حفظ ارزش ها در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1396/11/25 تعداد بازدید:‌ 200 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

حفظ ارزش ها در خوابگاه

اثر خوابگاه بر تغییرات اخلاقی فرد:

خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه می تواند بهترین محیط برای شناخت خود باشد. زیرا طی زندگی در خوابگاه، فرد آزاد است همانطور که دوست دارد فکر کند. برخی از دانشجویان با مستقل شدن و شروع زندگی در خوابگاه، اقامتگاه یا پانسیون های دانشجویی و کارمندی، چنان تغییرات شگرفی در شخصیت و رفتار آن ها به وجود می آید که گاهی موجب تعجب خانواده ها می شود. این تغییرات ممکن است مثبت یا منفی باشد. گاهی این تغییرات بسیار کمرنگ می باشد، اما ممکن است با فراهم شدن شرایط، این تغییرات با شدت بالایی خود را نشان دهد.

اقامتگاه خودگردان

خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های پسرانه و دخترانه، این محیط را فراهم می کنند که فرد علاوه بر آداب و رسوم خانواده یا شهر خود، با دیگر اعتقادات و باورها نیز آشنا شود. آشنایی با دیگر فرهنگ ها می تواند به عنوان یک پوینت بسیار مفید باعث ایجاد تغییراتی زیادی در نگرش و طرز تفکر دانشجویان دختر و پسر ساکن در خوابگاه های کارمندی و دانشجویی شود. این تغییر نگرش، یکی از ویژگی های زندگی در پانسیون ها و خوابگاه های دانشجویی و کارمندی است. در این مطلب و مطلب بعدی به تغییرات مثبت و منفی که فرد با زندگی در خوابگاه با آن ها مواجه خواهد بود، می پردازیم.

خوابگاه کارمندی پسرانه

نگرش های مثبت و منفی:

تغییر در نگرش های مثبت و منفی، به چند مورد جزئی محدود نمی شود. به طوری که گاهی تأثیرپذیری از محیط خوابگاه و افراد ساکن در آن چنان زیاد است که می تواند از چند بعد، شخصیت فرد را به طور عمیق تحت تأثیر قرار بدهد. حتی افرادی که تلاش می کنند کمتر از رفتارهای رایج در خوابگاه های پسرانه و دخترانه الگوبرداری کنند، باز هم تا حدودی می توانند شاهد تغییر در رفتار و کردار خود باشند. این تغییرات به شرطی که ارزش های بنیادی و انسانی فرد را به گمراهی نکشد، می تواند مثبت واقع شود.

خوابگاه کارمندی دخترانه

نسل امروز گرچه از برخی لحاظ و طرز تفکر با نسل های قبل متفاوت است، اما این به آن معنی نیست که نسل امروز بی اعتقاد است. خوابگاه های دانشجویی شاهد خوبی برای تصدیق این امر است. دانشجویان دختر و پسر ساکن در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه ها دارای اعتقادات متفاوتی هستند. این دانشجویان در خوابگاه به وضوح این تفاوت ها را مشاهده می کنند و در وهله اول یاد می گیرند که چطور به دیگر اعتقادات احترام بگذارند.

پانسیون دانشجویی پسرانه

شاید مهمترین مزیت زندگی در خوابگاه های کارمندی و دانشجویی، تعدیل شدن تعصبات فرهنگی، زبانی، عقیدتی و... است. در خوابگاه افراد در یک اتاق و در نهایت صلح با هم زندگی می کنند. در حالی که ممکن است طرز تفکرهای کاملا جداگانه ای داشته باشند. اگر بخواهیم موردی به تمام این رفتارها اشاره کنیم، به صدها مورد می رسد. به طور مثال اموری مانند نماز خواندن، روزه گرفتن، به مجالس قرآن و دعا رفتن و... از جمله مواردی است که ممکن است در یک اتاق چند نفره به چندین شکل مختلف انجام شوند، در صورتی همه به یکدیگر احترام متقابل می گذارند.

پانسیون دانشجویی دخترانه

در کارهایی مانند نذری درست کردن، جمع کردن صدقه و... تقریبا همه ساکنین خوابگاه به دلیل شور و شوقی که ایجاد می شود، شرکت می کنند. کارهای انسان دوستانه در خوابگاه های دخترانه و پسرانه از جمله جمع کردن صدقه برای یکی از ساکنین خوابگاه که مشکل مالی داشته باشد، امر رایجی است. این حرکت های دسته جمعی در خوابگاه ها و پانسیون های دخترانه و پسرانه، از تمام جنبه های انسان دوستانه فعال می باشد. جمع کردن امضا برای حمایت از یک دانشجو که به هر دلیل با مشکلات انضباطی مواجه شده است به کرّات در خوابگاه های دانشجویی و کارمندی ملاحظه شده است.

ادامه مطلب و خوابگاه های دانشجویی کارمندی بیشتر را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها