جنگ اوکراین و سرنوشت دانشجویان ایرانی مقیم این کشور

بشرا یعقوبیان 1400/12/06 تعداد بازدید:‌ 357 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

جنگ اوکراین و سرنوشت دانشجویان ایرانی مقیم این کشور

اوکراین یکی از کشورهای پیشرو در حوزه علمی می باشد. همین مساله سبب شده است که تمایل دانشجویان خارجی به تحصل در دانشگاه های این کشور بالا باشد. تعداد زیادی از هم وطنان ما نیز در حال تحصیل در دانشگاه های کشور اوکراین هستند. این افراد یا بصورت دانشجویان عادی و یا بورسیه نهادهای دولتی در حال تحصیل در دانشگاه های کشور اوکراین می باشند. تعدادی از این دانشجویان در خوابگاه دانشجویی و تعدادی دیگر در منازل اجاره ای اقامت دارند. شرایط تحصیلی خاص نظیر دسترسی آسان به منابع اروپایی و همچنین ادغام شرایط تحصیلی آکادمیک و حرفه ای، تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور را به یکی از اهداف جذاب برای ایرانیان و بسیاری دیگر از کشورهای منطقه تبدیل نموده است.

خوابگاه

وضعیت دانشجویان مقیم اوکراین در شرایط بحرانی کنونی

با وجود اینکه بسیاری وقوع جنگ در قرن حاضر که به قرن دیپلماسی و تکنولوژی مشهور است را دور از انتظار می بینند، اما هنور هم هستند کشورهایی که به خاک کشورهای همسایه خود چشم دوخته اند. یکی از این کشورها روسیه می باشد که در چند روز اخیر در حال اشغال بخش عظیمی از خاک کشور اورکراین است. این مساله به نگرانی بزرگی در مجامع بین المللی تبدیل شده اتس. بسیاری این اقدام روسیه را تهدید بزرگی برای امنیت منطقه و کل کره زمین قلمداد می کنند. اما اگر از این مسائل بگذریم مساله امنیت هم وطنانمان در این کشور در چند روز اخیر به دغدغه بزرگی برای بسیاری از افراد تبدیل شده است. دانشجویان مقیم اوکراین و سایر شهروندان ایرانی که در این کشور حضور داشتند، در شرایط بحرانی کنونی در معرض خطر قرار دارند. 

خوابگاه دانشجویی در تهران

بسیاری از کشورهای دنیا چند روز قبل از اقدام نظامی روسیه در اوکراین، شهروندان خود را از این کشور خارج کردند. اما هم وطنان ما موفق به خروج در زمان مناسب از این کشور نشدند. این مساله می تواند تهدید بزرگی برای جان این افراد باشد. در مصاحبه ای که خبر فوری با دانشجویان مقیم اوکراین داشته است آنها به موارد زیر اشاره کرده اند:

- اوکراینی ها معتقدند که ما خودمان غدا نداریم پس چه دلیل دارد که بخواهیم شکم خارجی ها را (که دانشجویان و سایر اتباع ایرانی را هم شامل می شود) سیر کنیم.

- در اوکراین بیشترین صحنه ای که با آن مواجه می شوید صحنه فرار افراد غیر نظامی از شهرها و بخش های مختلف کشور است. 

- مواد غذایی و بنزین در اوکراین با کمبود شدیدی مواجه شده است و کشور در حالت قحطی و عدم دسترسی به مواد اولیه زندگی مواجه است.

- قیمت تاکسی و سایر وسایل حمل و نقل عمومی در اوکراین تا ده برابر افزایش داشته است.

- امکان پرواز هواپیما ها به دلیل نبود باند پرواز وجود ندارد و افراد در حال فرار از راه های زمینی هستند.

پانسیون

دانشجویان ایرانی مقیم اوکراین از راه زمینی خارج شوند

با شدت درگیری ها در اوکراین، سفارت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که تمامی اتباع ایرانی از جمله دانشجویان مقیم در اوکراین از مرزهای زمینی مختلف برای خروج از این کشور اقدام کنند. مرز زمینی کشورهایی مانند لهستان با هجوم بی سابقه ساکنین اوکراین مواجه شده است. بسیاری از اتباع خارجی که دانشجویان ایرانی و سایر افراد ایرانی را نیز شامل می شود اکنون در حال تلاش برای خروج از این کشور از راه مرزهای زمینی می باشند. آنچه که به نظر می رسد این است که بحران اوکراین بحرانی جدی است و ایرانیان ساکن این کشور به منظور حفظ جان خود باید هرچه سریع تر اقدام به خروج از این کشور نمایند.  

خواب اینجا

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها