خوابگاه های خودگردان در تهران

بشرا یعقوبیان 1396/12/20 تعداد بازدید:‌ 903 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

خوابگاه های خودگردان در تهران

آگهی یا تله:

حضور سیل عظیمی از جمعیت قشر جوان در شهر تهران که برای ادامه تحصیل یا کار به این شهر کشیده شده اند باعث شده است جملاتی مانند خوابگاه های خودگردان پسرانه، خوابگاه های دانشجویی دخترانه، اقامتگاه های دانشجویی، خوابگاه های کارمندی، پانسیون های ارزان و... روزانه بارها در گوگل سرچ شوند. افرادی که برای مدت کوتاهی مجبور به اقامت در تهران هستند و نمی خواهند برای چند روز مبلغ زیادی را در هتل ها و مهمانخانه ها هزینه کنند نیز از جمله افرادی هستند که به دنبال یافتن یک سرپناه با قیمت مناسب برای یک یا چند شب می باشند. این جست و جو محدود به سرچ کردن این واژگان در اینترنت نیست، آگهی های روی دیوار ها و گوشه کار خیابان ها هم افرادی را که به خوابگاه نیاز دارند، جذب می کنند. اما این سوال پیش می آید که آیا می توان به تمامی این آگهی ها اعتماد کرد و به راحتی در هر خوابگاه خودگردانی اقامت داشت؟

خوابگاه دخترانه

امروزه وجود بازارهای سیاه در خرید و فروش و معامله تمامی کالاها به راه است، متاسفانه بازار اجاره خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های کارمندی- دانشجویی نیز مستثنی از این جریانات نیست. خوابگاه های پسرانه و دخترانه ای که گرچه می تواند بسیار ارزان تر از خوابگاه های دانشجوی دولتی باشد اما در عین حال می تواند بسیار دردسر ساز نیز باشد. همیشه وجود یک ساختمان چند طبقه یا ساختمان قدیمی حیاط دار که در اتاق های آن وسایل ضروری مانند تخت و کمد قرار داده شده است و تعدادی جوان به اسم دانشجو یا کارمند در آن اقامت دارند، به معنی قانونی و رسمی بودن فعالیت مسئولین آن خوابگاه نیست.

اقامتگاه کارمندی دانشجویی

به طور عموم، این خوابگاه ها ی پانسیون های دخترانه و پسرانه دارای تابلوی معرف خود بر سردر ورودی نیستند و گاهی تنها با شکایت ساکنین محله است که این خوابگاه ها و پانسیون ها شناسایی می شوند. با شناسایی این خوابگاه ها که دارای مجوز رسمی برای فعالیت نیستند، اولین افرادی که باز متحمل زیان می شوند، ساکنین آن هستند. زیرا با پلمپ شدن ناگهانی خوابگاه، ساکنین مجبور به یافتن خوابگاه یا پانسیون دیگری می شوند که به دلیل محدود بودن زمان و عجله، ممکن است بازهم در تله یکی دیگر از این خوابگاه های بدون مجوز گیر بیفتند.

پانسیون در تهران

شاید اولین مورد که موجب حضور تعداد زیادی خوابگاه خودگردان دخترانه و پسرانه در سطح شهر تهران شده است، مربوط به مسیرهای پیچیده اداری و هزینه زیاد جهت گرفتن مجوز از ادارات مربوطه است. همین امر باعث می شود مالکین ملک ها بدون توجه به حقوق ساکنین، منازل شخصی خود را تغییر کاربری داده و به قشر جوان که به دنبال سرپناه ارزان است، با قیمتی پایین تر از خوابگاه های مجوز دار اجاره دهند. البته این به آن معنا نیست که تمامی خوابگاه های دانشجویی ارزان قیمت، فاقد مجوز رسمی برای فعالیت هستند، اما به هرحال ارزانتر بودن خوابگاه های غیر رسمی یک واقعیت است که موجب سوء استفاده کردن از متقاضیان خوابگاه های دخترانه و پسرانه شده است.

خوابگاه ارزان دانشجویی

خوابگاه های ارزان، امکانات مدرن:

این دسته از تبلیغات چراغ سبزی است که متقاضیان خوابگاه های ارزان دانشجویی- کارمندی را به سمت خود جذب می کند. در واقع امکانات و خدماتی که در خوابگاه های خودگردان رسمی و غیر رسمی ارائه می شود، مشابه است، حتی برخی خوابگاه ها و پانسیون های غیر رسمی امکاناتی مانند خشکشویی، پارکینگ و وای فای را با قیمت های بسیار مناسب در اختیار ساکنین قرار می دهند و همین امر موجب جذب شدن متقاضیان خوابگاه های خودگردان و آزاد می شود. به ویژه برای پسرها که روحیه ریسک پذیرتری دارند، اقامت در این خوابگاه ها به راحتی پذیرفته می شود.

پانسیون خودگردان

خوابگاه های خودگردان دانشجویی- کارمندی که فاقد مجوز رسمی برای فعالیت هستند، با وجود تمام ملاک های مثبتی که در حین پذیرش به کار می گیرند، اما بازهم نمی توانند در بازار رقابت، عرض اندام کنند، زیرا هر لحظه احتمال شناسایی و پلمپ شدن از جانب پلیس اماکن وجو دارد و دردسرهای جدیدی را برای ساکنین فراهم می کند.

خوابگاه/ پانسیون/ اقامتگاه های بیشتر را در خواب اینجا مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها