خوابگاه های دانشجویی، تأسیسات و تعمیرات

بشرا یعقوبیان 1397/04/11 تعداد بازدید:‌ 218 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

خوابگاه های دانشجویی، تأسیسات و تعمیرات

شرایط نامطلوب تأسیسات و امکانات خوابگاه:

خوابگاه های دانشجویی اعم از دولتی و خودگردان، نیازمند تجهیزات و تأسیساتی هستند که به وسیله آن ها، شرایط بدون کم و کاست برای اقامت دانشجویان فراهم شود. نیاز به این تأسیسات در خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه یکسان است. اما خوابگاه های دانشجویی خودگردان و دولتی ممکن است از نظر تجهیزات با یکدیگر متفاوت باشند. گرچه این مسأله بیشتر به نوع خوابگاه و مالکین خصوصی یا دولتی مربوط می شود. برای نمونه ممکن است یک خوابگاه، اقامتگاه یا پانسیون خودگردان از نظر امکانات و تجهیزات در رتبه بهتری نسبت به خوابگاه های سراسری قرار بگیرد و برعکس. مشکل نامطلوب بودن شرایط خوابگاه ها، موضوع ساده و پیش پا افتاده ای نیست. زیرا هر روز متقاضیانی پیدا می شوند که برای فرار از هزینه های هنگفت اجاره خانه های مسکونی، به خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دانشجویی کارمندی روی می آورند. در مقابل خوابگاه های دانشجویی وجود دارند که از حداقل تجهیزات برخوردار هستند.

خوابگاه کارمندی خودگردان

قسمت ناخوشایند ماجرا، مربوط به تعمیرات ناقص و استفاده از تجهیزات ناکارآمد توسط افراد غیر متخصص است. برای ساکنین این دسته از خوابگاه ها که هر روز به یک دلیل ناچار به تعمیر یا تعویض تجهیزات خود هستند، حضور مداوم افراد غریبه به نام تعمیرکار و استادکار نامطلوب است. این مسأله علاوه بر اینکه هزینه های بسیاری برای مالکین خوابگاه به بار می آورد، برای ساکنین خوابگاه نیز ایجاد مزاحمت می کند. این مسأله به ویژه برای دانشجویان و دختران ساکن در اقامتگاه ها، پانسیون ها و خوابگاه های دانشجویی کارمندی دخترانه بسیار عذاب آور است. افرادی که با چنین تجربه هایی در خوابگاه مواجه شده اند، از اهمیت انتخاب یک خوابگاه دانشجویی لوکس و مجهز که بخش های مختلف آن، نیازمند تعمییرات روزانه نباشد، به خوبی آگاه هستند.

خوابگاه دانشجویی خودگردان

فصل تخلیه، فصل نوسازی و تعمیر در خوابگاه های سراسری:

اگرچه اکثر خوابگاه های روزانه نیز به طور مداوم با تعمیر و تعویض امکانات و تجهیزات سروکار دارند. اما در مقایسه با خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های خودگردان پسرانه و دخترانه در وضعیت بهتری قرار دارد. منظور از این وضعیت بهتر، مجهزتر بودن خوابگاه نیست. بلکه در مرتبه اول، خرابی ها و بروز مشکلات در تجهیزات و امکانات خوابگاه های روزانه از طریق تأمین اعتبار از بخش های دولتی حل و فصل می شود. به همین دلیل پیگیری در تعمیر و تعویض سریعتر انجام می شود. در مرتبه دوم، زمان نوسازی و تعمیر خوابگاه های روزانه اغلب در فصل تابستان و زمانی است که دانشجویان در خوابگاه نیستند. به همین دلیل برای ساکنین خوابگاه های روزانه تحمل شرایط مربوط به حضور افرادی برای تعمیر و نوسازی خوابگاه و وسایل آن، به مراتب محدودتر و آسان تر است.

پانسیون خودگردان ارزان قیمت

زمان مناسب برای نوسازی و تعمیر در خوابگاه های خودگردان:

خوابگاه های خودگردانی که از نظر تأسیسات و امکانات، مدرن و تمیز نیستند. علاوه بر اینکه در پاسخگویی به اعتراضات ساکنین در خوابگاه کوتاهی می کنند، با پذیرش دانشجو در تمام فصول نیز زمان خالی برای رسیدگی به وضعیت عمومی و برطرف کردن نقص ها و کمبودهای موجود در خوابگاه، اقامتگاه یا پانسیون را نادیده می گیرند. گرچه وضعیت پذیرش در خوابگاه های روزانه و خودگردان کاملأ متفاوت است، در نتیجه نحوه رسیدگی به مشکلات مربوط به نوسازی و تعمیرات در آن ها نیز با یکدیگر فرق دارد. اما مالکین و سرپرست های خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های خودگردان کارمندی دانشجویی باید در درک وضعیت زندگی ساکنین بی توجهی نشان ندهند. این دسته از خوابگاه ها می توانند در طول یک سال، فقط به مدت یک هفته  خالی نگه بمانند و در طی این یک هفته به نوسازی، تعمیر و تجهیز تأسیسات و امکانات خوابگاه رسیدگی شود. . به طور کلی توجه به نوسازی خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های خودگردان نیازمند هزینه و اختصاص زمان مناسب است. به طوری که کمترین اختلال در آرامش و امنیت ساکنین خوابگاه ایجاد نشود.

اقامتگاه پسرانه جهت مطالعه مطالب بیشتر و آشنایی با خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های خودگردان روی خواب اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ها