خوابگاه، مکانی فراتر از کلاس درس

بشرا یعقوبیان 1397/07/29 تعداد بازدید:‌ 195 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

خوابگاه، مکانی فراتر از کلاس درس

خوابگاه مکانی برای یادگیری:

"یادگیری" یا آموزش های جدید به صورت دائم در حافظه باقی نمی ماند، مگر اینکه تحرک مکرر مدارهای حافظه برای آموخته های جدید در مسیرهای مغز وجود داشته باشد. این "جنبه دائمی" جنبه ی نوروپلاستی است که در آن شبکه های عصبی که بیشتر تحریک شده اند، دندریت ها، سیناپس ها و میلین ضخیم تر را برای انتقال اطلاعات مؤثرتر توسعه می دهند. این شبکه های قوی نسبت به اتفاقات مکرر و دقیق حساس هستند و باعث می شوند که حافظه های طولانی مدت قدرت بیشتری داشته باشند. این نحوه یادگیری برای اتفاقات کوچک و بزرگ زندگی مشابه است. قرار گرفتن در محیطی که به طور مداوم رفتارها و اخلاق های مثبتی را برای فرد تکرار می کند، سبب می شود تغییرات اساسی و کلی در نحوه برخورد و اخلاق فرد ایجاد شود.

خوابگاه دانشجویی دخترانه

خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دخترانه و پسرانه به عنوان محیطی که می تواند رفتارهای مثبت را در بین ساکنین یک اتاق یا یک خوابگاه ترویج دهد، از طریق تکرار رفتارهای مثبت از جانب اطرافیان قابل توجه است. حضور در بین افرادی که برای موفقیت تلاش می کنند می تواند بر دیگر افراد نیز اثر مثبت داشته باشد. زیرا زمانی که یک فرد به طور مداوم برای تحقق اهداف خود کتاب می خواند، مهارت می آموزد و با برنامه پیش می رود، به دیگر افراد اتاق یاد می دهد که مسیر رسیدن به هدف نیازمند تکرار تلاش ها و رفع مداوم نقص ها و اشتباهات است.

خوابگاه پسرانه

شباهت خوابگاه به کلاس درس:

زمانی که دانشجو برای مدت یک یا دو ساعت در کلاس درس حضور می یابد، حدود 90 درصد از ساعت کلاس را به عنوان یک شنونده می گذراند که گوینده کلمات زنجیرواری را بازگو می کند و تقریبأ فرد تنها چهارچوب اصلی مبحث را فرا می گیرد. پس دانشجو مجبور است برای سپردن بحث به حافظه بلند مدت، شروع به تکرار مطالب کند. در این زمان است که زندگی در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های کارمندی دانشجویی پسرانه و دخترانه و همچنین حضور در کنار افرادی که دارای دغدغه مشابهی هستند، اهمیت پیدا می کند. زمانی که یک یا چند نفر از اطرافیان به مرور مباحث کلاس می پردازند و به صورت تکی یا گروهی شروع به حل مسائل می کنند، یادگیری بسیار آسان و لذت بخش تر خواهد شد.

پانسیون ارزان در تهران

یادگیری دیگر آداب در خوابگاه:

یادگیری در خوابگاه تنها محدود به مسائل درسی و دانشجویان نیست. به ویژه در خوابگاه های خودگردان کارمندی دانشجویی که ساکنین از دانشجویان و کارمندانی تشکیل شده است که از شهرها و با آداب و رسوم متفاوت آمده اند، یادگیری آداب معاشرت و در اشتراک گذاشتن آداب و رسوم متفاوت بسیار جذاب است. برای مثال فردی که به سلام و احوالپرسی کردن از دیگران عادت ندارد، زمانی که در طول روز توسط چندین تن از هم اتاقی ها و هم خوابگاهی ها مورد لطف قرار می گیرد، یاد می گیرد که چگونه با دیگران تعامل و معاشرت صمیمی داشته باشد.

اقامتگاه خودگردان

زمانی که ساکنین خوابگاه برای مدت یک یا چند ترم با یکدیگر در ارتباط هستند، تکرار گسترده ای در حالات و رفتارهای یکدیگر را شاهد هستند که به دلیل پردازش های خودکار مغز، روی آنان و نحوه برخورد با اطرافیان تأثیرگذار است. می توان گفت که خوابگاه های کارمندی دانشجویی دخترانه و پسرانه به عنوان محیطی بسیار عالی برای یادگیری مسائل درسی و غیر درسی محسوب می شوند. گرچه نباید فراموش کرد که در خوابگاه نیز مانند سایر محیط های عمومی حضور افرادی با رفتارهای منفی غیرقابل انکار است. به همین دلیل انتخاب همنشین و هم اتاقی در خوابگاه ها به دلیل بالا بودن ظرفیت یادگیری بسیار مهم است.

اقامتگاه/ خوابگاه/ پانسیون های دانشجویی کارمندی را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها