خوابگاه ها و روزهای فرجه

بشرا یعقوبیان 1396/10/20 تعداد بازدید:‌ 250 دسته‌بندی: خوابگاه

خوابگاه ها و روزهای فرجه

وضعیت اتاق و سالن مطالعه:

بر خلاف توصیفاتی که در مطلب قبلی در مورد وضعیت سالن های خوابگاه دانشجویی در ایام فرجه ها انجام شد، اما در اتاق ها و سالن مطالعه خوابگاه، جو کاملا متفاوت است. به جرأت می توان گفت که در اتاق مطالعه خوابگاه، حتی مگس جرأت پر زدن ندارد. اگر به طور اتفاقی صدای زنگ گوشی یک نفر بلند شود، کتابی به زمین بیفتد، صدای کشیده شدن میز یا صندلی سکوت را بر هم بزند، یا یک نفر در یا پنجره را محکم ببند، نگاه های تیز و خشمگین چندین نفر را باید تحمل کند و برای آرام شدن دوباره جو سالن مطالعه، با حرکات دست و سر عذرخواهی کند. فضای اتاق خوابگاه به مراتب از سالن مطالعه بهتر است. گرچه رفت و آمدهای غیر ضروری، پذیرش مهمان، حرف زدن با تلفن به ویژه مکالمات طولانی، گوش دادن به آهنگ و فیلم نگاه کردن با صدای بلند، ایجاد سر وصداهای گوش خراش و... در اتاق هم ممنوع می شود اما به هر حال گاهی در حد چند جمله، مکالماتی انجام خواهد شد. در ایام فرجه ها، تنها زمانی که زندگی عادی در خوابگاه جریان می یابد، ساعت های مشخص شام و نهار است.

خوابگاه در تهران

اکثر دانشگاه ها مشکل آشپزی را برای دانشجویانی که در روزهای فرجه، در خوابگاه به سر می برند را به حداقل رسانده اند. زیرا دانشجویان می توانند غذای خود را در خوابگاه دریافت کنند و ضرورتی ندارد به سلف های دانشگاه مراجعه کنند. این حرکت مثبت دانشگاه ها، باعث صرفه جویی زیادی در وقت دانشجویان شده است، چون در عین حال که لازم نیست برای سرو غذا به دانشگاه بروند، لازم نیست به آشپزی هم بپردازند. حال و هوای خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه در روزهای قبل از شروع امتحانات بسیار خاص است. با اینکه کل خوابگاه در ظاهر ساکت و ساکنین در آرامش به سر می برند، اما یک تنش محسوس ساکنین و خوابگاه را در بر می گیرد. اکثر دانشجویان جز برای خریدهای ضروری از خوابگاه خارج نمی شوند. در این روزها، از بازی های دسته جمعی و مهمانی های دانشجویی که تا دیروقت برپا است، دیگر خبری نیست، همچنین زمان صرف شده برای گشت و گذار در دنیای مجازی نیز به حداقل می رسد.

خوابگاه پسرانه

در ایام فرجه ها، شاید مهمترین تفاوت موجود در بین عادت های رفتاری دختران و پسران دانشجو ساکن در خوابگاه، مربوط به عادت های غذایی باشد. در این ایام برعکس دختران که به تغذیه خود اهمیت بیشتری می دهند و ممکن است علاوه بر وعده های اصلی، چندین میان وعده نیز برای خود تنظیم کنند، بعضی از پسران دانشجو، ممکن است وعده های اصلی غذایی را فراموش کنند. با این حال جذابترین بخش خاطرات روزهای فرجه، شام های نسبتأ سبک آخر شب است. حدود ساعت 1 نصفه شب، تازه آشپزخانه ها برای دم کردن چایی و گرم یا درست کردن شام شلوغ می شود و بعد از آن دوباره سالن های خوابگاه و اتاق مطالعه لبریز از دانشجویان کتاب و جزوه به دست می شود.

خوابگاه خودگردان

اما برعکس سالن ها، در اکثر اتاق های خوابگاه، ساعت خاموشی اعلام می شود. گرچه این توصیفات برای همه دانشجویان صدق نمی کند، اما اکثر آن ها در روزهای نزدیک به امتحانات، رفتارهای مشابهی دارند. سخت درس خواندن و کم توجهی به اوقات فراغت و استراحت، به وضوح در بین دانشجویان ساکن در خوابگاه ها قابل مشاهده است. شب زنده داری هایی که از اول فرجه ها شروع شده است، تا پایان امتحانات ادامه دارد. بعد از اتمام امتحانات، دوباره خوابگاه پر از شور و هیجان دانشجویان می شود.

پانسیون/ خوابگاه/ اقامتگاه های دخترانه و پسرانه را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها