رتبه بندی خوابگاه ها

بشرا یعقوبیان 1396/10/26 تعداد بازدید:‌ 660 دسته‌بندی: خوابگاه

رتبه بندی خوابگاه ها

رتبه بندی خوابگاه ها بر چه اساسی انجام خواهد شد:

رتبه بندی خوابگاه های دانشجویی دولتی، توسط صندوق رفاه دانشجویان انجام می شود. بر اساس گزارش تهیه شده در سایت دانشگاه فرهنگیان، هدف از رتبه بندی خوابگاه ها، ارتقاء سطح کیفیت خوابگاه های دانشجویی به سطح مطلوب می باشد. این رتبه بندی، شناسایی خوابگاه های  با کیفیت پایین را آسان کرده است. بر اساس شیوه نامه ارزیابی رتبه بندی خوابگاه های دانشجویی دانشگاه های دولتی که در سایت صندوق رفاه دانشجویان فایل اصلی آن منتشر شده است، رتبه بندی خوابگاه ها در 7 شاخص اصلی تدوین شده است. در این شیوه نامه امکانات و تجهیزات به سه دسته، مناسب، نیاز به تعمیرات و اصلاح جزئی و در نهایت، نیاز به تعمیرات و اصلاح کلی تقسیم بندی می شود.

اقامتگاه خودگردان

شاخص های رتبه بندی خوابگاه های دانشجویی دانشگاه های دولتی:

شاخص اول در رابطه با دسترسی به خوابگاه است. به این معنی که، ساکنین خوابگاه هنگام اقامت در آن، تا چه اندازه از نظر دسترسی به دانشکده ها، رستوران مرکزی دانشگاه، مرکز بهداشت و درمان، محدوده ارائه خدمات شهری، مراکز خرید داخل و خارج دانشگاه و در نهایت، اماکن و سالن های ورزشی و فرهنگی دانشگاه دسترسی دارند. به عبارت دیگر، هرچه دسترسی به خوابگاه آسان تر باشد، خوابگاه در رتبه بالاتری قرار می گیرد.

پانسیون خودگردان

شاخص دوم مربوط به ساختمان و وضعیت کیفی خوابگاه های دخترانه و پسرانه است. خوابگاه های دانشجویی که ساختمان های نوساز و مدرن دارند در مقایسه با خوابگاه هایی که ساختمان قدیمی و بافت کهنه دارند، در رتبه بالاتری قرار می گیرند. عمر ساختمان را بر اساس پایان کار یا اطلاعات صحیح مسئولین دانشگاه تعیین می کنند. از زیرمجموعه های شاخص دوم، به سیستم انتقال آب و فاضلاب و سیستم برق کشی ساختمان خوابگاه می توان اشاره کرد. با توجه به این که این سیستم ها، بدون نقص، نیازمند تعمیر جزئی و یا نیازمند تعمیر کلی باشند، رتبه بندی خوابگاه دانشجویی متفاوت است. از دیگر زیرمجموعه های این شاخص، رنگ آمیزی دیوارهای بخش داخلی خوابگاه، تهویه و نور مناسب است. برای ارتقاء سطح کیفی ساختمان خوابگاه لازم است، دیوارها رنگ آمیزی شده، وسایل گرمایشی و سرمایشی تعمیر یا جایگزین شوند و میزان روشنایی خوابگاه مناسب باشد. میزان روشنایی با توجه منبع تولید آن، به دو دسته مصنوعی و طبیعی تقسیم می شود.

خوابگاه ارزان در تهران

شاخص سوم به نوع خوابگاه بر می گردد. خوابگاه های دانشجویی به شکل سوئیت، واحدهای آپارتمانی، اتاقی و ترکیب سالن-اتاقی دسته بندی شده اند. سوئیت ها دارای هال، آشپزخانه و سرویس بهداشتی مجزا و مستقل هستند. واحدهای آپارتمانی همان مجتمع ها هستند که به عنوان خوابگاه مورد استفاده قرار می گیرند. خوابگاه های اتاقی که تقریبأ رایج ترین نوع خوابگاه دانشجویی هستند دارای اتاق هایی می باشند که ساکنین از آشپزخانه و سرویس بهداشتی مشترک استفاده می کنند و در اتاق ها به یک راهرو مشترک باز می شود. خوابگاه های دانشجویی با ترکیب سالن- اتاق، به خوابگاه هایی گفته می شود که از ترکیب سالن و اتاق ساخته شده باشد، معمولأ دارای ظرفیت 9 نفر و یا بیشتر هستند. خوابگاه های دانشجویی که به صورت ترکیبی از خوابگاه هایی باشند که در بالا به آن ها اشاره شد، با توجه به این که اکثریت ظرفیت خوابگاه به چه شکل باشد، در یکی از این گروه ها قرار می گیرند.

مسکن دانشجویی

شاخص چهارم در رتبه بندی خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه، میزان فضایی است که هر کدام از ساکنین از آن استفاده می کنند و برای محاسبه آن، سرانه فضای اتاق و وسایل موجود در آن را نسبت به تعداد دانشجویان ساکن در اتاق می سنجند. فضای هال مشترک نیز در خوابگاه های آپارتمانی به عنوان سرانه محاسبه می شود. به هر میزان که دانشجویان ساکن در خوابگاه از فضای بیشتری برخوردار باشند، خوابگاه در رتبه بالاتری قرار می گیرد.

مطالب بیشتر و خوابگاه های کارمندی دانشجویی با فول امکانات را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها