خوابگاه و کمبود های رفاهی

بشرا یعقوبیان 1396/11/15 تعداد بازدید:‌ 212 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

خوابگاه و کمبود های رفاهی

خوابگاه ها تا چه اندازه به تأمین امکانات ورزشی و رفاهی توجه می کنند:

بحث تأمین امکانات رفاهی و ورزشی محدود به خوابگاه های موجود در دانشگاه های سراسری نیست. بلکه در بخش خصوصی نیز خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های خودگردان و آزاد باید به این امر توجه کنند که ساکنین یک خوابگاه نیازمند داشتن یک فضای مناسب با وسایل کاربردی ورزشی هستند. گرچه انتظار نمی رود بخش خصوصی و آزاد بتواند بودجه ساخت یک سالن ورزشی یا فضای سبز مناسب را برای یک ساختمان که به عنوان خوابگاه از آن استفاده می شود را فراهم کند. اما به هرحال انتظار می رود خوابگاه های دانشجویی و کارمندی خودگردان نیز در حد توان برای رفع این مشکل تلاش و هزینه کنند. به طور مثال، استفاده از ساختمان هایی که دارای یک حیاط نسبتأ بزرگ می باشند، بهتر از استفاده از ساختمان های کوچک و آپارتمانی است. زیرا می توان از محیط حیاط به عنوان فضای سبز استفاده کرد و با قرار دادن وسایل ورزشی مناسب، تا حدودی کمبود امکانات ورزشی خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های پسرانه و دخترانه را جبران کرد.

پانسیون در تهران

همچنین در ساختمان هایی که فاقد حیاط یا فضای سبز کافی می باشند، می توان از یک سالن یا اتاق بزرگ به این منظور استفاده کرد. اما چون  از فضای بسته به منظور باشگاه یا سالن ورزشی استفاده می شود ، لازم است که اتاق یا سالن مورد نظر، تهویه مناسب داشته باشد تا ساکنین هنگام استفاده از آن دچار مشکل نشوند. متأسفانه در صنعت خوابگاهداری ایران، اختصاص دادن بودجه برای تأمین امکانات رفاهی و ورزشی تنها محدود به خوابگاه های لوکس می باشد. در حالی که این طرز فکر کاملأ اشتباه است و داشتن محیط مناسب جهت ورزش ساکنین باید به عنوان یک نیاز اولیه مورد توجه قرار بگیرد.

پانسیون دانشجویی کارمندی

مسأله دیگری که در اقامتگاه ها، پانسیون ها و خوابگاه های خودگردان و خصوصی، به آن اهمیتی داده نمی شود، برنامه های گردشی و ورزشی خارج از خوابگاه می باشد. می توان با صراحت گفت که این فعالیت های مفید مستلزم صرف هزینه بالایی نیست، بلکه اندکی ذوق و هوش می خواهد. خوابگاه ها می توانند با ترتیب دادن برنامه های تفریحی حتی به تعداد محدود در سال، رضایت خود و ساکنین را جلب کنند. برنامه های یک روزه کوهنوردی و گردشگری، بازدید از جاهای دیدنی شهری که خوابگاه در آن قرار دارد یا دیگر شهرهای نزدیک، رفتن به سینما به صورت دسته جمعی و... از جمله کارهایی هستند که نیازمند صرف هزینه و وقت زیادی نمی باشد، اما اثرات مثبت بسیاری به دنبال دارد.

پانسیون خودگردان پسرانه

در صورتی که اقامتگاه ها، پانسیون ها و خوابگاه های دانشجویی و کارمندی، به دلیل کمبود مکان یا بودجه قادر نباشند یک سالن ورزشی مناسب را در اختیار ساکنین قرار دهند، می توانند از راهکار دیگری استفاده کنند. این خوابگاه های خودگردان پسرانه و دخترانه به راحتی می توانند با باشگاه ها، استخرها، سینماها و... قرداد ببندند و با گرفتن تخفیف ویژه از این مکان ها، امکان استفاده از آن ها را با قیمت پایین تر، برای ساکنین خود فراهم کنند. با انجام این کار، دیگر نیازی به صرف هزینه جهت ساخت سالن و تأمین فضا و وسایل ورزشی و رفاهی نمی باشد، در عین حال، ساکنین خوابگاه می توانند از سالن ها و امکانات بهتری بهره بگیرند. در این صورت تنها مشکل موجود مربوط به مسافت می باشد که آن نیز با انتخاب مکان های نزدیک به خوابگاه های دخترانه و پسرانه، قابل حل است.

پانسیون خودگردان دخترانه

خوابگاهداران با قائل شدن اهمیت ویژه برای تأمین امکانات رفاهی و ورزشی در داخل خوابگاه یا خارج از آن، علاوه بر اینکه به شأن ساکنین خود احترام می گذارند، در عین حال می توانند متقاضیان بیشتری را به خود جلب کنند. در مطلب بعدی به اهمیت تأمین نیازهای رفاهی دانشجویان ساکن در خوابگاه های دولتی می پردازیم.

خوابگاه/ پانسیون/ اقامتگاه های بیشتر را در خواب اینجا مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها