خوابگاه و ناهنجاری ها

بشرا یعقوبیان 1396/10/13 تعداد بازدید:‌ 223 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

خوابگاه و ناهنجاری ها

خوابگاه های دانشجویی و کاستی ها:

شکایت و گلایه کردن از کمبود امکانات اکثر خوابگاه های کشور، اعم از دولتی و خودگردان، همواره از مباحث داغ جمع های دانشجویی و ساکنین خوابگاه ها می باشد. این دغدغه و نگرانی ها از خوابگاه هایی که زیر نظر وزارت علوم فعالیت می کنند فراتر رفته و در خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه های آزاد نیز به وضوح دیده می شود. ساختمان هایی با بافت های قدیمی و فرسوده، که تنها با گذاشتن چند تخت در اتاق های محدود آن، به طور رسمی نام خوابگاه دانشجویی را به خود گرفته است. قدمت برخی ساختمان ها، که به عنوان خوابگاه مورد استفاده قرار می گیرد، به 40 سال و حتی بیشتر هم می رسد.

خوابگاه خودگردان

وسایل قدیمی و فرسوده که در خوابگاه ها استفاده می شود، از بوفه و کمدها گرفته تا گاز، یخچال و تخت های پر سروصدا، همگی دچار استهلاک شدید شده و باید از رده خارج شوند. شوفاژهایی که دیگر تعمیرات بر آن ها اثری ندارد و کولرهایی که فقط صدای گوش خراش تولید می کنند، همگی از کمبود هایی است که در برخی خوابگاه ها، آرامش را از ساکنین سلب کرده است. موارد ذکر شده بر هیچ کس، به ویژه بر دانشجویان و خانواده و نزدیکان آن ها پوشیده نیست. چه بسیارند طومارهایی که توسط دختران و پسران ساکن در خوابگاه های دولتی و خودگردان، جهت رسیدگی به مشکلات و کمبودهای خوابگاه ها، امضا شدند و بی نتیجه ماند.

خوابگاه پسرانه

از کمبود امکانات تا بی ملاحضگی ساکنین خوابگاه:

مشکلات مربوط به خوابگاه ها و کمبود امکانات موجود در آن، هرگز به صورت ریشه ای، پیگیری نشده است. در سال های اخیر با توجه به رشد سریع حضور دانشجویان در انواع دانشگاه های دولتی و غیر دولتی، مشکلات مربوط به خوابگاه و اقامتگاه های دانشجویی نیز چندین برابر شده است. از یک جهت، کمبود امکانات خوابگاه و همچنین نبود یا اختصاص ندادن بودجه برای فراهم کردن امکانات بهتر و از طرف دیگر بی ملاحضگی ساکنین خوابگاه، باعث عمیق تر شدن این مشکلات شده است. با این حال، هر سال با ورود دانشجویان جدیدالورود به دانشگاه ها، تعدادی از دانشگاه های کشور به افتتاح ساختمان های جدید خوابگاه می پردازند و خوابگاه های نوساز با تمام امکانات تمیز و جدید را به متقاضیان خوابگاه ارائه می دهند. اتاق هایی با موکت و گاهأ فرش نو، کمدهای شیک و تمیز، تخت های سالم و...، اما در کمال تأسف با پایان یافتن سال تحصیلی و تخلیه خوابگاه، چنان آسیب هایی از طرف ساکنین به وسایل و امکانات خوابگاه وارد شده است، انگار چندین سال است که این وسایل مورد استفاده ی عمومی قرار گرفته است. بی شک، درهای شکسته شده، یخچال های سوخته، دیوارهای سوراخ شده با میخ و... بیشتر از آنکه سبب نگرانی مسئولین برای جبران هزینه ها و زیان های وارد شده باشد، سبب ابراز تأسف از برخورد قشر تحصیلکرده و جوان جامعه با وسایل بیت المال است.

خوابگاه دخترانه

سخنی با دانشجویان و ساکنین خوابگاه ها:

بهتر است گاهی رفتارهای خود را نیز مورد سنجش قرار دهیم. وسایلی که در خوابگاه برای مدت موقتی در اختیار ما قرار می گیرد، یک امانت است که باید سالم تحویل داده شود. امکاناتی هر چند کم و کهنه باید مانند اموال شخصی محافظت شوند. ملاحضاتی هرچند کم و سطحی، می تواند سبب کاهش استهلاک شود تا بتوان سال های بیشتری از آن وسایل استفاده کرد. در کشور ما، همچنان که خوابگاه ها نیاز به نوسازی و بهبود امکانات رفاهی دارند، فرهنگ استفاده از اموال بیت المال نیز نیاز به ارتقاء دارد.

خوابگاه/ اقامتگاه/ پانسیون های خودگردان را در خواب اینجا مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها