خوابگاه و شیوه های درس خواندن

بشرا یعقوبیان 1397/03/22 تعداد بازدید:‌ 881 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

خوابگاه و شیوه های درس خواندن

تأثیر خوابگاه بر شیوه های درس خواندن دانشجویان:

برای دانشجویان ساکن در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی دخترانه و پسرانه، یافتن مکان خلوت و آرام برای گذراندن ساعات مطالعه، چندان سخت نیست. زیرا در طول ترم بسیاری از دانشجویان در صورتی که با امتحانات میان ترم روبه رو نباشند، ساعات زیادی را به مطالعه اختصاص نمی دهند. همین امر موجب می شود دانشجویانی که نیازمند فضای ساکت و آرامی برای مطالعه هستند، به راحتی از اتاق های مطالعه استفاده کنند و یا زمانی را که دیگر اعضای اتاق در کلاس یا محل کار خود هستند را غنیمت شمرده و از فضای ساکت اتاق برای رسیدگی به تکالیف درسی استفاده کنند. اما در مکان هایی مانند پانسیون ها، اقامتگاه ها و خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه، این حالات از زمان پایدار نیست. زیرا با رسیدن فصل امتحانات، تک تک دانشجویان ساکن در خوابگاه ها هرکدام به میزان قابل توجهی نیازمند فضای مناسب جهت مطالعه دروس خود هستند.

خوابگاه ارزان قیمت

بررسی رفتار دانشجویان در طول ترم و همچنین در روزهای امتحانات پایان ترم، نشان می دهد که زندگی در اجتماع کوچک خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی پسرانه و دخترانه تا حدودی بر ایجاد تغییر در شیوه های درس خواندن آنان تأثیرگذار است. برای افرادی که خود زندگی در خوابگاه را تجربه کرده اند، این حس ملموس تر می باشد. برای نمونه دانشجویانی که در دوران دبیرستان و دیگر سال های تحصیل قبل از پذیرش در دانشگاه، به یک اتاق کاملا ساکت و منحصر به خود نیازمند بودند تا بتوانند با تمرکز به مطالعه دروس خود بپردازند، پس از گذراندن یک یا دو ترم زندگی در اقامتگاه ها، پانسیون ها و خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه، قادر خواهند بود در اتاق هایی با ظرفیت چهار، پنج و حتی هشت نفر به مطالعه مشغول شوند.

خوابگاه پسرانه

گرایش به جلسات مطالعه گروهی:

بدون شک چند سال اقامت پشت سرهم در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه در بسیاری از رفتارها به ویژه رفتارهای اجتماعی تأثیرگذار خواهد بود. رفتارهای مربوط به شیوه های درس خواندن نیز از این اصل مستثنی نیست. به طوری که گرایش به جلسات مطالعه که در آن چندین تن از دانشجویان همکلاسی که با هم در یک خوابگاه ساکن هستند، در ساعات مشخصی از روز دور یکدیگر جمع شده و به مرور درس ها و همچنین همفکری در حل مسائل می پردازند. در این گونه تجمع ها همیشه یک یا چند نفر به عنوان هسته اصلی عمل کرده که بقیه را به خود جذب می کنند. اکثر این دانشجویان کسانی هستند که از نظر سطح تحصیلی نیز از بقیه همکلاسی های خود در سطح بالاتری قرار دارند.

خوابگاه دخترانه

تغییر در شیوه های درس خواندن:

برای دانشجویان دختر و پسری که قرار است در خوابگاه های دانشجویی، دوران تحصیلی دانشگاه را به پایان برسانند، تغییر در شیوه های درس خواندن گاهی ضروری است. این امر به ویژه برای دانشجویانی که به تکرار جملات کتاب با صدای بلند و یا در حین مطالعه به حرکات پاندولی عادت دارند، بیشتر از بقیه دانشجویان اهمیت دارد. زیرا ممکن است با این رفتارها موجب برهم خوردن سکوت فضای اتاق مطالعه و یا تمرکز دیگر دانشجویان حاضر شوند. در صورتی که این عادات قابل تغییر نباشد، این دسته از دانشجویان مجبور خواهند بود به دنبال فضاهایی باشند که دیگر ساکنین خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه برای ساعات مطالعه از آن استفاده نمی کنند. از جمله سالن تلویزیون، فضای سبز خوابگاه و یا نمازخانه، هرکدام می توانند گزینه مناسبی برای گذراندن ساعات مطالعه با بازدهی بالا باشند.

خوابگاه کارمندی

به طور کلی انتخاب بهترین شیوه های درس خواندن و عادت کردن به شرایط موجود در خوابگاه، می تواند کمک شایانی به سطح عملکرد علمی دانشجویان داشته باشد. در مطلب بعدی به مواردی پرداخته می شود که دانشجویان با رعایت آن می توانند ساعات مطالعه مفیدتری را در خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه سپری کنند.

جهت مطالعه مطالب بیشتر روی خواب اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ها