خوابگاه & هتل

بشرا یعقوبیان 1397/01/03 تعداد بازدید:‌ 229 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

خوابگاه & هتل

اقامت در هتل ها، پانسیون ها یا خوابگاه ها:

هتل داری از زیرشاخه های صنعت گردشگری می باشد که در شهرهای بزرگ و مناطق توریستی، طرفداران زیادی را به خود جذب می کند. امروزه صنعت هتل داری خود به عنوان یک مرکز جذب توریست عمل می کند. به طوری که سالیانه هتل های شیک و مجلل در سراسر جهان، میزبانی گروه های زیادی از توریست ها و مسافران را بر عهده دارند. دیگر مکان هایی که به عنوان مهمانسرا به مسافران و گردشگران، خدمات ارائه می دهند نیز در کنار هتل ها مشغول به فعالیت هستند و طرفداران خاص خود را جذب می کنند. همانطور که در مطلب قبلی اشاره شد، پانسیون ها، اقامتگاه ها و خوابگاه ها نیز به عنوان زیرمجموعه ای از صنعت گردشگری مشغول فعالیت هستند، اما از جهات مختلف، تفاوت های بسیاری با هتل ها، مهمان سراها، ویلاها و آپارتمان های استیجاره ای دارند. در این مطلب و مطلب بعدی به برجسته کردن این تفاوت ها پرداخته می شود.

خوابگاه ارزان قیمت

ساختمان:

تنوع در طراحی و ساخت ساختمان خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی- کارمندی که در ایام عید پذیرای مسافران و گردشگران نیز خواهند بود، چندان گسترده نیست. به ویژه در مورد خوابگاه ها که اکثرأ دارای اتاق هایی با راهروی مشترک و آشپز خانه و سرویس های بهداشتی مجزا برای هر طبقه از ساختمان هستند. خوابگاه های با بافت قدیمی نیز دارای حیاط مشترک و یک یا دو طبقه ساختمان است که بیشتر آن ها زمانی منزل مسکونی بوده است و بعدها به عنوان خوابگاه از آن استفاده شده است. با توجه به تنوع دوستی در قشر جوان امروز و همچنین نیاز به مرمت و بازسازی، این خوابگاه های خودگردان دخترانه و پسرانه چندان جذابیتی از نظر بافت ساختمانی ندارند.

پانسیون پسرانه

پانسیون های کارمندی- دانشجویی تازه تأسیس و مدرن، تا حدودی توانسته است کمبودهای موجود در خوابگاه های قدیمی را جبران کند. از نظر بافت ساختمانی، پانسیون ها دارای تنوع بیشتری در طراحی هستند. سوئیت های کوچک که اکثر امکانات رفاهی را به شکلی منظم در خود جای داده است، برای دانشجویان، کارمندان و همچنین مسافران و گردشگردان دارای جذابیت های مختص به خود می باشد. رزرو پانسیون های دانشجویی- کارمندی به عنوان محل اقامت موقت در تعطیلات عید برای آن گروه از افرادی که به خوردن غذاهای بیرون عادت ندارند، بسیار مناسب است. وجود آشپزخانه های کوچک و مجهز در پانسیون ها، شرایط طبخ غذاهای خانگی را فراهم می کند.

  پانسیون دخترانه

تنوع در ساختمان هتل ها بسیار گسترده است. به طوری که قابل مقایسه با پانسیون ها و خوابگاه های دانشجویی- کارمندی نمی باشد. در کل هتل ها به دلیل شرایط ویژه در پذیرش مسافران و گردشگران، در طراحی ساختمان های خود حساسیت و هزینه زیادی صرف می کنند. به طوری که می توان گفت، بافت ساختمان هتل ها به خودی خود می تواند یک عامل مهم در جذب مهمانان و متقاضیان باشد. هتل ها با مجهز ساختن خود به سالن ورزشی، استخرها، رستوران های مجلل و... سعی در جلب رضایت مندی مهمانان داخلی و خارجی خود دارند.

خوابگاه خودگردان کارمندی

هزینه اقامت:

خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دانشجویی- کارمندی در حالات عادی، اجاره بها را به صورت ماهیانه یا ترمی برای متقاضیان احتساب می کنند. اما در تعطیلات و برای متقاضیانی که به مدت یک یا چند شب نیازمند خوابگاه می باشند، این هزینه به صورت روزانه محاسبه می شود. در هتل ها هزینه اقامت فقط روزانه می باشد. به طوری که اکثر هتل ها هزینه پذیرش را از ساعت 14 تا ساعت 12ظهر روز بعد در نظر می گیرند. مبلغ پرداختی به ازای یک شب اقامت در هتل ها معمولا بسیار بیشتر از هزینه اقامت در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه ها می باشد. گرچه این مبلغ به نوع هتل و چندستاره بودن آن بستگی دارد.

اقامتگاه خودگردان پسرانه

مطالب بیشتر و خوابگاه های خودگردان دانشجویی کارمندی را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها