خلاقیت در بین ساکنین خوابگاه های دانشجویی

بشرا یعقوبیان 1397/04/12 تعداد بازدید:‌ 602 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

خلاقیت در بین ساکنین خوابگاه های دانشجویی

اقامت نیروی جوان وخلاق در خوابگاه:

امروزه خوابگاه های دانشجویی خودگردان و دولتی، مکان امن و مطمئنی برای اقامت دانشجویان و متقاضیان خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دانشجویی کارمندی پسرانه و دخترانه محسوب می شود. روزهای اول اقامت ممکن است برای بیش از 90درصد ساکنین جذاب نباشد و به مزاج بسیاری از ساکنین که به دلیل ادامه تحصیل یا کار، مجبور به پذیرش زندگی خوابگاهی شده اند، خوش نیاید. اما بر اساس تجربه، اثبات شده است که این حالات تا حدود بسیار زیادی گذرا و ناپایدار است. زیرا به طور کلی انسان موجودی است که به راحتی می تواند با بسیاری از شرایط و محیط های جدید سازگاری پیدا کند و حتی در دوره دشوار از زندگی، از شرایط به نفع خود استفاده کند. همچنین پس از گذشت چند روز یا چند هفته، روابط صمیمی و خوشایندی در بین ساکنین ظاهر می شود که تحمل کمبودها و دشواری های مربوط به زندگی در شرایط خوابگاه و دوری از خانواده را بر فرد هموارتر می کند.

پانسیون دانشجویی

نباید فراموش کرد که اغلب ساکنین اقامتگاه ها، پانسیون ها و خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه را نیروهای جوان و فعال کشور تشکیل می دهند. زیرا علاوه بر خوابگاه های دولتی که صرفأ دانشجو پذیرش می کنند، اکثر اقامتگاه ها و پانسیون های خودگردان کارمندی دانشجویی نیز، تنها با پذیرش نیروهای فعال و کاری دانشجو و غیر دانشجو موافقت می کنند. این امر موجب می شود علاوه بر اینکه محیط اقامتگاه ها و پانسیون های خودگردان دخترانه و پسرانه، محیط امن و سالمی را برای ساکنین فراهم کند، همچنین موجب می شود ساکنین خوابگاه ها متشکل از افراد نخبه و خلاق جامعه باشند. مزیت این امر گسترش اثرات مثبتی از خلاقیت ها و نوآوری هایی است که ساکنین خوابگاه از یکدیگر می پذیرند.

پانسیون کارمندی

کسب خلاقیت در فضای کوچک یک اتاق:

کسب خلاقیت در فضای کوچک یک اتاق چند نفره قبل از پایان یافتن روزهای زندگی در خوابگاه از مزیت های برجسته زندگی در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی است. حداقل خلاقیتی که ساکنین طی تجربه زندگی در خوابگاه می آموزند، مرتب و هوشیار بودن است. ساکنین خوابگاه به خوبی یاد می گیرند که چگونه برای جاسازی تمام وسایل خود در یک اتاق که فقط محدوده بسیار کمی از آن به عنوان فضای خصوصی به آنان تعلق دارد، خلاقیت داشته باشند. این خلاقیت به آنان کمک می کند که فضای اتاق به هم ریخته و شلخته نباشد. تمام وسایل از جمله کتاب ها، لباس ها، کفش، وسایل مربوط به آشپزی و خوراکی ها چنان دسته بندی شود که در یک اتاق 20 متری، وسایل 5 نفر جای داده شود.

پانسیون خودگردان در تهران

برخی از خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های تمیز که دارای اتاق های بزرگ و زیبا هستند، به دانشجویان اجازه می دهد خلاقیت بیشتری را برای تزئین اتاق با وجود فضای کوچک آن بدست آورند. به راستی برخی از اتاق ها شگفت انگیز است. زیرا گاهی دانشجویان و دیگر ساکنین چنان خلاقیتی در آراسته کردن در و دیوار به کار می گیرند که یک اتاق مشترک به یک محیط الهام بخش تبدیل می شود. گرچه یک اتاق در اقامتگاه، پانسیون یا خوابگاه دانشجویی، به ساکنین فضای زیادی برای تزئین و دکوراسیون نمی دهد. با این حال، با خلاقیت های خود و تزئین دیوارها با گل های رنگارنگ، نورهای تزئینی و پوسترهای جذاب، جان تازه ای به در و دیوار خوابگاه می دهند.

مسکن دانشجویی کارمندی

درست است که اتاق های خوابگاه، پانسیون یا اقامتگاه برای ساکنین خود، فضای کافی جهت نوآوری و طرح ایده های هنری جذاب را فراهم نمی کند. اما ایده های خلاقانه ساکنین با تغییرات ظریف، فضاهای محدود هنری را به ارمغان می آورد که موجب می شود اتاق خوابگاه شیک تر و جذاب تر شود.

دیدگاه‌ها