خوابگاه دخترانه یا خانه اجاره ای؟

بشرا یعقوبیان 1398/05/03 تعداد بازدید:‌ 346 دسته‌بندی: خوابگاه دخترانه

خوابگاه دخترانه یا خانه اجاره ای؟

مقایسه خوابگاه دخترانه و خانه اجاره ای

پس از گذشت سال‌های طولانی از ساخت اولین خوابگاه دخترانه تهران و رشد روزافزون خانه‌های دانشجویی، بازهم یکی از مشکلات عمده‌ای که اکثر دانشجویان و دیگر متقاضیان خوابگاه با آن درگیر هستند، انتخاب بین خوابگاه و خانه‌های دانشجویی است. نکته جالب این است که این مسئله محدود به زمان و مکان خاصی نیست. به طوری که حتی در کشورهای توسعه یافته که سطح امکانات خوابگاه پسرانه و دخترانه در سطح بسیار عالی و چشمگیر می‌باشد، بازهم استفاده از خانه‌های اجاره ای به عنوان یک انتخاب، متقاضیان خوابگاه‌ها را وسوسه می کند.

اینطور به نظر می رسد که اکثر دانشجویان و دیگر متقاضیان برای اقامت کوتاه یا بلندمدت خود، در مرحله نهائی خوابگاه‌ها، اقامتگاه‌ها و پانسیون پسرانه و دخترانه را به خانه‌های اجاره‌ای ترجیح می‌دهند. اگرچه ممکن است هر یک از این افراد دلایل خاص خود را برای انتخاب خوابگاه داشته باشند، اما طبیعتاً برخی از دلایل در بین متقاضیان خوابگاه‌ها، پانسیون‌ها و اقامتگاه‌های دخترانه و پسرانه مشترک است. در این مطلب سعی شده به چند مورد مهم اشاره شود که ممکن است به عنوان مزیت اقامت در خوابگاه در مقایسه با خانه های اجاره‌ای باشد:

خوابگاه در تهران

پول پیش سنگین، اجاره بهای سنگین‌تر

هزینه زندگی یکی از مهمترین مشکلات و دغدغه های دانشجویان و دیگر ساکنین خوابگاه پسرانه در تهران است. اگرچه نمی‌توان تمام هزینه‌های مربوط به اقامت را در اجاره بها و پول پیش خلاصه کرد، اما بدون تردید یکی از دغدغه های مهم ساکنین خوابگاه محسوب می‌شود. صرفه جویی در پول می تواند یکی از مزایای زندگی در خوابگاه باشد. متأسفانه وضعیت اقتصادی نامطلوب کشور و رشد روزافزون هزینه‌ها، تأثیر بسیار محسوس و ناخوشایندی بر اجاره بهای خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه پسرانه تهران نیز داشته است.

هزینه‌های مربوط به پول پیش و اجاره بهای خوابگاه‌ها متغیر هستند و به مواردی مانند موقعیت جغرافیایی، امکانات رفاهی، میزان ظرفیت اتاق‌ها و... بستگی دارد. به هرحال اقامت در خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه در مقایسه با خانه‌های اجاره ای، هزینه های کمتری را به بار خواهد آورد. علاوه بر هزینه، استفاده از خانه‌های اجاره‌ای مسئولیت‌های بیشتری بر دوش فرد خواهد گذاشت که شاید برای زندگی پر مشغله امروز چندان خوشایند نباشند.

پانسیون دخترانه

امنیت خوابگاه دخترانه در مقایسه با خانه اجاره ای

یکی دیگر از مزیت های اقامت در خوابگاه دخترانه در تهران در مقایسه با خانه‌های اجاره‌ای، امنیت موجود در آن است. زیرا خوابگاه، اقامتگاه و پانسیون پسرانه و دخترانه، زیر نظر نهادهای دولتی مانند وزارت علوم، اتحادیه خوابگاه داران غیردولتی و یا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فعالیت می کنند. این نهادها با همکاری پلیس امنیت و نیروهای انتظامی موظف به حفظ امنیت ساکنین هستند. علاوه بر این، یافتن دوستان همدل و همنشینان موافق باعث می شود در زمان گرفتاری، تنهایی و... کسانی در اطراف فرد باشند که بتواند به آن‌ها تکیه کند. گاهی متقاضیان و ساکنین پانسیون پسرانه تهران می توانند هم اتاقی‌های خود را انتخاب کنند که این امر احساس امنیت را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

اقامتگاه پسرانه

البته ممکن است بعضی از متقاضیان ترجیح دهند در یک آپارتمان زندگی کنند که در آن مزایای متعددی نیز وجود دارد. مثلأ ممکن است در یک آپارتمان محیط خوبی برای مطالعه فراهم شود. یا بتوانند دوستان و فامیل خود را بدون محدودیت دعوت کنند و برای رفت و آمد مشکلی نداشته باشند. اما نباید فراموش کرد که گذران زندگی در دوران تحصیل و کار در شهرهای بزرگ در مرحله اول نیازمند امنیت و در مرحله دوم نیازمند صرفه جویی در هزینه است.

وجود سالن مطالعه در خوابگاه دخترانه 

خوابگاه دخترانه دارای سالن مطالعه بوده و این امر خود امتیاز بزرگی نسبت به خانه اجاره ای را سبب می گردد. شاید در زمان مقایسه دو محل اقامت یعنی اقامتگاه دخترانه تهران و خانه اجاره ای وجود سالن مطالعه چندان ضروری بنظر نرسد. اما در زمان امتحانات و زمانی که فرد به محیطی کاملا آرام و ساکت برای مطالعه نیاز دارد این مساله اهمیت خود را به رخ می کشد. چنان به نظر می رسد که خانه اجاره ای یک یا دو نفره چندان شلوغ نیستند و مشکلی برای مطالعه به وجود نمی آورند. اما مساله قابل تامل این است که فضایی نظیر سالن مطالعه و کتابخانه بازدهی افراد را در مقایسه با فضاهای خانگی برای درس خواندن و مطالعه صد چندان می کند.

پانسیون دخترانه

دسترسی به هم کلاسی و هم رشته ای در خوابگاه دخترانه

خوابگاه دخترانه در تهران محلی برای اقامت دانشجویان و کارمندان متقاضی خوابگاه در تهران است. در بین ساکنین این اقامتگاه شانس همراه داشتن فردی از هم کلاسی ها و یا همکاران بیشتر از خانه اجاره ای است. در زمان های خواندن درس و یا کار بر روی یک پروژه خاص دانشجویی و یا کاری، همراه داشتن یک هم اتاقی و یا یک همکار در کنارمان یک مزیت بزرگ محسوب می شود. از طرفی دیگر گاهی برخی از افراد قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند. در چنین شرایطی به راحتی می توان از بین هم خوابگاهی ها در اقامتگاه دخترانه و پسرانه فردی از ترم های بالایی رشته خود را پیدا کرد. چنین فردی می تواند راهنمای خوبی برای نحوه درس خواندن و کار بر روی پروژه ها برای ادامه تحصیلات باشد.

عدم نیاز به خرید لوازم منزل با اقامت در خوابگاه

خوابگاه دخترانه دارای تنوع بالایی در نقاط مختلف تهران و دیگر شهرهای کشور می باشد. هریک از خوابگاه های موجود در سطح شهر بر اساس قیمت و میزان هزینه ای که فرد متقاضی پرداخت می کند دارای یکسری امکانات اصلی و جانبی هستند. لازم به ذکر است که تمامی خوابگاه های دخترانه و پسرانه با هر قیمت و شرایطی دارای یکسری امکانات اولیه مورد نیاز می باشد. بهرحال این امر سبب می گردد که متقاضیان سکونت در پانسیون دخترانه در تهران در زمان اقامت خود نیازی به خرید وسایل منزل از قبیل یخچال، اجاق گاز، بخاری، فرش، تخت خواب و ... نداشته باشند. از طرفی دیگر چنانچه فردی اقامت در خانه اجاره ای را به خوابگاه و پانسیون ترجیح دهد، ملزم به خرید تمامی اسباب و وسایل مورد نیاز یک زندگی ابتدایی می گردد.

خواب اینجا

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون

دیدگاه‌ها