خوابگاه های دولتی و کمبود ها

بشرا یعقوبیان 1396/11/16 تعداد بازدید:‌ 232 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

خوابگاه های دولتی و کمبود ها

امکانات رفاهی خوابگاه های روزانه:

در مطلب قبلی به کمبود امکانات ورزشی و رفاهی در خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه های دانشجویی و کارمندی خودگردان اشاره و همچنین راهکارهایی برای بهبود شرایط رفاهی و ورزشی موجود در آن ها پیشنهاد شد. در این مطلب شرایط موجود در خوابگاه های دولتی که در محوطه دانشگاه به صورت مجموعه ای از ساختمان ها یا بلوک ها ساخته می شوند تا حدودی ارزیابی می شود. تقریبأ تمام دانشگاه های سراسری در اطراف خود دارای محوطه ای مربوط به خوابگاه های دخترانه و پسرانه  هستند که اغلب بزرگترین خوابگاه ها را در خود جای می دهند. گاهی جمعیت دانشجویان دختر و پسر ساکن در این خوابگاه ها به بیش از هزار نفر می رسد. برخی دانشگاه های سراسری سعی دارند خوابگاه های لوکس را در اختیار دانشجویان خود قرار دهند. اما متأسفانه این موارد معدود هستند، به طوری که بیشتر خوابگاه های موجود در محوطه دانشگاه ها، دارای بافت قدیمی و امکانات ورزشی و رفاهی محدود هستند.

خوابگاه ارزان در تهران

تناسب در جمعیت خوابگاه و امکانات ورزشی:

مجموعه خوابگاه های پسرانه و دخترانه که بیش از هزار دانشجوی دختر و پسر در آن ساکن هستند، باید بتواند پاسخگوی نیازهای این افراد باشد. به طور کلی می توان گفت، در خوابگاه های دولتی که در محیط دانشگاه واقع شده اند، تأمین وسایل رفاهی و فضای مناسب برای ورزش های گوناگون آسان است. زیرا علاوه بر اینکه تأمین بودجه توسط دانشگاه برای تحقق این هدف به منظور بهبود روحیه ی ورزشی و افزایش رفاه حال دانشجویان ساکن در خوابگاه آسان است، ساخت مجتمع های ورزشی و رفاهی در خوابگاه های دخترانه و پسرانه که دارای جمعیت بالایی هستند، می تواند تعداد زیادی از دانشجویان ساکن در خوابگاه را از دچار شدن به افسردگی های خفیف و مزمن نجات دهد.

خوابگاه خودگردان

گرچه تمامی امکانات رفاهی و ورزشی در محوطه دانشگاه وجود دارد، اما به دلیل بزرگ بودن دانشگاه ها گاهی دسترسی به این اماکن و امکانات برای دختران و پسران ساکن در اقامتگاه های دانشجویی، دشوار است. ساخت و تأسیس یک مجتمع رفاهی- ورزشی در کنار بلوک ها و ساختمان های خوابگاهی که بتواند باشگاه یا سالن های ورزشی، سینما، سلف غذاخوری و... را در خود جای دهد بسیار مفید واقع می شود. در این حالت دانشجویان می توانند به راحتی به این امکانات دسترسی داشته باشند و مجبور به بیرون رفتن از محوطه خوابگاه نیستند. از جهت دیگر، اغلب اوقات امکاناتی مانند استخرها و سالن های ورزشی موجود در دانشگاه ها، در دسترس افرادی قرار دارد که رشته ی تحصیلی آن ها تربیت بدنی و گرایش های متفاوت تربیت بدنی است. همین امر موجب شده است دانشجویان دیگر رشته ها، فقط ساعات محدودی اجازه استفاده از این امکانات را داشته باشند که متاسفانه بیشتر اوقات به دلیل کنتاکت ساعات مجاز برای استفاده از این امکانات با برنامه های کلاسی، این زمان محدود نیز برای دانشجویان دختر و پسر ساکن در خوابگاه، قابل استفاده نمی باشد.

خوابگاه کارمندی دانشجویی

خوشبختانه برنامه های تفریحی مانند پیاده روی و کوهنوردی دسته جمعی، در دانشگاه ها اجرا می شود اما این برنامه ها محدود به فصل بهار است. علاوه بر آن، بیشتر اوقات بیرون رفتن دانشجویان دختر و پسر ساکن در خوابگاه های دانشجویی به دلیل فشرده بودن برنامه های درسی، سخت است. به همین دلیل وجود سالن های ورزشی مجهز در خوابگاه های دانشجویی، سبب صرفه جویی در وقت و هزینه دانشجویان می شود.

خوابگاه پسرانه

همکاری خوابگاه با بخش خصوصی:

برخی دانشگاه ها که از نظر امکانات رفاهی و ورزشی دارای کمبودهای اساسی هستند و ساخت سالن های ورزشی، هزینه هنگفتی را برای آن ها در پی دارد، می توانند مانند خوابگاه ها، اقامتگاه و پانسیون های خودگردان دانشجویی، با باشگاه ها، استخرها، سینماها و... خصوصی که به محیط خوابگاه نزدیک هستند، قرارداد ببندند تا از این طریق دسترسی دانشجویان به این امکانات رفاهی و ورزشی را آسان تر کنند. در نهایت می توان گفت، وجود مشکلات مالی نمی تواند توجیه خوبی برای کمبود وسایل ورزشی و رفاهی در خوابگاه های دولتی باشد و لازم است نیازهای دانشجویان ساکن در خوابگاه های دانشجویی نادیده گرفته نشود.

خوابگاه/ پانسیون/ اقامتگاه ها با قیمت مناسب را در خواب اینجا مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها