خوابگاه خودگردان یا خوابگاه غیر دولتی

بشرا یعقوبیان 1398/06/26 تعداد بازدید:‌ 995 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

خوابگاه خودگردان یا خوابگاه غیر دولتی

دلیل فعالیت خوابگاه خودگردان

پذیرش بالای دانشجویان و افزایش چشم گیر افراد غیر بومی در شهرها و به ویژه شهرهای بزرگ مشکلات عمده ای را در زمینه های مختلف به ویژه در فراهم کردن امکاناتی مانند خوابگاه به وجود آورده است. از دیگر جهت، بسیاری از دانشگاه های سراسری و آزاد ظرفیت محدودی برای پذیرش دانشجویان غیر بومی دارند. آنها نمی توانند جوابگوی نیاز این دانشجویان در خوابگاه های روزانه باشند. هم اندیشی های بسیاری جهت رفع مشکلات مربوط به اقامت دانشجویان غیر بومی از سال های گذشته انجام گرفت. نتیجه این جلسات و هم اندیشی ها موجب شد که خوابگاه هایی به نام خوابگاه خودگردان تأسیس شوند.

اقامتگاه دخترانه در تهران

خوابگاه خودگردان برای برطرف کردن نیازهای دانشجویانی پدید آمد که امکان رفت و آمد برای آنان مقدور نبود. به طور کلی خوابگاه خودگردان همان خوابگاه غیر دولتی است که با دریافت هزینه ای بالاتر از خوابگاه دخترانه و پسرانه دولتی ، اتاق هایی از 2 تا 10 نفره در اختیار دانشجویان غیر بومی قرار می دهند. آنها با اینکار سبب می شوند که دانشجویان دیگر دغدغه محل اسکان نداشته باشند. این خوابگاه خودگردان در همان سال های اولیه از انحصار اسکان تنها دانشجویان در آمد. در گذر زمان مشخص شد که بسیاری از افراد با اهدافی غیر از هدف ادامه تحصیل به شهرهای دیگر مهاجرت می کنند. از این جمله می توان به مهاجرت افراد شاغل به شهرهای دیگر اشاره کرد.

اقامتگاه تهران

معایب و مزایای خوابگاه خودگردان دانشجویی

خوابگاه خودگردان در تهران و دیگر شهرها به خوابگاه هایی گفته می شود که توسط یک فرد یا افرادی به صورت خصوصی اداره می شوند. البته این کار با عقد یک تفاهم نامه در بین دانشگاه مربوطه و شخص یا اشخاصی که مدیریت خوابگاه را بر عهده دارند، امکان پذیر است. بزرگترین مساله که در خوابگاه های خودگردان ممکن است مشکل ساز شود، مربوط به میزان نظارت دانشگاه بر فعالیت خوابگاه خودگردان است. به این معنی که دانشگاه تنها تا حدودی که اختیارات قانونی دارد، می تواند بر عملکرد این خوابگاه های پسرانه و دخترانه نظارت داشته باشد. به طوری که ممکن است دانشگاه نتواند بر نحوه اداره و حتی امکانات خوابگاه خودگردان دانشجویی اظهار نظر کند و یا دخالتی داشته باشد. به همین دلیل است که بسیاری از دانشجویانی که در خوابگاه غیردولتی اقامت دارند، همواره از این مطلب که امکانات خوابگاه متناسب با هزینه پرداختی آنان نیست معترض هستند.

بنا به گفته های این دانشجویان، امکانات رفاهی خوابگاه در ازاء هزینه ای که بابت اقامت آنان دریافت می شود، بسیار ناچیز است. و هیچ نهاد رسمی در دسترس ساکنین خوابگاه خودگردان نیست که بر عملکرد این دسته از خوابگاه ها نظارت داشته باشد. البته مسئولین صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم همواره تلاش کرده اند که میزان نظارت بر خوابگاه خودگردان را افزایش دهند. همچنین اتحادیه خوابگاه داران غیر دولتی نیز به عنوان یک نهاد مسئول می تواند پاسخگوی اعتراضات و مشکلات دانشجویان ساکن در خوابگاه غیر دولتی باشد. اما بطور کلی پانسیون دخترانه تهران همواره شاهد یکسری از اعتراضات است که از کمبود نظارت ناشی می شود.

خوابگاه پسرانه تهران

خوابگاه خودگردان تنها مختص دانشجویان نیست!

خوابگاه خودگردان و خوابگاه غیر دولتی را به اشتباه تا چندین سال گذشته تنها محل اقامت دانشجویان می دانستند. امروزه می دانیم که افراد ممکن است به دلایل مختلفی به شهری دیگر رفته و به اقامتگاه پسرانه و دخترانه نیاز پیدا کنند. ممکن است شما یا یکی از نزدیکانتان برای گذراندن یک دوره آموزشی به تهران یا شهر دیگری بصورت موقت رفته باشید. در مدت حضور در یک شهر جدید بدون شک به یک محل سکونت مطمئن نیاز پیدا می کنید. چنین محل اقامتی چیزی غیر از پانسیون خودگردان نیست. این نوع اقامتگاه ها که تفاوتی با خوابگاه خودگردان ندارند، می توانند با هزینه ای بسیار پایین تر از یک هتل، محلی برای اقامت و استراحت شما فراهم کنند.

خوابگاه غیر دولتی در بسیاری از مواقع یک محل زندگی ایده آل برای شاغلین مجرد در یک شهر جدید به شمار می آید. در گذشته افراد برای یافتن شغل مورد نظر خود به پیمودن مسافت زیادی نیاز نداشتند. اما در وضعیت بیکاری امروزی افراد تنها به صرف داشتن یک شغل مناسب حاضرند کیلومترها مسافت را از محل زندگی خود دور شوند. در چنین شرایطی یافتن یک خانه اجاره ای مناسب که به محل کار هم نزدیک باشد، هزینه زیادی را بر دوش افراد می اندازد. بهترین انتخاب در چنین موقعیت هایی، اقامت در خوابگاه غیر دولتی و خودگردان است. خوابگاه پسرانه تهران و خوابگاه دخترانه تهران محل اقامتی مطمئن با امکانات اولیه مورد نیاز چنین فردی را فراهم می کند.

خوابگاه ارزان

سخن پایانی

با وجود تمام مشکلاتی که ممکن است اقامت در یک خوابگاه، اقامتگاه یا پانسیون پسرانه تهران و دخترانه به دنبال داشته باشد، اما باز دانشجویان و متقاضیان بسیاری وجود دارند که از پس هزینه های مربوط به رهن و اجاره آپارتمان و منازل اجاره ای بر نمی آیند و ترجیح می دهند در خوابگاه های دانشجویی خودگردان اسکان داشته باشند تا بتوانند از امکانات هرچند محدود این خوابگاه ها استفاده نمایند. البته نباید انکار کرد که خوابگاه های خودگردان زیادی در تهران و دیگر شهرها وجود دارند که امکانات رفاهی لوکس و بسیار عالی در اختیار ساکنین خود قرار می دهند. اگرچه هزینه اسکان در این خوابگاه ها گاهی  آن قدر بالا است که اکثر متقاضیان خوابگاه توان پرداخت این هزینه ها و اقامت در این خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه دخترانه و پسرانه را ندارند.

خواب اینجا

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی ،پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها