خوابگاه چه امکاناتی به ساکنین ارائه می دهد؟

بشرا یعقوبیان 1398/06/30 تعداد بازدید:‌ 879 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

خوابگاه چه امکاناتی به ساکنین ارائه می دهد؟

خوابگاه ها موظف به ارائه چه امکاناتی هستند؟

لوازمی که برای اقامت شما در خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه دانشجویی پسرانه و دخترانه ضروری به نظر می رسند به دو دسته تقسیم می شوند. نخست وسایل و لوازمی است که خوابگاه موظف به تهیه آن است و به طور عمومی در تمامی خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه ها یافت می شوند. گرچه بسته به سطح کیفیت خوابگاه و هزینه ای که بابت اقامت پرداخته می شود، ممکن است در نو یا کهنه بودن لوازم موجود در خوابگاه  تفاوت های چشمگیری وجود داشته باشد. در این مطلب به ذکر مواردی می پردازیم که برای داشتن زندگی نسبتا آرامی در خوابگاه مورد نیاز هستند. خوابگاه، اقامتگاه یا پانسیون کارمندی در تهران و دیگر شهرها که شما قصد دارید اقامت کوتاه یا بلند مدت را در آن تجربه کنید، موظف به تهیه وسایل و لوازمی است که شما نمی توانید به عنوان وسیله شخصی آن را تهیه کنید. لیست این لوازم در اکثر خوابگاه ها یکسان است.

پانسیون ارزان

وسایلی که در اتاق های خوابگاه موجود هستند

تختخواب: تختخواب های موجود در خوابگاه ها، یک نفره و یک یا دو طبقه هستند. برخی از انواع خوابگاه دولتی و خودگردان، تشک های مناسب نیز در اختیار ساکنین قرار می دهند، اما این کار در همه خوابگاه ها رایج نیست.

کمد خصوصی: قرار دادن کمدهای شخصی در اتاق خوابگاه دانشجویی و خوابگاه کارمندی، لازم و ضروری است. کوچک یا بزرگ بودن کمدها به فضای اتاق و تعداد ساکنین بستگی دارد. اما به طور کلی باید کمد به اندازه کافی جا دار باشد تا ساکنین وسایل شخصی را در آن قرار داده و از شلوغ شدن فضای کوچک اتاق پانسیون دخترانه تهران، جلوگیری شود.

پرده: تمامی اتاق های پانسیون پسرانه و انواع دیگر اقامتگاه ها، دارای پنجره است. برای امنیت و رفاه حال ساکنین نصب پرده های مناسب، لازم و ضروریست. وظیفه تهیه پرده نیز بر عهده خوابگاه داران و مالکان پانسیون و اقامتگاه دخترانه در تهران و دیگر شهر ها می باشد.

خوابگاه دخترانه تهران

میز کار: با توجه به این که اکثر متقاضیان اقامتگاه دولتی و اقامتگاه خودگردان پسرانه و دخترانه، دانشجویان هستند، وجود میز کار در اتاق برای مطالعه و انجام کارهای پژوهشی ساکنین، لازم است. علاوه بر قرار دادن میز کار در اتاق، باید در سالن های مطالعه نیز میز و صندلی های راحت برای ساعات مطالعه دانشجویان فراهم شود. برخی پانسیون ها در قسمت لابی یا راهرو مشترک اتاق ها، مبلمان هایی را تدارک دیده اند که فضای مناسبی را برای مطالعه یا گپ زدن ساکنین فراهم می کند.

وسایل ضروری آشپزخانه که هر خوابگاهی باید داشته باشد

یخچال: برخی از خوابگاه پسرانه و دخترانه، تعداد معدودی یخچال در آشپزخانه قرار می دهند تا به صورت عمومی مورد استفاده ساکنین اتاق های مختلف قرار بگیرد. این کار باعث به وجود آمدن کشمکش و دعوا در بین ساکنین می شود. قرار دادن یخچال های مناسب در هر اتاق از بروز این اختلافات جلوگیری می کند. تهیه یخچال برای تمامی اتاق ها نیز جزء وظایف خوابگاه داران است.

اجاق گاز: در آشپزخانه هر خوابگاه، پانسیون یا خوابگاه دخترانه و پسرانه باید به تعداد کافی اجاق گاز وجود داشته باشد. زیرا تهیه غذا یکی از کارهای ضروری و دایمی قابل انجام در خوابگاه پسرانه تهران است. این اجاق گازها در تعداد مناسب کمک می کنند که ساکنین برای تهیه یک غذای ساده مجبور به تحمل صف های طولانی نشوند. برخی پانسیون های لوکس وسایلی مانند مایکروفر و تعداد کافی ظروف ضروری نیز در آشپزخانه قرار می دهند، تا مورد استفاده ساکنین قرار بگیرد. اما این کار به طور عموم در همه خوابگاه ها و پانسیون ها انجام نمی شود.

کابینت و سینک ظرفشویی: تعبیه کابینت و سینک ظرفشویی در آشپزخانه نیز از وظایف مالکان اقامتگاه پسرانه تهران است. البته تهیه مواد شوینده بستگی به خوابگاه دارد. اکثر خوابگاه ها مواد شوینده مانند مایع دستشویی و مایع ظرفشویی را تهیه و در اختیار ساکنین خوابگاه قرار می دهند.

خوابگاه تهران

امکانات لوکسی که همه خوابگاه ها ندارند

تا به اینجا تنها در مورد امکاناتی صحبت کردیم که بیشتر اقامتگاه دانشجویی و کارمندی آنها را برای ساکنین خود فراهم می کنند. اما در هر شهری که متقاضی دریافت خوابگاه باشید همواره تعدادی خوابگاه لوکس بصورت خوابگاه خودگردان و غیر دولتی برای اجاره وجود دارند. اینگونه اقامتگاه هایی چون خصوصی بوده و نرخ تعرفه آنها برای اجاره از خوابگاه دولتی و یا خوابگاه خودگردان معمولی بالاتر است، امکانات خاصی را در اختیار ساکنین قرار می دهند. برخی از این انواع پانسیون دخترانه در تهران در داخل پانسیون امکاناتی نظیر استخر و باشگاه ورزشی دارند. داشتن وسایل لوکس و امکانات مناسب تر در داخل هر یک از اتاق ها از دیگر امکانات خاص اینگونه مکان ها می باشد.

برخی از انواع خوابگاه خودگردان لوکس، دارای تختخواب های یک طبقه با تشک و ملحفه های بسیار شیک در اتاق هستند. برخی دیگر از آنها بصورت سویت کامل در آمده و تمامی امکانات مورد نیاز از جمله اتاق خواب، آشپزخانه و سرویس بهداشتی را در هر سویت تامین می کنند. خوابگاه دخترانه و پسرانه لوکسی نیز هستند که در محوطه خود دارای پارکینگ اختصاصی برای ساکنین خود می باشند. تمامی این امکانات می توانند در یک خوابگاه لوکس به بالاتر رفتن هزینه های رهن و اجاره بیفزایند.

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی ،پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها