خوابگاه دانشجویی و عوامل استرس زا

بشرا یعقوبیان 1398/09/20 تعداد بازدید:‌ 297 دسته‌بندی: پانسیون

خوابگاه دانشجویی و عوامل استرس زا
عوامل استرس زا در خوابگاه دانشجویی:

بیشتر عوامل استرس زا در بین افراد یک جامعه یکسان هستند، اما پاسخ فرد به این استرس ها و نحوه ی کنار آمدن با آن ها متفاوت است. به طوری که استرس های موجود در محیط هایی مانند خوابگاه دانشجویی برای تمام دانشجویان ساکن در یک خوابگاه ممکن است مشابه باشد، اما در برخی از دانشجویان افت تحصیلی حاصل می شود و در برخی دیگر تغییر در خلق و خو و رفتارهای اجتماعی قابل مشاهده است و شاید در گروهی از دانشجویان این استرس ها به راحتی هضم شده و تغییری در رفتار آن ها ایجاد نشود. اگرچه مواردی مانند اشتغال، مسائل مادی و اقتصادی و همچنین نگرانی‌های قبل از پیدا کردن کار و ازدواج از مهمترین عوامل استرس زا در بین قشر جوان جامعه است. در این مطلب جدا از استرس های موجود در جامعه به استرس هایی پرداخته می شود که زندگی هریک از ساکنین خوابگاه و پانسیون در تهران و سایر شهرها را تحت تأثیر قرار می دهد.

خوابگاه تهران

بدیهی است مواجه شدن با شرایط موجود در خوابگاه های دانشجویی خودگردان و روزانه که اکثر جوانان زندگی در آن را برای مدتی تجربه خواهند کرد، می تواند غیرقابل منتظره باشد. زیرا رد و بدل شدن اطلاعات از سراسر جهان و مشاهده خوابگاه های بسیار لوکس و متفاوت باعث شده است سطح انتظار دانشجویان جدیدالورود نیز افزایش یابد و این در حالی است که وضعیت خوابگاه ها در کشور ما تعریف چندانی ندارد. به همین دلیل کنار آمدن با شرایط زندگی در خوابگاه تهران و سایر خوابگاه های فعال در دیگر شهرها استرس های جدیدی را برای دانشجویان و قشر جوان خلق خواهد کرد. عدم تناسب در بین خواسته ها و سطح امکانات رفاهی ارائه شده در خوابگاه ها اولین عامل ایجاد استرس در بین ساکنین است.

اقامتگاه تهران
کیفیت روابط در خوابگاه:

خاصیت خوابگاه های دانشجویی فراهم شدن محیط و بستری مناسب برای آشنایی با افرادی از شهرها و فرهنگ های دیگر است که مزیت های بسیاری دارد. اما گاهی وجود تفاوت های عمیق به ویژه در اوایل اقامت دانشجویان در خوابگاه دخترانه و پسرانه می تواند استرس های زیادی به همراه داشته باشد. در چنین شرایطی اهمیت و حساسیت در کیفیت روابط در بین اعضاء یک اتاق یا دوستان نزدیک در خوابگاه و اقامتگاه پسرانه و دخترانه به میان می آید. طوری که اثر کیفیت روابط در کنار آمدن ساکنین با شرایط و امکانات محدود خوابگاه قابل توجه است. نباید فراموش کرد که اطرافیان و حتی اعضاء خانواده‌ می‌توانند موجب ایجاد استرس در دانشجویان ساکن در خوابگاه شوند. به عنوان مثال والدینی که فرزند خود را از محیط خوابگاه می ترسانند و دلواپسی های خود را به فرزندان خود انتقال می دهند. همین مسأله روی کیفیت روابط دانشجویان در خوابگاه مؤثر است.

خواب اینجا
امنیت:

مسأله دیگر که عدم وجود آن موجب ایجاد استرس در بین دانشجویان ساکن در خوابگاه و پانسیون پسرانه و دخترانه می شود، امنیت است. امینت یک خوابگاه توسط یک شخص یا یک نهاد خاص تأمین نمی شود. بلکه نهادهایی که وظیفه ارائه هرگونه خدمات به خوابگاه را دارند باید از جهات مختلف امنیت یک خوابگاه را فراهم کنند. نیاز بنیادی و مهم دانشجویان به عنوان ساکنین خوابگاه دانشجویی دخترانه و پسرانه اقامت در مکانی امن و عاری از استرس است. حضور افرادی که رفتارهای ناسالم دارند، قطعا برای تمام ساکنین استرس زا خواهد بود و پذیرش بدون گزینش بر اساس ملاک هایی که آسایش ساکنین را به دنبال داشته باشد، عاملی برای ایجاد استرس در بین ساکنین خوابگاه و اقامتگاه دخترانه و پسرانه خواهد بود. در نهایت دانشجویان با فرصت دادن به خود قادر خواهند بود با عوامل استرس زای بیرونی در خوابگاه سازگار شوند تا آسیب های ناشی از آن را به حداقل برسانند.

پانسیون کارمندی

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها