زندگی در خوابگاه دخترانه

بشرا یعقوبیان 1398/09/22 تعداد بازدید:‌ 370 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

زندگی در خوابگاه دخترانه
زندگی دختران در خوابگاه:

امروزه ملاک های زندگی برای دختران در مقایسه با گذشته بسیار تغییر کرده است. به طوری که دست یافتن به تحصیلات عالی و یافتن شغل مناسب یکی از دغدغه های مهم دختران در جهان مدرن است. این دو عامل مهم همواره باعث نقل و انتقال های گسترده ای شده است که شامل مهاجرت از یک شهر به شهر دیگر و یا از کشوری به کشور دیگر می شود. طی چند سال اخیر و با ایجاد تغییرات گسترده در نوع نگرش جامعه به تحصیل دختران، ورود دانشجویان دختر به عرصه دانشگاه و افزایش آزادی عمل برای ماندن در یک شهر غیر از شهر خود برای ادامه تحصیل و یافتن شغل مناسب، چشمگپر بوده است. بدون شک، افزایش سطح آگاهی جامعه و یکسان نگاه کردن به دختران و پسران در خانواده و جامعه، تأثیر بسیاری بر وقوع و پذیرفتن این تغییرات داشته است. اما جامعه تا چه اندازه بستر مناسب برای حضور دختران در شهرهای بزرگ و زندگی در خوابگاه دانشجویی در تهران و دیگر شهرها را فراهم کرده است.

اقامتگاه تهران
وضعیت زندگی در خوابگاه دخترانه:

سیر صعودی حضور دانشجویان و کارمندان دختر در شهرهای بزرگی مانند تهران، باعث به وجود آمدن خوابگاه و پانسیون دخترانه در تهران و دیگر شهرها شده است که با دامنه وسیعی از امکانات در حال فعالیت هستند. مسکن های دانشجویی دخترانه گاهی دارای کمبودها و کاستی هایی هستند که همین موارد باعث عدم اطمینان برخی از خانواده ها جهت استفاده از خوابگاه ها شده است. برخی از این مکان های اقامتی از نظر امنیتی به درستی غربال نشده اند و نظارت مناسبی بر آن ها وجود ندارد. این شرایط بیانگر وجود نا امنی برای دختران دور از خانواده است. برای جامعه دخترانی که به قصد داشتن تحصیلات و شغل بهتر به شهرهای بزرگ نقل مکان می کنند، فراهم نشدن شرایط حداقل جای تأسف و تأثر است. منظور از فراهم نشدن، کمبود خوابگاه و پانسیون نیست، بلکه منظور خوابگاه دخترانه مطمئن با امکانات و کیفیت نسبتأ خوب یا قابل قبول است. خوابگاه دخترانه

مزیت فعالیت خوابگاه دخترانه:

مزیت وجود خوابگاه خودگردان در سطح شهری مانند تهران که برای بسیاری از دختران و پسران جوان، شهر رسیدن به آرزوها تلقی می شود غیر قابل انکار است. زیرا با پرداخت هزینه کمتر می توانند سقفی برای زندگی داشته باشند و مجبور به گرفتن خانه های اجاره ای کوچک با فضای محدود، با قیمت های بالا نیستند، اما روبه رو شدن با مشکلات متعددی در هنگام یافتن خوابگاه و پانسیون و پس از آن مواجه شدن با کمبودها و مشکلات موجود در آن ها، شرایط زندگی را سخت تر می کند. بهبود این شرایط تنها با افزایش نظارت نهادهای مربوطه حاصل می شود. بخش دولتی و بخش خصوصی که وظیفه نظارت بر فعالیت خوابگاه ها و پانسیون ها را بر عهده دارند، نباید به بازدیدهای یک بار در سال بسنده کنند. گفتگو با ساکنین خوابگاه ها، پانسیون ها، اقامتگاه پسرانه و اقامتگاه دخترانه در تهران و پسرانه و گوش دادن به شکایات و اعتراضات آن ها، تنها راه درک مشکلات موجود است. با توجه به محدود بدون خوابگاه های دولتی، مسئولیت سنگین تری بر دوش بخش خصوصی قرار گرفته است.

پانسیون در تهران

این مسئولیت تنها محدود به تعیین ساعات ورود و خروج نیست، بلکه مهمترین آن برخورد با فعالیت خوابگاه و پانسیون دانشحویی تهران است که  بدون مجوز مشغول فعالیت هستند و مشکلات بسیاری را به بار آورده اند. برای دختر جوانی که به قصد ادامه تحصیل یا داشتن شغل مناسب به شهری مانند تهران می آید، داشتن مکان مناسب برای اقامت و زندگی با افرادی که از نظر سن و سال و اهداف به او شبیه هستند یک تشویق برای پیشرفت بهتر، به شمار می آید. خوابگاه های دانشجویی و کارمندی با نظارت درست، می توانند اجتماع کوچکی برای رشد فکری و تعالی جوانان باشند، به همین دلیل تلاش در برقراری امنیت و ایجاد رفاه نسبی، به کاهش مشکلات رایج در خوابگاه ها و پانسیون ها منجر خواهد شد که به نوبه خود به حفظ و افزایش عزت نفس دختران جامعه کمک خواهد کرد.

خواب اینجا

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی ،پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها