حقوق شهروندی در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1397/01/19 تعداد بازدید:‌ 187 دسته‌بندی: خوابگاه

حقوق شهروندی در خوابگاه

حقوق شهروندی چیست:

برای درک بهتر اصطلاح "حقوق شهروندی" لازم است بدانیم شهروند به چه کسانی اطلاق می شود. شهروند در جوامع شهرنشینی امروز، به گروهی از افراد گفته می شود که فارغ از تفاوت های مذهبی، نژادی و ... در یک جامعه واحد، در تعامل با یکدیگر هستند. زمانی فرد از شهرنشینی به شهروندی ارتقاء پیدا می کند که به رعایت حقوق دیگران احترام بگذارد. شهروند در قبال جامعه و افراد حاضر در آن دارای مسئولیت هایی می باشد که موظف به انجام آن هاست. حقوق شهروندی بخش جدایی ناپذیری از ذات و فطرت انسان ها می باشد که با گسترش و بهبود تعاملات اشخاص با یکدیگر تحقق می یابد.

اقامتگاه خودگردان

حقوق شهروندی در جامعه دانشگاهی:

جوامع دانشگاهی متشکل از افراد فرهیخته و تحصیلکرده جامعه می باشد، همچنین بیشترین جمعیت از قشر جوان که آینده سازان ممکلت هستند در دانشگاه ها حضور دارند، به همین دلیل رعایت حقوق شهروندی در جامعه دانشگاهی باید بدون کم و کاست تحقق یابد. در جوامع جهان سوم، از جمله کشور ما، وجود کمبودها در تمامی موارد از جمله رعایت حقوق شهروندی امری غیر قابل انکار است. دلیل اصلی آن، وجود کمبودهای مادی و معنوی بسیار زیادی است که با اندکی توجه، در تمام طول روز با آن مواجه هستیم. برای تحقق دادن به رعایت حقوق شهروندی در دانشگاه ها، باید تمام دانشجویان دختر و پسر از نظر تغذیه، بهداشت، سلامت روان، آموزش با هزینه پایین و خوابگاه های دانشجویی با امکانات رفاهی تأمین شود.

پانسیون ارزان در تهران

حقوق شهروندی در خوابگاه های دانشجویی:

از مهمترین موارد حقوق شهروندی در جامعه دانشگاهی، داشتن مکان اقامتی مطمئن، آرام و قابل قبول از نظر امکانات رفاهی و آموزشی برای دانشجویان است. متاسفانه با توجه به رنج های بسیاری که دانشگاه ها و حتی بخش خصوصی مربوط به خوابگاه ها از نظر کمبود بودجه متحمل می شوند، در دسترس قرار دادن خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه با مشکلات متعددی روبه رو است. به طوری که اغلب دانشگاه های کشور از ارائه خوابگاه های با کیفیت که از فضا و امکانات مناسبی برخوردار باشد، عاجز هستند.

خوابگاه دانشجویی دخترانه

برای مثال، محدودیت در بودجه و فضای فیزیکی دانشگاه ها سبب شده است خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه، فاقد محیط مناسب آموزشی، رفاهی یا فضای سبز باشند که این امر می تواند یکی از نقایض حقوق شهروندی دانشجویان در خوابگاه های دانشجویی باشد. برای تحقق یافتن رعایت کامل حقوق شهروندی دانشجویان در آموزش عالی، باید دانشجو محوری در اولویت قرار گیرد. به طوری که رعایت حقوق شهروندی دانشجویان از طرف مسئولان و کارکنان دانشگاه و خوابگاه باید منجر به ایجاد احساس امنیت در دانشجویان و ساکنین خوابگاه ها شود.

خوابگاه کارمندی پسرانه

از طرف دیگر، ساکنین خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه باید مجبور به پرداخت هزینه های هنگفت در ازای اقامت در خوابگاه های خودگردان و دولتی نباشند. زیرا طبق حقوق شهروندی که آموزش رایگان در آموزش عالی را تأیید کرده است، تأمین خوابگاه نیز از دامنه وظایف دانشگاه ها بوده و دانشجو نباید درگیر مشکلات مالی مربوط به اقامت خود در خوابگاه ها باشد. متاسفانه خلاف این امر در جوامع دانشگاهی ما مشهود است.

خوابگاه دانشجویی در تهران

از مهمترین وظایف مسئولان دانشگاه و خوابگاه ها، رعایت منشور حقوق شهروندی است که باید به صورت همه جانبه اجرا شود. بدون شک دست یابی به این هدف بدون در نظر گرفتن امنیت روانی دانشجویان در خوابگاه های دخترانه و پسرانه، تحقق نخواهد یافت. ایجاد فضایی با امنیت و آزادی کامل در خوابگاه های دانشجویی سبب می شود، حقوق ساکنین خوابگاه هایی خودگردان و دولتی تا حدود زیادی رعایت شود و احساس امنیت را در دانشجویان به وجود آورد.

خوابگاه کارمندی ارزان قیمت

به طوری کلی حقوق شهروندی را می توان در چند نوع مختلف دسته بندی کرد. از طریق این دسته بندی، بررسی رعایت حقوق شهروندی در خوابگاه های دانشجویی_ کارمندی آسان تر می شود.

ادامه مطلب و پانسیون های خودگردان دخترانه و پسرانه را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها