خوابگاه دانشجویی و چالش های موجود

بشرا یعقوبیان 1397/04/10 تعداد بازدید:‌ 206 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

خوابگاه دانشجویی و چالش های موجود

تعبیر تازه ای از زندگی در خوابگاه های دانشجویی:

در یک تصور عمومی و با تصاویری که از رسانه های اجتماعی، نشر داده می شود، زندگی در خوابگاه های دانشجویی، یک موقعیت منفی و ناخوشایند تلقی می شود که در ذهن بسیاری از افراد جامعه تصور وحشتناکی از زندگی در خوابگاه به وجود می آورد. بعضی از خانواده ها صرفأ به دلیل اینکه فرزند آن ها مجبور به اقامت در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی دخترانه و پسرانه نشود، به شهری که فرزندشان به قصد کار یا ادامه تحصیل مهاجرت می کند، نقل مکان می کنند، هرچند که تعداد این دسته از خانواده ها چندان زیاد نیست، اما بقیه خانواده ها نیز چون قادر به انجام چنین کاری نیستند، به اقامت فرزند خود در خوابگاه های دانشجویی رضایت می دهند. در این میان تعداد بسیار کمی از دانشجویان و خانواده های آن ها می دانند در خوابگاه ها و اقامتگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه چه می گذرد و اینکه با انتخاب مناسب، می توان شرایط بهتری را در خوابگاه تجربه کرد.

پانسیون ارزان قیمت

خوابگاه ها، در ابتدای ترویج فرهنگ استفاده از خوابگاه، محدود به پذیرش دانشجویانی بود که در شهرهایی غیر از شهر خود به ادامه تحصیل یا کار می پرداختند. این خوابگاه ها شامل امکانات بسیار ابتدایی مانند تخت، کمد و وسایل ضروری آشپزخانه مانند یخچال، گاز و سینک ظرفشویی بودند. اما با گذشت زمان، با توجه به توسعه شهرنشینی، اقامتگاه ها و خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه به تجهیز خود پرداختند. به طوری که امروزه در کلان شهرهایی مانند تهران، به دلیل مجهز و ارزان بودن، اقامتگاه ها و خوابگاه ها مورد استفاده خانواده های کم جمعیت قرار می گیرند. همین امر موجب رایج شدن خوابگاه های متأهلی در اکثر شهرهای ایران شده است. اما این خوابگاه های متأهلی به دلیل کوچک و محدود بودن امکانات موجود در آن، فضای مناسب و قابل قبولی برای رشد کودکان نیست. از این رو اکثر دانشجویان متأهل که هنوز دارای فرزند نیستند، در این دسته از خوابگاه ها به عنوان یک منزل موقت با امکانات محدود، اقامت می کنند.

اقامتگاه دخترانه در تهران

چالش های موجود در خوابگاه های دانشجویی:

زندگی در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های کارمندی دانشجویی می تواند فصل برخورد با چالش های گوناگون در زندگی باشد. بسیاری از ساکنین در سال های نخست اقامت خود، برای اولین بار خوابیدن در اتاق هایی به جز اتاق خواب کودکی خود را تجربه می کنند. علاوه بر این برخی از این خوابگاه ها در چنان وضعیت نا امید کننده ای هستند که استفاده از " شرایط بد" در توصیف آن، به اندازه کافی قوی نیست. اتاق های کوچک با جمعیتی بیش از ظرفیت آن، آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی های کهنه و مشترک و... برای بسیاری از ساکنین جز ناراحتی چیزی به دنبال ندارد. اما به هرحال با توجه به گرانی مسکن و اجبار در استفاده از اقامتگاه های دانشجویی، بهترین کار دقت در انتخاب اقامتگاه مناسب است. مقابله با چالش های پیش روی متقاضیان خوابگاه های خودگردان دانشجویی کارمندی، در صورت عدم تلاش برای بهتر شدن شرایط، اوقات و روزهای ناخوشایندی را برای هر فرد رقم می زند. در صورتی که با استفاده از چند راه کار ساده می توان این شرایط بد را تا حدودی بهبود بخشید.

اقامتگاه پسرانه

چند راهکار ساده:

برای انتخاب خوابگاه، اقامتگاه و پانسیون مناسب موردنظر خود، زمان و هزینه کافی اختصاص دهید. سعی کنید با دوستان خود و افرادی که قبلأ از هم اتاق شدن با آنها رضایت داشته اید، اتاق بگیرید و در نهایت اگر پس از یک مدت اقامت، شرایط باب میل شما نبود، زحمت تغییر مکان را بپذیرید و با تحمل شرایط بد، عرصه را بر خودتان تنگ تر نکنید.

جهت مشاهده مطالب و خوابگاه های بیشتر روی خواب اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ها