حق مالکیت شخصی و مشترک بر بخش های مختلف خوابگاه دخترانه

بشرا یعقوبیان 1400/08/03 تعداد بازدید:‌ 376 دسته‌بندی: خوابگاه دخترانه

حق مالکیت شخصی و مشترک بر بخش های مختلف خوابگاه دخترانه

خوابگاه دخترانه چیست؟

تغییر در سبک زندگی افراد در قرن اخیر موجب به وجود آمدن بخش هایی شده است که تا پیش از این وجود خارجی نداشتند. افزایش چشمگیر دانشگاه در سرتاسر دنیا احساس نیاز به محل اقامتی را برای دانشجویان به میان آورد. همین مساله سبب پیدایش خوابگاه دخترانه و پسرانه در نقاط و شهرهای مختلف جهان گردید. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. زیرا در چندین دهه اخیر ما شاهد افزایش چشمگیری در تعداد دانشگاه ها در شهرهای مختلف کشور بوده ایم. همین مساله سبب شده است که خوابگاه دانشجویی مختلفی تحت نظارت دانشگاه ها و یا مراکز خصوصی دایر گردند.

خوابگاه پسرانه

خوابگاه دخترانه در تهران و سایر شهرها به منظور اسکان دانشجویان دختر در حال تحصیل در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی به وجود آمده اند. در اینگونه مکان ها دانشجویان و یا در نوع خصوصی آنها کارمندان و افراد دیگر برای مدت زمان مشخصی اسکان داده می شوند. بر همین اساس خوابگاه پسرانه و دخترانه بر اساس نیاز ساکنین خود دارای بخش ها و امکانات مختلفی هستند. تعدادی از این امکانات بصورت فردی و تعداد دیگری از آنها به صورت گروهی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به این موارد اشاره می شود.

خوابگاه دانشجویی

بخش های مختلف فردی و گروهی در خوابگاه دخترانه

بخش های مختلفی در خوابگاه دخترانه روزانه مورد استفاده ساکنین خوابگاه قرار می گیرند. این بخش ها و امکانات بر اساس استفاده فردی و گروهی تحت مالکیت یک فرد یا گروهی از افراد قرار دارند. در ادامه این مقاله به این دو بخش از امکانات خوابگاه می پردازیم.

بخش هایی از خوابگاه دخترانه که فردی و شخصی هستند

این بخش ها تنها تحت مالکیت یک فرد خاص در پانسیون دخترانه قرار دارند. به همین دلیل سایرین نمی توانند بدون اخذ اجازه از مالک آن بخش و امکانات از آنها استفاده کنند. از جمله این بخش ها می توان به تخت خواب شخصی افراد، کمد لباس و قفسه کتاب اشاره کرد. در واقع این بخش ها از یک پانسیون دانشجویی تا زمانی که در اختیار فرد خاصی باشند قابل انتقال به دیگران نیستند.

پانسیون دخترانه

بخش هایی از خوابگاه دخترانه که تحت مالکیت گروهی ساکنین هستند

این بخش ها از یک خوابگاه دانشجویی به فرد خاصی تعلق ندارند. به همین سبب به آنها قسمت های مشترک یا مشاع خوابگاه دخترانه گفته می شود. بخش های گروهی یک خوابگاه دانشجویی تعداد زیادی از امکانات و بخش های آن را تشکیل می دهد. این مساله هم به ماهیت زندگی جمعی در اقامتگاه دخترانه و پسرانه بر می گردد. از جمله این بخش ها می توان به فضای مشترک اتاق ها، راهروها، سرویس بهداشتی، حمام، سالن مطالعه، کافی نت، حیاط، آشپزخانه و غیره اشاره کرد.

اجتناب از بروز اختلاف در زمان استفاده از بخش های مشترک

در بسیاری موارد دیده می شود که ساکنین اقامتگاه پسرانه در تهران در زمان استفاده از بخش هایی که دارای مالکیت گروهی هستند به مشکل برمی خوردند. عموما اینگونه مشکلات به دلیل نبودن هماهنگی در زمان استفاده مشترک از این قسمت ها می باشد. در زمان بروز بخش زیادی از این اختلافات معمولا با یک بحث ساده مشکل رفع و رجوع می شود. اما گاهی نیز در یک خوابگاه کارمندی یا دانشجویی ممکن است اختلاف بالا بگیرد. در چنین مواردی ورود سرپرستین خوابگاه به میان بخش و رفع کردن هرچه سریعتر مشکل ضروری می باشد.

پانسیون دانشجویی

گاهی با در نظر داشتن چندین نکته جزئی می توان به راحتی از بروز مشکلات در زمان استفاده از بخش های مشترک خوابگاه دخترانه پیشگیری کرد. از جمله:

  • باید سعی شود که برای استفاده از بخش هایی نظیر سیستم های موجود در کافی نت که متقاضی بالایی دارند برنامه دقیق و منظمی طراحی گردد.
  • ساکنین یک طبقه یا سویت از یک خوابگاه دانشجویی و کارمندی می توانند در زمان استفاده از وسایل مشترک نوبت دهی کرده و بر اساس آن عمل کنند.
  • ساکنین هر اتاق در خوابگاه پسرانه و دخترانه باید سعی کنند با یکدیگر هماهنگ بوده و نوبت ها را بر اساس اتاق ها تعیین کنند.
  • برای استفاده از مواردی نظیر لباسشویی در خوابگاه کارمندی می توان یک فرد را برای نظارت بر کار تعیین کرد و در صورت لزوم دستمزدی برای او در نظر گرفت.
خوابگاه پسرانه تهران دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید) کانال تلگرام خواب اینجا پیج اینستاگرام خواب اینجا برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانس یون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها