خوابگاه پسرانه و ممنوعیت ها

بشرا یعقوبیان 1397/06/03 تعداد بازدید:‌ 254 دسته‌بندی: خوابگاه پسرانه

خوابگاه پسرانه و ممنوعیت ها

خوابگاه های پسرانه:

خوابگاه های خودگردان دانشجویی کارمندی پسرانه در مقایسه با خوابگاه های دانشجویی دولتی دارای تفاوت های قابل توجهی است. عامل اصلی بروز این تفاوت ها به نوع پذیرش ساکنین و همچنین میزان قوانین موجود در خوابگاه های خودگردان بازمی گردد. به دلیل پذیرش متقاضیان دانشجو و غیر دانشجو در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی پسرانه، تنوع در فرهنگ ها و اختلاف در سلیقه ها بیشتر است. همچنین حضور افرادی با سن و سال و صنف های متفاوت نیز این تنوع را بیشتر می کند. گرچه این عامل به خودی خود امری منفی به حساب نمی آید، اما سبب می شود در تعیین قوانین و ممنوعیت ها، نیاز به توجه بیشتری باشد. به طوری کلی در مقایسه با خوابگاه های دانشجویی کارمندی دخترانه، ممنوعیت ها در خوابگاه های پسرانه کمتر است. اما این به معنی عدم وجود قوانین و ممنوعیت ها در خوابگاه های پسرانه نیست.

خوابگاه پسرانه

قوانین برای تمام ساکنین یکسان است:

به طور ذاتی تفاوت های زیادی بین پسران از نظر خلق و خو وجود دارد. به طوری که برخی به راحتی می توانند حق خود را از دیگران بگیرند و یا حتی دیگران را مورد اذیت و آزار قرار دهند. در حالی که برخی دیگر به طور ذاتی از روحیه و حالات رفتاری آرامی برخوردار هستند. این تفاوت ها در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های خودگردان پسرانه به وضوح دیده می شود، اما این وضعیت به معنی وجود آشفته بازار در خوابگاه های پسرانه نمی باشد. به طوری که قوانین وضع شده و ملزم بودن ساکنین به رعایت این قوانین موجب می شود تمام ساکنین به یک اندازه از آرامش موجود در محل اقامت خود بهره ببرند.

پانسیون دانشجویی پسرانه

اگرچه ممنوعیت های موجود در خوابگاه های پسرانه چندان زیاد نیست، اما رعایت آن ها برای تمام ساکنین الزامی است و از این جهت خوابگاه های پسرانه و دخترانه تفاوتی با هم ندارند. برای مثال، مواردی مانند رعایت پوشش مناسب محدود به خوابگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی دخترانه نیست، بلکه در خوابگاه های پسرانه نیز باید رعایت شود. همچنین مواردی مانند عدم رعایت سر و صدا به ویژه در ساعات استراحت یک ممنوعیت مهم در خوابگاه می باشد. پرداخت به موقع اجاره بها نیز یکی دیگر از موارد مهمی است که باید رعایت شود. به طوری که حضور دانشجویان و کارمندانی که به طور رسمی جزء ساکنین خوابگاه به شمار نمی روند و هزینه ای بابت اقامت خود پرداخت نکرده اند، ممنوع است.

پانسیون کارمندی پسرانه

ممنوعیت های مهم در خوابگاه های پسرانه:

در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های خودگردان پسرانه، ممنوعیت هایی وجود دارد که در صورت انجام آن در مقایسه با دیگر ممنوعیت ها، با شدت بیشتری نسبت به افراد متخلف برخورد خواهد شد. برای نمونه ممکن است عدم رعایت ساعات ورود و خروج از خوابگاه یک ممنوعیت تلقی شود، اما با داشتن دلایل موجه و مدارک معتبر می توان با مسئولین خوابگاه آن را حل و فصل کرد. اما در مواردی مانند استعمال دخانیات و یا وقوع دعوا و پرخاشگری به صورت مکرر، موجب می شود فرد اعتبار خود را از دست داده و از خوابگاه اخراج شود. زیرا در تمام خوابگاه های دانشجویی کارمندی خودگردان و خوابگاه های دولتی، استعمال دخانیات و هرگونه مواد غیر طبیعی و اعتیاد آور ممنوعیت محسوب می شود.

خوابگاه خودگردان در تهران

این موضوع تنها به خوابگاه های پسرانه در ایران محدود نمی شود. بلکه در کلیه خوابگاه های پسرانه و دخترانه در سراسر جهان یک ممنوعیت بوده و با افرادی که قوانین مربوطه را رعایت نکنند، برخورد جدی خواهد شد. حتی در موارد جدی تر این موضوع به خارج از خوابگاه محل اقامت فرد درز کرده و موجب اخراج وی از دانشگاه یا محل کار می شود.

مزیت وجود ممنوعیت ها:

تمام اجتماع های کوچک و بزرگ با وجود قوانین و رعایت ممنوعیت ها قابل تحمل هستند. به همین دلیل در اجتماع هایی مانند خوابگاه/ پانسیون/ اقامتگاه و دیگر مسکن های دانشجویی، رعایت قوانین و عدم انجام ممنوعیت ها یک امر ضروری است.

دیدگاه‌ها