رابطه بین دانشگاه و خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1397/03/28 تعداد بازدید:‌ 275 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

رابطه بین دانشگاه و خوابگاه

خوابگاه های خودگردان وابسته به دانشگاه:

مهمترین دغدغه برای دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه های سراسری و غیر دولتی، مربوط به انتخاب و رزرو خوابگاه مناسب است. مسئولیت دانشگاه در قبال اختصاص دادن خوابگاه های دانشجویی تمیز با امکانات رفاهی نسبی غیر قابل انکار است. اما متاسفانه این موضوع محدود به دانشگاه های سراسری است که خود را در قبال اسکان دانشجویان در خوابگاه های غیر دولتی وابسته به خود مؤظف می دانند. گرچه خوابگاه های خودگردان استیجاره ای نیز طی چندین سال اخیر به دلیل محدودیت بودجه یا فضای دانشگاه ها، توسط خود دانشگاه رزرو شده اند و دانشگاه برای جبران محدودیت فضای خوابگاه از این طریق اقدام کرده است. اما این کار دارای مشکلاتی است که از جمله مشکل برجسته خوابگاه های استیجاره ای، اضافه اجاره بها و خارج بودن از محوطه دانشگاه می باشد.

خوابگاه های ارزان قیمت

دانشگاه های سراسری که در دفترچه های تعیین رشته، تعلق گرفتن خوابگاه به دانشجویان جدیدالورود را تضمین نمی کنند، مجبور به اجاره خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه می باشد که زیر نظر خود و با قوانین وضع شده مربوط به خود فعالیت کنند. به طوری که مالک هیچگونه رابطه ی مستقیم و غیر مستقیمی با دانشجویان ساکن در خوابگاه های خودگردان وابسته به دانشگاه نخواهد داشت. در صورت بروز مشکلاتی از جمله کمبود وسایل رفاهی یا خراب شدن و شکستن هر وسیله عمومی در خوابگاه، دانشجویان ساکن در آن با اداره امور خوابگاه های دانشگاه در ارتباط خواهند بود. به عبارت دیگر خوابگاه های استیجاره ای که از طریق دانشگاه در دسترس دانشجویان قرار می گیرند، هیچ تفاوتی با خوابگاه های دولتی نداشته و مسئولین امور خوابگاه، به رسیدگی شکایات و انتقادات دانشجویان ساکن در این دسته از خوابگاه ها می پردازند.

پانسیون های دانشجویی کارمندی پسرانه

خوابگاه های دولتی یا اقامتگاه های خصوصی:

اکثر دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه های سراسری و غیر سراسری، در سال های اول قبولی در دانشگاه، علاقمند به اقامت در خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه ای هستند که وابسته به دانشگاه باشد. این امر دلایل متفاوتی دارد. یکی از مهمترین دلایل آن تصور داشتن امنیت بیشتر در خوابگاه های روزانه و خودگردان وابسته به دانشگاه است. دلیل دیگر مربوط به موقعیت قرارگیری خوابگاه های روزانه و اختصاص دادن سرویس به خوابگاه های خودگردان وابسته به دانشگاه می باشد. به طوری که دانشجویان ساکن در خوابگاه های استیجاره ای وابسته به دانشگاه، برخلاف دانشجویان ساکن در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های خودگردان پسرانه و دخترانه، از سرویس های رفت و آمد رایگان برخوردار خواهند بود. پرداخت هزینه های کمتر نیز یکی از دلایل برجسته در تلاش دانشجویان برای اقامت در خوابگاه های دولتی و وابسته به دانشگاه است.

پانسیون های دانشجویی دخترانه

اهمیت رابطه بین دانشگاه و خوابگاه:

برقرار بودن رابطه بین دانشگاه های سراسری و غیر سراسری با خوابگاه هایی که دارای مجوز رسمی برای فعالیت هستند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا رسیدگی به امورات دانشجویان ساکن در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دخترانه و پسرانه، یکی از وظایف مهم دانشگاه های مربوطه می باشد. دانشگاه های غیر دولتی که در ارائه خوابگاه به دانشجویان پذیرفته شده مسئولیتی تقبل نمی کنند، مشکلات مازادی را برای دانشجویان متقاضی خوابگاه به بار می آورند. زیرا دانشجویان برای بهره مند شدن از یک اقامتگاه مطمئن حاضر بر پرداخت هزینه های بیشتری هستند. شاید این مسأله برای دانشجویان ترم های بالاتر و یا دیگر متقاضیان خوابگاه مهم نباشد، اما برای دانشجویانی که تجربه زندگی دور از خانه و شهر غریب را نداشته اند، قضیه به طور چشمگیری متفاوت است.

اقامتگاه های کارمندی دانشجویی

به دلیل اهمیت بالایی که در اسکان دادن دانشجویان وجود دارد، ترویج خوابگاه های استیجاره ای زیر نظر دانشگاه ها و با نظارت مستقیم صندوق رفاه و اداره امور خوابگاه های هر دانشگاه، قادر خواهد بود به میزان قابل توجهی مشکلات دانشجویان ساکن در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون دانشجویی کارمندی پسرانه و دخترانه را کاهش دهد.

برای مطالعه ادامه مطلب و آشنایی با خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی، روی خواب اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ها