دانش اجتماعی در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1397/02/23 تعداد بازدید:‌ 206 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

دانش اجتماعی در خوابگاه

زیر ساخت های رفتاری:

رفتارهای اجتماعی در شهرهای مختلف با توجه به وجود ملیت ها و قومیت های متنوعی که در ایران وجود دارد، دارای تفاوت های بسیاری است. بیشتر افراد بومی که در استان ها و شهرستان ها زندگی می کنند در زمان پذیرش در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی یا شرکت های دولتی و خصوصی، مجبور به سفر کردن به شهرهای بزرگتر و کلان شهرها می شوند. این افراد به طور طبیعی رفتارهای اجتماعی مختص به جامعه بومی خود را به مقصد منتقل می کنند. در این میان به دلیل بالا بودن هزینه ها و همچنین مشکلاتی که در اجاره منازل مسکونی وجود دارد، بیشتر این افراد در مکان های اقامتی از جمله اقامتگاه ها، پانسیون ها و خوابگاه های کارمندی- دانشجویی دخترانه و پسرانه ساکن می شوند. اولویت اول این دسته از دانشجویان و کارمندان متقاضی خوابگاه، یافتن اقامتگاه های است که بتوانند در آن با هم شهری ها یا هم زبان های خود هم اتاق شوند، اما گاهی این تلاش بی نتیجه می ماند، زیرا وجود خوابگاه ها و پانسیون های زیادی که در سطح کلان شهرها ساخته شده است باعث پراکندگی زیادی شده است. به همین دلیل خوابگاه ها به عنوان اولین مقصد متقاضیان خوابگاه ها و پانسیون های دخترانه و پسرانه، شاهد حضور فرهنگ های مختلف در یک ساختمان و حتی در یک اتاق خواهند بود.

خوابگاه خودگردان ارزان

در تشکیل رفتارهای اجتماعی مجموعه ای از عوامل مؤثر هستند که به محل زندگی اولیه هر کس بستگی دارد. به عبارت دیگر مجموعه ای از رفتارها که فرد تا سن نوجوانی با آن ها در ارتباط است به عنوان تکیه گاه اصلی اسکلت شخصیت فرد به شمار می روند و همین رفتارها هستند که زیرساخت های رفتاری و شخصیتی فرد را تشکیل می دهند. در سن جوانی که فرد برای ادامه تحصیل یا موقعیت کاری، وارد اجتماع های بزرگتری مانند شرکت ها، دانشگاه ها، خوابگاه های دانشجویی- کارمندی و... می شود، اهمیت این زیرساخت های رفتاری نشان داده می شود.

ایجاد روابط معنی دار در خوابگاه های دخترانه و پسرانه:

علاوه بر رفتارهایی که هر فرد در محیط بومی می آموزد، رفتارهای دیگری نیز وجود دارد که بر اثر تعاملات اجتماعی در محیط های بزرگتری به وجود می آید. برقراری روابط گسترده در محیط های آکادمیک، روابط معنی دار و مثبتی را به دنبال دارد. به عنوان مثال اقامت در خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه های دانشجویی- کارمندی پسرانه و دخترانه به نوبه خود می تواند روابط پر معنایی را بنا کند که بیشتر آن ها انتخابی هستند و می توانند از جهات مختلف موجب بهبود رفتارهای شخصی و اجتماعی در بین ساکنین خوابگاه های دانشجویی- کارمندی شوند. از همین نظر، خوابگاه ها و پانسیون های کارمندی- دانشجویی محیط آموزشی رایگانی به حساب می آیند که در طی اقامت در آن، ساکنین به تبادل فرهنگ و اخلاق می پردازند.

پانسیون دانشجویی پسرانه

بهبود دانش اجتماعی در خوابگاه های دانشجویی- کارمندی:

دانش اجتماعی بر اساس روابط و تعاملات اجتماعی به دست آید که فرد طی دوره های مختلف زندگی خود از محیط های گوناگونی که با آن ها سر و کار داشته است الگوبرداری کرده است. افرادی که در محیط های ایزوله باقی می مانند از نظر سطح دانش اجتماعی در محدودیت قرار می گیرند. خوابگاه ها، پانسیون ها و  اقامتگاه های دخترانه و پسرانه در ترم های اول، شاهد حضور افرادی است که از نظر اجتماعی منزوی هستند. اما همین دسته از ساکنین خوابگاه های دانشجویی- کارمندی به دلیل هم نشینی با هم اتاقی ها و هم خوابگاهی هایی که از فرهنگ های مختلف آمده اند، به مرور دانش اجتماعی خود را گسترده تر کرده و از نظر روابط اجتماعی به سطح قابل قبولی ارتقاء پیدا می کنند.

پانسیون دانشجویی دخترانه

به طور کلی خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دخترانه و پسرانه را می توان به عنوان یک محیط مثبت و کاربردی در بهبود دانش اجتماعی و ساخت روابط معنی دار صحیح دسته بندی کرد.

پانسیون/ اقامتگاه/ خوابگاه های دانشجویی خودگردان را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها