تناسب هزینه ها و سطح خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1397/03/20 تعداد بازدید:‌ 214 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

تناسب هزینه ها و سطح خوابگاه

درک وضعیت خوابگاه ها، نیازمند یک تحقیق جامع:

انتقاد سازنده یکی از مؤثرترین روش های قدیمی برای نشان دادن کمبود های موجود در هر اجتماع است. زیرا طی یک انتقاد سازنده، مسئولین و نهادهای دولتی و غیر دولتی با مشکلات موجود در هر صنف و هر اجتماع آگاه می شوند و قادر خواهند بود برای رفع این مشکلات اقدامات لازم را در پیش بگیرند. خوابگاه های دانشجویی کارمندی دخترانه و پسرانه، یکی از اجتماعاتی است که عمومأ محل اقامت موقت دانشجویان و کارمندان است. وجود کمبودها و مشکلات متعددی که روزانه ساکنین خوابگاه ها با آن سر و کار دارند، نباید نادیده گرفته شود. بلکه خوابگاه های دانشجویی خودگردان و دولتی باید مورد انتقاد سازنده قرار بگیرند تا با شناسایی کمبودها و تلاش در رفع آن ها، شرایط زندگی در خوابگاه برای نسل حاضر و نسل های آینده، بهتر شود.

اقامتگاه در تهران

مشکلات مربوط به خوابگاه های خودگردان و دولتی یکی از موضوعات اساسی است که به دلیل ارتباط مستقیم آن با رفاه دانشجویان و دیگر ساکنین، باید همواره مورد انتقاد قرار بگیرد تا کمبودهای مربوط به آن نمایان شوند. اقامت در خوابگاه های دانشجویی به ویژه خوابگاه های دانشجویی کارمندی خودگردان، حداقل در یک برهه از زمان، یکی از اساسی ترین دغدغه های متقاضیان خوابگاه ها محسوب می شود. نیاز است با داشتن درک درستی از زندگی خوابگاهی به بررسی های جامعی پرداخته شود و در شناسایی و رفع کمبودهای رایج در خوابگاه ها و پانسیون های دانشجویی پسرانه و دخترانه پیگیری های لازم به عمل آید.

اقامتگاه کارمندی دانشجویی

تناسب بین هزینه های پرداختی در قبال امکانات رفاهی خوابگاه:

یکی از مهم ترین مواردی که موجب ضایع شدن حقوق ساکنین خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های کارمندی دانشجویی پسرانه و دخترانه می شود، مربوط به عدم وجود تناسب منصفانه بین هزینه های پرداختی به عنوان اجاره بها و ودیعه در مقابل امکانات رفاهی و بهداشتی ارائه شده به ساکنین است. گاهی برای اقامت در یک اتاق چهار یا شش نفره، مبالغی پرداخت می شود که با اجاره یک خانه مستقل با تمام امکانات برابری می کند. اما دانشجویان و کارمندانی که مجبور به اقامت در شهرهای بزرگ و شهرهایی به جز محل زندگی خود می شوند، صرفأ به امید اینکه خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های خودگردان پسرانه و دخترانه از نظر امنیت بهتر از خانه های اجاره ای می باشد، به اجاره پانسیون ها و متحمل شدن هزینه های هنگفت در برابر امکانات محدود تن می دهند.

اقامتگاه دخترانه

گرچه در این مورد نیز نمی توان به صورت مطلق و در مورد همه خوابگاه ها و پانسیون های کارمندی دانشجویی نظر داد، اما در کمال تأسف اگر پای درد دل دانشجویان و کارمندان ساکن در اقامتگاه ها، خوابگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی دخترانه و پسرانه بنشینید، متوجه خواهید که اکثر ساکنین از اجاره بها و ودیعه های غیر منصفانه ناراضی هستند. پرداخت ماهیانه اجاره بها و دیگر هزینه های سنگین در ازای یک تخت در یک خوابگاه قدیمی با امکانات بهداشتی و رفاهی محدود و نا مناسب، تجربه ناخوشایندی است که اکثر دانشجویان ساکن در خوابگاه های خودگردان دانشجویی حداقل برای یک دوره با آن روبه رو شده اند.

اقامتگاه پسرانه

خوابگاه، اقامتگاه و پانسیون با فول امکانات:

اکثر پانسیون ها، اقامتگاه ها و خوابگاه های لوکس دانشجویی کارمندی با فول امکانات، دارای ظرفیت محدود و هزینه های بالاتری در مقایسه با دیگر خوابگاه ها هستند. این دسته از خوابگاه ها و پانسیون های مجهز خودگردان، وضعیت بهتری از نظر تناسب هزینه ها و امکانات ارائه شده به ساکنین را دارا هستند. زیرا حداقل حقوق دانشجویان و کارمندان ساکن در خوابگاه ها و پانسیون ها، برخوردار بودن از یک فضای امن و آرام و در عین حال مجهز از نظر امکانات رفاهی و بهداشتی است. به همین دلیل اقامت در این دسته از اقامتگاه ها، خوابگاه ها و پانسیون های شیک با فول امکانات، باعث می شود ساکنین در ازای خدماتی که دریافت می کنند، نگران مبالغ زیادی که به عنوان اجاره بها و ودیعه پرداخت می کنند، نباشند.

اقامتگاه شیک و لوکس

برای مشاهده مطالب بیشتر، روی خواب اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ها