خورد و خوراک در خوابگاه خودگردان

بشرا یعقوبیان 1398/06/20 تعداد بازدید:‌ 1481 دسته‌بندی: خوابگاه تهران

خورد و خوراک در خوابگاه خودگردان

نیازهای روزانه ساکنین خوابگاه خودگردان

تجربه یک زندگی ساده و زیبا در کمال آرامش در بین گروهی از دوستان که تقریبا در یک رنج سن قرار دارند، یکی از زیبایی های زندگی در خوابگاه پسرانه و خوابگاه دخترانه است. داشتن جو صمیمی در بین دوستان ساکن در یک اتاق کوچک که به حق فضای کافی برای تعداد افراد موجود در آن  نیست، با تمام مشکلات کوچک و بزرگ، شیرین و خاطره ساز است. شاید اگر در مورد مشکلات همیشگی که ساکنین اتاق با آن مواجه هستند، از ساکنین خوابگاه و پانسیون دانشجویی نظرخواهی شود، مشکل کمبود امکانات غذایی به عنوان بزرگترین معضل معرفی خواهد شد.

در مورد نحوه ی تهیه مواد غذایی در اتاق روش های مختلفی وجود دارد. بیشتر آن ها به نحوه برنامه ریزی و همچنین میزان مشارکت و صمیمت اعضاء اتاق وابسته است. در ضمن دانشجویان ساکن در خوابگاه خودگردان با وجود شباهت بسیار در شیوه زندگی خوابگاهی، اما در نحوه تأمین نیازهای روزمره در خوابگاه دارای تفاوت های بسیاری هستند.

خوابگاه تهران

فراهم کردن مواد غذایی در خوابگاه خودگردان دخترانه

قطعا در اکثر اتاق های دخترانه شرایط تغذیه ای و تهیه خورد و خوراک تا حدود زیادی با اتاق پسران متفاوت است. زیرا بیشتر دختران ساکن در اقامتگاه دخترانه با وجود سختی های زیادی که در طول مسیر ممکن است با آن روبه رو شوند، اما مقدار زیادی آذوقه به همراه خود به خوابگاه می آورند. برای اکثر دختران ساکن در خوابگاه، تحمل مشکلات مربوط به حمل کیف و چمدان های بزرگ با لذت مرفه بودن در اتاق قابل قیاس نیست. زیرا رفتن به بیرون از خوابگاه و خرید وسایلی که برای چند قلم از آن باید ساعات زیادی از روز را در خیابان چرخید.

علاوه بر زحمت خرید، هزینه های بالا نیز باعث می شود که بیشتر دختران مواد غذایی را به میزان نیاز یک یا چند هفته به همراه خود بیاورند تا در هزینه های خود صرفه جویی کنند. به ویژه برای دانشجویانی که در خوابگاه دخترانه در تهران ساکن هستند، مشکلات مربوط به خرید بسیار زیاد است. زیرا گاهی مسیرهای طولانی را برای یک قلم ماده خوراکی باید طی کنند. مورد دیگر به خوش خوراکی دختران و اهمیت دادن آن ها به تغذیه شان مربوط می شود. اکثر دختران با فست فود و غذاهای آماده سازگاری خوبی ندارند. به همین دلیل ترجیح می دهند مواد خام را با خود از خانه به خوابگاه برده، زمان لازم برای آشپزی را صرف کرده و در عوض از دستپخت خود لذت ببرند. آنها سرو غذاهای ساده در خوابگاه را به غذاهای بیرون ترجیح می دهند.

پانسیون تهران

فراهم کردن مواد غذایی در خوابگاه خودگردان پسرانه

در اتاق های پسرانه اما وضعیت به میزان بسیار زیادی متفاوت است. کمتر پسری حاضر به برداشتن وسایل سنگین خوراکی از خانه به اقامتگاه پسرانه و دانشجویی می شود. تأمین مواد خوراکی از سوپرمارکت سر کوچه خوابگاه برای پسران جزء پیش پا افتاده ترین مشکلات اقامت در خوابگاه است. همچنین تقریبا کمتر اتاقی را می توان یافت هر روز بوی غذای خوشمزه در آن پیچیده باشد. برای اکثر پسران ساکن در خوابگاه های دانشجویی، رفت و آمد به سلف دانشکده بسیار آسان تر و لذت بخش تر از درست کردن غذا و معطل شدن در آشپزخانه است. هرچند که بر خود آن ها نیز پوشیده نیست که غذای سلف و غذاهای آماده ی بیرون از نظر خواص و خوشمزگی با غذاهایی که خود می توانند آماده کنند قابل مقایسه نیست.

اقامتگاه پسرانه

اهمیت دادن به تغذیه در خوابگاه

شاید محیط خوابگاه و چالش های موجود در آن فرصت کافی برای فکر کردن به شیوه تغذیه صحیح را به افراد ندهند. اما باید در نظر داشتن که نداشتن زمان و مشغول شدن به کارهای جانبی نمی تواند توجیه مناسبی برای عدم توجه به تغذیه در پانسیون پسرانه و پانسیون دخترانه در تهران باشد. زیرا بهرحال یک غفلت و کوتاهی ناچیز نیز در مورد تغذیه می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای سلامتی افراد به همراه داشته باشد. از طرفی دیگر امروزه دسترسی به اطلاعات درست و صحیح کار سختی نیست.

خوابگاه دخترانه در تهران

هر کس با داشتن یک گوشی هوشمند به راحتی می تواند از راه های مختلفی به اطلاعات مفیدی درباره نوع و ساختار تغذیه سالم دسترسی داشته باشد. اهمیت دادن به تغذیه در خوابگاه علاوه بر تاثیراتی که بر سلامت جسمی افراد دارد، باعث افزایش بازده فکری آنها نیز می شود. غذاهای چرب و فست فودها با داشتن چربی های مضر موجب کسالت در افراد می شوند. از طرفی دیگر غذاهای سالم و سبزیجات به علت دارا بودن انواع ویتامین ها و مواد معدنی به کارکرد هرچه بهتر مغز افراد کمک می کنند.

5 راه کار عملی برای داشتن تغذیه سالم در خوابگاه خودگردان و دولتی

اکنون که به اهمیت داشتن یک تغذیه سالم در خوابگاه و اقامتگاه دخترانه و پسرانه پی بردیم، لازم است در مورد نحوه دستیابی به این شیوه تغذیه ای با یکدیگر صحبت کنیم. در ادامه 5 راه کار عملی برای داشتن تغذیه سالم در خوابگاه خودگردان و دولتی ارائه می شوند. این راه کارها عبارتند از:

  1. زمانی که احساس می کنید حوصله و یا زمان کافی برای تهیه یک غذای سالم مفصل را ندارید، می توانید با تهیه یک غذای سالم و ساده مثل نیمرو و یا پاستا، از سفارش غذاهای آماده بیرون چشم پوشی کنید.
  2. همیشه رد کنار غذاهای خود سالاد داشته باشید. این کار به تامین ویتامین ها و سایر مواد مغذی مورد نیاز بدن در خوابگاه و پانسیون کمک می کند.
  3. یک نفر که دستپخت خوبی داشته و به آشپزی علاقه مند است مسئول تهیه غذا در خوابگاه پسرانه در تهران شود. برای افزایش انگیزه این فرد بهتر است او را از سایر وظایف اتاق نظیر ظرف شستن و یا جارو زدن معاف کنیم.
  4. با هر بار مراجعه به منزل والدین بهتر است یکسری مواد غذایی پایه را همراه خود به خوابگاه خودگردان بیاورید. این کار هم در هزینه و هم در زمان صرفه جویی می کند.
  5. برای خرید مواد خوراکی مورد نیاز برای آشپزی یک برنامه مدون و عملی در پانسیون خودگردان در تهران داشته باشید.
خواب اینجا

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی ،پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها