خوابگاه و آسیب های اجتماعی

بشرا یعقوبیان 1397/07/21 تعداد بازدید:‌ 267 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

خوابگاه و آسیب های اجتماعی

بیماری های دوران دانشجویی همیشه فیزیکی نیستند:

همه کسانی که به دلایل مختلف زندگی دور از خانواده را تجربه کرده اند، می دانند که مریض شدن در خانه در مقایسه با مریض شدن در خوابگاه تا اندازه بسیار زیادی می تواند متفاوت باشد. این تفاوت در یک سرماخوردگی ساده نیز احساس می شود. زیرا با شروع شدن زندگی در اقامتگاه ها، پانسیون ها و خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه دیگر اثری از مراقبت ها و دلسوزی های مادرانه و خانوادگی وجود ندارد. این کمبودها تنها مختص به بیماری های فیزیکی نیستند. بلکه در موارد مهمتری مانند مشکلات روحی و احساسی نیز این کمبود و جای خالی احساس می شود. به طوری که اهمیت این موارد در بسیاری از موقعیت ها، قابل مقایسه با کمبودها و مشکلات فیزیکی نیست. آمادگی برای ساختن یک زندگی مستقل می تواند تا حدود زیادی از آسیب های ناشی از کمبودهای عاطفی و روای بکاهد. این مورد به نوع تربیت و خصوصیات اخلاقی فرد بستگی دارد.

اقامتگاه خودگردان

استرس زندگی جدید در خوابگاه می تواند منجر به افسردگی شود:

امروزه تقریبأ تمام افراد با استرس های گوناگونی در زندگی روزمره سروکار دارند. استرس هایی که در دوران زندگی در خوابگاه های کارمندی دانشجویی پسرانه و دخترانه در دانشجویان و دیگر ساکنین خوابگاه به وجود می آید، به موارد متفاوتی بستگی دارد. برخی از این موارد از جمله خصوصیات اخلاقی شخص، میزان اعتماد به نفس،  مسافت دوری از خانواده و... می باشد که یکی یا چند مورد در کنار هم می تواند به شدت افسردگی در خوابگاه بیافزاید. برای مثال برای فردی که دارای اعتماد به نفس پایینی است، دوری از خانواده آسیب بیشتری را به وی وارد می کند. همچنین برای فردی که به طور ذاتی از جمع و اجتماع گریزان است، زندگی در خوابگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی خودگردان و خوابگاه های روزانه سخت است.

پانسیون خودگردان

ناسازگاری با شرایط موجب اختلال در عملکرد می شود:

اختلال در عملکرد مهمترین و اساسی ترین ضربه ناخوشایندی است که بر اثر آسیب های اجتماعی در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های کارمندی دانشجویی پسرانه و دخترانه به دانشجویان و دیگر ساکنین وارد می شود. مواجه شدن با مشکلات جدید و تازه که فرد برای بار نخست با آن ها روبه رو شده است، تا مدت زمان طولانی بر روحیات فرد و میزان تمرکز او بر جریان و روال عادی زندگی اثر مخرب و منفی دارد. به ویژه عواملی مانند غربت و برخورد با اطرافیانی که تا حد زیادی با طرز تفکر و شیوه زندگی فرد متضاد هستند این اثر را تشدید می کند. تنها کلید موفقیت و عبور از این مسائل و مشکلات، سازگار شدن با شرایط جدید و تقویت روحیه در مقابل تفاوت های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... است. متأسفانه گاهی فرد در برخورد با وقایع جدید در خوابگاه بسیار شکننده می شود و روز به روز ضعف بیشتری از خود نشان می دهد. این وضعیت سبب می شود که خرابی های بیشتری در زندگی دانشجویان و دیگر ساکنین خوابگاه رخ دهد و در نهایت عملکر پایانی به شدت تحت تاثیر عوامل منفی قرار بگیرد و فرد را به شخصیتی شکست خورده  نا امید تبدیل کند.

خوابگاه پسرانه

پیشرفت افسردگی با خطر خودکشی همراه است:

از دست دادن امید و نداشتن دید مثبت نسبت به وقایعی که دانشجویان و غیر دانشجویان ساکن در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دخترانه و پسرانه با آن روبه رو می شوند، بر میزان افسردگی اثر مستقیمی دارد. متاسفانه معضل خودکشی در خوابگاه ها اتفاق نادری نیست. دانشجویان و دیگر افرادی که به هر دلیل مجبور به اقامت در خوابگاه می شوند، ممکن است بر اثر اتفاقات و شرایط ناخوشایند خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های خودگردان پسرانه و دخترانه که بیشتر آن به دلیل عدم وجود حمایت های عاطفی است، به خودکشی فکر کنند. اما همه این جوانان آنقدر قوی نیستند که بر شرایط پیروز شوند. همین امر موجب می شود که معضل خودکشی در بین جوانان و ساکنین خوابگاه به وقوع بپیوندد.

خوابگاه دخترانه

خوابگاه/ اقامتگاه/ پانسیون های کارمندی دانشجویی را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها