خوابگاه: جهان کوچک

بشرا یعقوبیان 1397/01/21 تعداد بازدید:‌ 290 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

خوابگاه: جهان کوچک

خوابگاه، جهان کوچک انسان های بزرگ:

هر سال در ابتدای ماه مهر، زمانی که دانشگاه ها بازگشایی می شود، سیل عظیمی از جمعیت دانشجویان به همراه خانواده های خود، روانه خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه می شوند. این تجمع های به ظاهر ساده، مملو از هیجانات، استرس ها، دلتنگی و... است که هرکدام می تواند از نظر علمی و روانشناسی مورد توجه قرار بگیرد. صف های طولانی در بخش امور خوابگاه ها و در بخش های ورودی خوابگاه، پانسیون ها و اقامتگاه های دانشجویی، موجب انرژی فزاینده ای در دانشجویانی می شود که سن نوجوانی را بهه تازگی تمام کرده و وارد فصل جوانی  شده اند تا در طی دوران دانشجویی خود به کمال برسند.

پانسیون ارزان دانشجویی

نقش والدین در کمک به خلق دنیای مستقل دانشجویان:

ورود به خوابگاه های دانشجویی، فصل جدیدی از زندگی نوجوانانی است که شاهد ظهور نشانه های بلوغ و جوانی در خود هستند. جدا شدن از والدین، وسوسه داشتن زندگی مستقل در خوابگاه و چیزهایی که در ابتدای ورود به خوابگاه، دانشجویان در مورد شخصیت خود به آن رسیده اند و از آن صحبت می کنند، همگی بخش هایی از دوران زندگی دانشجویی است. گرچه انتظار می رود که شروع زندگی در خوابگاه، اقامتگاه و پانسیون های دانشجویی سبب دور شدن فرد از خانواده شود، اما  به دلیل راه های ارتباطی مدرن مانند پیامک ها، تماس تلفنی، ارتباط تصویری از طریق اسکایپ و... به شدت درگیر رسانه های ارتباطی می شوند. این راه های ارتباطی موجب ایجاد پیوند بین دنیای کوچک ساکنین خوابگاه با جهان خارج می شود.

خوابگاه دانشجویی با قیمت مناسب

در گذشته های نه چندان دور، دانشجویان به دلیل محدود بودن راه های ارتباطی، دسترسی نداشتن به تلفن همراه و... گاهی هفته ها از والدین خود بی خبر بودند. این امر برای والدین نیز پذیرفته شده بود که دیر به دیر از اوضاع فرزندان خود خبردار شوند. اما امروزه کمتر خانواده ای این وضعیت را تحمل می کند. حتی دانشجویانی که از دورافتاده ترین نقاط به دانشگاه ها می آیند و زندگی در خوابگاه را تجربه می کنند، به طور مداوم در ارتباط با اعضای خانواده خود هستند. این امر دلتنگی در جهان کوچک خوابگاه را برای دانشجویان، کمتر می کند. اما امروزه در بحث روانشناسی، وابستگی زیاد دانشجویان ساکن در خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه به عنوان نوعی از عقب افتادگی شناخته شده است که والدین مسئول آن هستند.

خوابگاه خودگردان در تهران

سازگاری با دنیای کوچکی که دانشجویان ساکن در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های پسرانه و دخترانه، برای خود خلق می کنند، لازمه ای برای شروع استقلال است. والدین نیز موظف هستند در جهت دادن درست به این حرکت فرزندان خود با آنان همکاری کنند. برخی از والدین به اشتباه فکر می کنند که مستقل شدن فرزندشان به معنای از دادن او است. این تفکر اشتباه موجب می شود دانشجویان با گذراندن دوران زندگی در خوابگاه های دانشجویی نیز همچنان وابسته بمانند و جرأت ساختن دنیای خود را نداشته باشند. به عبارت دیگر، چنین خانواده هایی اجازه رشد و تعالی را به فرزندان خود نمی دهند.

اقامتگاه خودگردان کارمندی

نقش دانشگاه در کمک به خلق دنیای مستقل دانشجویان:

برای هر فردی ممکن است سوال باشد که دانشگاه ها برای خلق دنیای مستقل دانشجویان چه کمکی به آنان خواهند کرد؟ آیا دانشگاه می تواند دانشجویان ساکن در خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه را در کنار خود نگه دارد و به ساختن زندگی مستقل آنان کمک کند؟ زمانی که دانشگاه ها برای تعطیلات طولانی و پشت سرهم هیچ برنامه ای نداشته باشد، مطمئنأ دانشجویان با داشتن یک تعطیلات کوتاه مدت نیز به سمت خانوداه های خود عازم می شوند. در صورتی  که استفاده از چند تعطیلی برای برگزاری کلاس های کسب مهارت می تواند علاوه بر اینکه نظر دانشجویان ساکن در خوابگاه های دخترانه و پسرانه را عوض کند، می تواند موجب جذابتر شدن دوران سکونت در خوابگاه شود.

خوابگاه پسرانه

راه کارهای بسیاری وجود دارد که می تواند نسل جدید را مستقل تربیت کند، اما اجرا کردن این راهکارها مستلزم برنامه ریزی دقیق و نوآوری است.

مطالب بیشتر و خوابگاه های دانشجویی کارمندی با فول امکانات را در خواب اینجا مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها