خوابگاه های دانشجویی از نظر عموم

بشرا یعقوبیان 1397/05/21 تعداد بازدید:‌ 221 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

خوابگاه های دانشجویی از نظر عموم

فرهنگ پذیرش دانشجو:

متأسفانه دست یابی به موفقیت های عالی در بخش های مختلف علمی، ورزشی، اقتصادی و... برای سالیان طولانی نتوانسته است جامعه ایرانی را به سطح بالایی ارتقاء دهد. به طوری که بسیاری از خانواده ها سنتی مانده و طرز تفکرها چندان تغییر نکرده است. اگرچه این مسأله از بسیاری جهات به خودی خود بد نیست، اما برای قشر جوان که روز به روز با جهانی متفاوت از جهان بزرگترها و والدین خود روبه رو می شود، غیر قابل درک و ناخوشایند است. بر کسی پوشیده نیست که در سال های نه چندان دور، اکثر خانواده های ایرانی با فرستادن دختران خود به دانشگاه و حتی مدرسه مخالف بودند. خوشبختانه این رویه به مرور تغییر کرده است. به طوری که امروزه بسیاری از خانواده ها بر ادامه تحصیل دختران خود پافشاری می کنند. اما نکته جالب اینجاست که هنوز هم بسیاری از مردم با اقامت فرزندان خود در خوابگاه ها به ویژه خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های خودگردان دانشجویی کارمندی مشکل دارند. علاوه بر اینکه خانواده ها علاقه ای به فرستادن فرزندان خود به شهرهای دیگر ندارند، مردم شهرهای میزبان نیز در پذیرش دانشجویان و خوابگاه های دخترانه و پسرانه رغبتی نشان نمی دهند.

خوابگاه دانشجویی خودگردان

ایجاد دید منفی نسبت به وجود خوابگاه های دانشجویی کارمندی پسرانه و دخترانه از زمانی روبه افزایش گذاشته است که تعداد فارغ التحصیلان در مقایسه با بازارهای کار چندین برابر شده است. این مسأله موجب ایجاد نوعی بی هدفی و بی برنامه گی در جوانان و صرف زمان زیادی به بازارگردی و شهرگردی ساکنین خوابگاه های خودگردان و دولتی شده است. به همین دلیل قشر جوان و  دانشجوی امروز، علاوه بر اینکه با خانواده سنتی خود در حال جدال است، با دید منفی مردم در شهرهایی که به تحصیل مشغول هستند نیز درگیر می باشد. خوشبختانه در شهرهای بزرگ این مسأله تا حدودی کمتر به چشم می خورد. شاید دلیل این امر وجود موقعیت های شغلی بیشتر و در نتیجه کنار آمدن با زندگی قشر جوان در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی در کلان شهرها است.

اثر دیدگاه و طرز تفکر جامعه بر ساکنین خوابگاه:

شاید آگاه شدن از این مطلب برای بسیاری از افراد جامعه به ویژه دانشجویان و کارمندانی که به دلیل موقعیت های کاری یا تحصیلی مجبور به اقامت در اقامتگاه ها، پانسیون ها و خوابگاه های کارمندی دانشجویی دخترانه و پسرانه شده اند، بسیار ناخوشایند باشد، اما برخی از خانواده ها راضی به معاشرت فرزندان خود با ساکنین خوابگاه نیستند. این امر به دلیل وجود شایعات منفی در مورد جو موجود در خوابگاه های خودگردان و دولتی است.

خوابگاه کارمندی

برطرف کردن تصورات اشتباه:

اولین راهکار برای برطرف کردن تصورات اشتباه در مورد خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های کارمندی دانشجویی دخترانه و پسرانه و ساکنین آن ها، حذف کردن شایعات و دید بدبینانه نسبت به مسکن های دانشجویی است. این کار تنها با افزایش سطح درک و آگاهی از اینکه ساکنین خوابگاه های دانشجویی کارمندی، قشر جوان و با نشاط جامعه است و اینکه به صورت گروهی بیرون رفتن، شاد بودن و حتی آواز خواندن با صدای بلند برای این جوانان عیب نیست و تنها نشان از شور و هیجان جوانی دارد و  عدم وجود آن موجب نگرانی است. همین افراد نیز وقتی پا به سن 30 سالگی می گذارند تمام این شیطنت ها را ترک می کنند و چه بسا آن را عیب بزرگی نیز قلمداد کنند. علاوه بر این، این طرز تفکر که افراد ناشایستی در خوابگاه ها زندگی می کنند باید به طور کامل از ذهن ها پاک شود و جامعه به این باور دست پیدا کند که ساکنین خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دخترانه و پسرانه را فرزندان خودشان تشکیل می دهند، دقیقأ با همان تربیت اجتماعی که از خانواده ی خود می آموزند.

خوابگاه دخترانه

ادامه مطلب و خوابگاه های بیشتر را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها