جمله راه پله ها و در و پنجره و همچنین کمک های اولیه، آورده شده است.

خوابگاه/ پانسیون/ اقامتگاه های بیشتر را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها