خوابگاه و مدیریت مهارت ها

بشرا یعقوبیان 1398/10/15 تعداد بازدید:‌ 250 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

خوابگاه و مدیریت مهارت ها
اهمیت مدیریت مهارت ها در خوابگاه دانشجویی:

نیازهای زندگی مدرن، انسان امروز را درگیر مقوله های جدید و پیچیده ای کرده است. این نیازها منشاء گرفته از پیشرفت های علمی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... است. به عنوان مثال تغییراتی که در زندگی اجتماعی به وقوع پیوسته است، تغییرات وسیعی که ساختار خانواده را متحول ساخته و مهمتر از همه شبکه های پیچیده و گسترده ای که از ارتباطات انسان امروز شکل گرفته است، سبب به وجود آمدن فشارهای روانی بسیاری بر انسان امروز به ویژه قشر جوان شده است. در این میان آن دسته از جوانانی که به دلایل مختلف در خوابگاه پسرانه و پانسیون دخترانه در تهران و دیگر شهرها اقامت دارند، با چالش ها و استرس های بیشتری روبه خواهند شد. اهمیت مدیریت مهارت ها زمانی مشخص می شود که ساکنین خوابگاه و دیگر دانشجویان با استفاده از آن ها در برابر موقعیت های دشوار رفتار صحیح را در پیش بگیرد و به توانمندی روانی و اجتماعی دست یابند.

خوابگاه در تهران

منظور از مهارت های زندگی مجموعه ‌ای از توانایی‌ ها هستند که یادگیری آن ها قدرت انطباق و رفتارهای صحیح و کارآمد را در بین ساکنین خوابگاه پسرانه تهران و دیگر شهرها افزایش می‌دهند. در چنین شرایطی دانشجویان و دیگر ساکنین خوابگاه قادر هستند بدون آنکه به دیگران نیاز داشته باشند و یا به راه های منفی کشیده شوند، مسئولیت‌های انسانی و اجتماعی خود را در جامعه بپذیرند و با تمام واقعیات، چالش‌ها و مشکلات روزانه زندگی به شکل مفید و مؤثری روبه‌رو شوند. روانشناسان در مطالعات خود تأثیر قابل توجه و مثبت یادگیری مهارت‌های زندگی را در کاهش استفاده از توانمندی ‌های هوشی و ظرفیت های رفتاری تأیید کرده اند.

پانسیون دخترانه
یادگیری مهارت ها:

به جز دانشجویانی که هم زمان با تحصیل مشغول به کار هستند، دیگر دانشجویان وکارمندان ساکن در خوابگاه و پانسیون دانشجویی در تهران و سایر شهرها صرفه نظر از زمان صرف شده برای خرید، نظافت، کارهای شخصی، پخت و پز یا غذا خوردن و… می توانند به یادگیری مهارت ها و مطالعه نیز بپردازند. وجود دانشجویان وکارمندان هنرمند و با ذوق در خوابگاه ها، پانسیون و اقامتگاه که محیط صمیمی و دوستانه را برای ساکنین فراهم می کند قابل انکار نیست. این افراد با برنامه ریزی صحیح برای زمان آزاد خود می توانند به برپا کردن کلاس های آموزشی برای دوستان و هم اتاقی های خود بپردازند و از این طریق نیز کسب درآمد کنند. در خوابگاه دخترانه در تهران پرداختن به کارهایی مانند آموزش و یادگیری بافتنی، آشپزی، موسیقی و… می تواند بسیار جذاب باشد. در خوابگاه های پسرانه نیز لازم است یادگیری مهارت های استفاده مفید از زمان، بی اهمیت تلقی نشود.

اقامتگاه تهران

ساکنین خوابگاه و اقامتگاه دانشجویی در تهران اغلب از شهرهای مختلف کنار هم جمع می شوند و این بهترین فرصت برای یادگیری زبان ها و لهجه های دیگر است. همچنین دانشجویان با رشته های مختلف با همدیگر هم اتاقی می شوند که سبب ایجاد یک فرصت برای یادگیری و درک رشته های دیگر دانشگاهی و رد و بدل شدن اطلاعات علمی و اقتصادی مهم است. اجتماع خوابگاه و مدت زمان اقامت در آن هرچند هم که کوچک و کوتاه باشد، باز هم می تواند اثرات مثبت بلند مدتی را به دنبال داشته باشد. به ویژه چون دانشجویان و کارمندان جوان بیشترین متقاضیان خوابگاه و اقامتگاه دانشجویی پسرانه و دخترانه هستند، هدر دادن زمان بعدها باعث افسوس خوردن خواهد شد. بخشی از اهداف مهارت‌های زندگی به عبارت زیر هستند: تقویت کردن روحیه مشارکت و همکاری در فرد، تأمین سلامت جسمی و بهداشت روانی، تقــــویت روحیــه همـــزیستی ‌مسالمت‌آمیز، ارتقای سازگاری فرد با خودش، دیگران و محیط زندگی دانشجویان ساکن در خوابگاه.

خواب اینجا

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی،خوابگاه کارمندی،خوابگاه دخترانه،خوابگاه دخترانه تهران،خوابگاه پسرانه تهران،خوابگاه پسرانه،پانسیون کارمندی،پانسیون دانشجویی،پانسیون دخترانه،پانسیون پسرانه از تمامی کشور میتوانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها