حقوق شهروندی خوابگاهیان

بشرا یعقوبیان 1397/01/20 تعداد بازدید:‌ 205 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

حقوق شهروندی خوابگاهیان

دسته بندی حقوق شهروندی:

همان طور که در مطلب قبل اشاره شد، حقوق شهروندی در چند قالب از جمله حقوق اجتماعی، مدنی، اقتصادی، سیاسی و ... دسته بندی می شود. هرکدام از این موضوعات خود به چندین مبحث مهم و پیچیده تقسیم می شود که توضیح هرکدام در این مطلب نمی گنجد. به طور مختصر باید گفت که برای قشر جوان حفظ عزت نفس و احترام به خواسته های انسانی یکی از مهمترین اصول رعایت حقوق شهروندی است. رعایت حقوق مدنی و اجتماعی دانشجویان با پایمال کردن عزت نفس و کرامت انسانی آنان، میسر نخواهد بود.

خوابگاه دانشجویی دخترانه

حفظ کرامت انسانی:

حفظ کرامت انسانی موضوع وسیع و گسترده ای می باشد و در اکثر مبانی حقوقی جایگاه ویژه ای دارد. به طوری که نه تنها در مباحث روز و مدرن دنیا، بلکه در آموزه های دینی نیز به کرات، به رعایت این اصل اساسی اشاره شده است. اهمیت این موضوع در دانشگاه ها بسیار بالا می باشد. افرادی که در دانشگاه ها پذیرش می شوند، آینده مملکت را به دست خواهند گرفت. قطعأ فردی که طی دوره دانشجویی کرامت انسانی خود را به هر دلیل باخته باشد، قادر نخواهد بود جامعه ای را اداره کند که در آن به کرامت دیگر انسان ها احترام گذاشته شود. این موضوع در رابطه با دانشجویانی که دوران دانشجویی را در خوابگاه های دخترانه و پسرانه می گذرانند، از هر جهت اهمیت ویژه به خود می گیرد. ارائه مکان امن به عنوان خوابگاه های دانشجویی که دارای مقرراتی متناسب با شئونات انسانی باشد، اولین قدم برای حفظ و رعایت حقوق شهروندی دانشجویان ساکن در خوابگاه است.

خوابگاه دانشجویی پسرانه

حقوق شهروندی خوابگاهیان:

دانشجویان نیز مانند دیگر افراد جامعه حق دارند که از حقوق شهروندی برخوردار باشند. دستگاه های اجرایی در دانشگاه ها علاوه بر حفظ عزت نفس دانشجویان، موظف به فراهم کردن نیازهای تحصیلی و معیشتی آنان نیز هستند. به ویژه برای دانشجویانی که در طی دوره تحصیل مجبور به استفاده از خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه می باشند، فراهم کردن امکانات رفاهی در خوابگاه از مهمترین اصل های حقوق شهروندی دانشجویان است. به عبارت دیگر، هرآنچه که مربوط به نیازهای آموزشی و رفاهی دانشجویان است، باید در جامعه دانشگاهی ارائه شود.

  خوابگاه کارمندی دخترانه

با توجه به افزایش سالیانه پذیرش دانشجویان در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی، نیاز به ساخت و تأسیس خوابگاه های خودگردان و دولتی روبه افزایش است. برخوردار شدن از خوابگاه های دانشجویی مناسب که پاسخگوی نیازهای ساکنین باشد، به عنوان اصل مهمی از حقوق دانشجویان ساکن در خوابگاه باید مد نظر قرار بگیرد، زیرا اسکان دادن تعداد زیادی از دانشجویان در اتاق هایی که دارای فضای کافی و مناسب نیستند، در مغایرت با رعایت حقوق شهروندی دانشجویان است. دانشجویان متقاضی خوابگاه های دخترانه و پسرانه، حق دارند از خوابگاه هایی استفاده کنند که از نظر رفاهی و بهداشتی در سطح بالایی قرار دارند.

خوابگاه کارمندی پسرانه

از اصل های حقوق شهروندی دانشجویان، فراهم کردن امنیت و آرامش در طی دوران تحصیل می باشد که این امر بدون تأمین نیاز های مربوط به محل سکونت، مقدور نیست. زیرا دانشجویان به خوابگاه هایی که در آن ساکن هستند، به چشم خانه خود نگاه می کنند و هرگونه کمبود یا نا امنی موجب برهم ریختن آرامش و از دست رفتن حس اطمینان در بین ساکنین می شود. از دیگر مواردی که فراهم کردن آن ها موجب رفع نیاز های دانشجویان ساکن در خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه می شود، امکانات رفاهی مانند اینترنت رایگان، فروشگاه ها و بوفه های دانشجویی در مجتمع های خوابگاهی که مواد مورد نیاز دانشجویان را با قیمت های مناسب ارائه دهد، سالن های ورزشی، خشکشویی، خدمات مشاوره ای و... می باشد.

اقامتگاه خودگردان

عدم وجود هرکدام از این موارد می تواند نشان دهنده نقض حقوق شهروندی دانشجویان ساکن در خوابگاه های خودگردان و دولتی باشد.

دیدگاه‌ها