درس زندگی در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1396/12/07 تعداد بازدید:‌ 168 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

درس زندگی در خوابگاه

در ادامه...

همانطور که در مطلب قبل اشاره شد، زندگی در پانسیون ها، اقامتگاه ها و خوابگاه های دخترانه و پسرانه، می تواند تجربیاتی را به دانشجویان و کارمندان ساکن در خوابگاه بیاموزد که فرد با چند سال زندگی در خانه، به این تجربیات دست پیدا نخواهد کرد. تغییر دادن رفتارهای فردی که ناشی از وابستگی افراطی به خانواده می باشد، از مزیت های زندگی در خوابگاه دانشجویی و کارمندی است. در این دو مبحث، 6 مهارت مهم ذکر شده است که با زندگی در خوابگاه می توانیم آن ها را در خود تقویت کنیم. مورد اول، تمایل به تعامل بیشتر با اطرافیان می باشد. تقویت در مهارت برقراری ارتباط با محیط اطراف، می تواند فرد را از گوشه گیری و آسیب های بعدی آن نجات دهد.

خوابگاه خودگردان

سازماندهی وسایل:

زمانی که زندگی در خوابگاه های دانشجویی آغاز می شود، سازماندهی کردن وسایل یک کلید به شمار می رود. با یک غلفت کوچک ممکن است وسایلی را از دست بدهید که دیگر قادر به بازگرداندن آن نخواهید بود، زیرا این وسایل دور از چشم مانده و زمانی که به آن نیاز دارید دسترسی آسانی به آن نخواهید داشت. اما با یک سازماندهی ساده و مرتب سازی اولیه می توانید هر موقع به هر چیزی که نیاز داشتید به راحتی آن را پیدا کنید. استعداد سازماندهی وسایل و حتی سازماندهی زمان برای ورود به دانشگاه و زندگی آینده، می تواند در خوابگاه های پسرانه و دخترانه تقویت شود.

خوابگاه دخترانه

تبدیل شدن به یک شنونده خوب:

زندگی در خوابگاه های کارمندی و دانشجویی به فرد می آموزد که چطور به سخن دیگران گوش دهد. مهارت گوش دادن از هم صحبتی با هم اتاقی ها آغاز می شود. زمانی که فرد به مدت طولانی به یک بحث علمی یا درد دل شخصی گوش می دهد. این مسأله به ساکنین خوابگاه کمک می کند تا در کلاس های درس نیز مهارت گوش دادن را در خود تقویت کنند. به ویژه برای افرادی که در جمع خانواده متکلم الوحده بودند، یادگیری این مهارت در خوابگاه بسیار حائزاهمیت است.

  خوابگاه پسرانه

بهبود انتقال افکار به دیگران:

ساکنین خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های پسرانه و دخترانه، اغلب در یک رده سنی نزدیک به هم قرار دارند. همین امر کمک می کند تا ساکنین با میل بیشتری به تعامل کلامی با یکدیگر رغبت نشان دهند. بی تردید فردی که مهارت خوب گوش دادن را در خود تقویت می کند، از وقایع اطراف خود بیشتر می آموزد و انتقال مفاهیم به دیگران، برای وی ساده تر می شود.

خوابگاه ارزان کارمندی

سبک مطالعه ایده آل:

فردی که در سنین نوجوانی به تقلید از اطرافیان به مطالعه پرداخته است، در طی زندگی خود در دوره دانشجویی و با اقامت در خوابگاه های پسرانه و دخترانه، به سبک مطالعه ایده آل خود جذب خواهد شد. زیرا در خوابگاه،  آزادی عمل بیشتری خواهد داشت. در دوران قبل از ورود به دانشگاه، فرد تحت تأثیر خانواده یا مشاورین، به سبک های مختلفی مطالعه خواهد کرد. اما با شروع شدن زندگی دانشجویی و اقامت در خوابگاه ها، پانسیون ها و  اقامتگاه های دانشجویی، فرد بدون دخالت اطرافیان سبکی را برای طالعه انتخاب می کند که بیشترین بازدهی را به اثر آن، در خود مشاهده کند.

خوابگاه ارزان دانشجویی

مسئولیت شخصی و علمی:

زندگی در خوابگاه دانشجویی- کارمندی به فرد کمک می کند تا در برابر کارها و تصمیمات خود مسئول باشد. به عبارت دیگر به فرد شهامت می دهد تا مسئولیت کارهای شخصی و علمی خود را بر عهده بگیرد. دانشجویان ساکن در خوابگاه، حتی از پذیرفتن حرف های روزمره که منبع اساسی ندارند، امتناع می کنند. از این نظر نیز زندگی در خوابگاه ها و پانسیون های دخترانه و پسرانه بر بلوغ فکری ساکنین تأثیر مثبت می گذارد. بعدها زمانی که فرد ساکن در خوابگاه به یک شخصیت علمی تبدیل شد، قادر خواهد بود مسئولیت عبارات علمی را که به کار می برد، با ذهن روشن بپذیرد. ساکنین خوابگاه با تجربه زندگی مستقل در سنین جوانی، یاد می گیرند که پاسخگوی تمام اعمال، رفتارها و گفته های خود باشند.

خوابگاه/ اقامتگاه/ پانسیون های خودگردان را در خواب اینجا مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها