تفاوت خوابگاه و پانسیون چیست؟

بشرا یعقوبیان 1400/06/13 تعداد بازدید:‌ 784 دسته‌بندی: خوابگاه

تفاوت خوابگاه و پانسیون چیست؟

خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه سه اسمی هستند که در زمان جست و جو برای محل سکونت به گوش افراد می خورند. این سه مکان عموما با هدف اسکان افرادی که قصد اقامت در یک شهر مشخص را داشته و منزل شخصی در آن شهر ندارند، ارائه می گردند. اما گاهی تفاوت در اسم این سه محل اسکان، موجب سردرگمی افراد متقاضی می گردد. به همین جهت بر آن شدیم که در این مقاله در مورد تفات های اساسی خوابگاه و پانسیون و در کنار آن تفاوت این دو با اقامتگاه، بپردازیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

خوابگاه دخترانه تهران

خوابگاه چیست؟

خوابگاه اعم از خوابگاه پسرانه و خوابگاه دخترانه به محل زندگی اطلاق می گردد که افراد در آن عموما بصورت جمعی زندگی می کنند. خوابگاه دانشجویی و خوابگاه کارمندی معمولا دارای اتاق های 2، 4 و 6 نفره هستند. در این اتاق ها افراد بر اساس پروتکل های مربوط به سازمان های مربوطه، اسکان داده می شوند. معمولا خوابگاه ها به نهاد هایی نظیر دانشگاه، مدارس شبانه روزی، کارگاه های صنعتی و غیرصنعتی، مدارس شبانه روزی، پادگان های نظامی، باشگاه های ورزشی  از این قبیل، تعلق دارند. خوابگاه دانشجویی و یا کارمندی ممکن است بصورت دولتی و یا غیردولتی باشد. خوابگاه دولتی زیر نظر مراکز دولتی و خوابگاه غیر دولتی عموما متعلق به یک بخش خصوصی است که تحت نظر مرکزی دولتی اداره می گردد.

خوابگاه تهران

پانسیون چیست؟

پانسیون یکی از ده ها نامی است که به محل اسکان افراد در مدت زمان های مشخص و تعریف شده اطلاق می شود. پانسیون دانشجویی و پانسیون کارمندی که دو شاخه از شاخه های مختلف پانسیون هستند، در برخی موارد تنها همین صنف و قشر خاص را اسکان می دهند. سیل مهاجران به سمت شهرهای بزرگ و صنعتی، مسئولین این شهرها را با چالش مسکن برای این افراد روبرو ساخت. پانسیون ها و هاستل های مختلف در ابتدا به همین منظور ساخته شدند. اما با گذشت زمان کاربری های دیگری برای اینگونه محل ها تعریف گردید. پانسیون دخترانه در تهران و پانسیون پسرانه تهران نیز در همین راستا تاسیس و در اختیار افراد قرار گرفتند. با گذشت زمان و ورود اقشار مختلف به تهران و سایر شهرها، نیاز به پانسیون کارمندی و دانشجویی بیش از پیش احساس گردید.

پانسیون دانشجویی و کارمندی معمولا دارای قوانین مختص به خود هستند. بطور مثال اکثریت قریب به اتفاق پانسیون کارمندی تهران و سایر شهرها برای اسکان افراد به معرفی نامه از محل کار فرد نیاز دارند. همچنین از دیگر مدارک مورد نیاز برای اسکان در پانسیون می توان به داشتن مدارک شناسایی معتبر اشاره کرد. در صورتی که این مدارک ارائه شده از طرف متقاضیان کامل باشند آنها در مورد ودیعه و اجاره می توانند اقدام کنند.

پانسیون پسرانه تهران

تفاوت خوابگاه و پانسیون

در بالا به دو نوع اقامتگاه دانشجویی و کارمندی یعنی خوابگاه و پانسیون پرداختیم. اگرچه این دو اقامتگاه از نظر تعریف کاربری شباهت های زیادی با یکدیگر دارند، آما تفاوت های محسوسی نیز در مورد آنها به چشم می آید. در ادامه به تعدادی از تفاوت خوابگاه و پانسیون اشاره می گردد.

  • خوابگاه پسرانه و دخترانه معمولا از طرف یک سازمان خاص برای اقامت افراد تحت نظر خود اعم از دانشجو، کارمند، دانش آموز، سرباز و غیره در نظر گرفته می شود. 

  • پانسیون دخترانه و پسرانه معمولا محدودیتی از نظر اقامت افراد از قشرها و اصناف مختلف ندارد. تفاوت سنی در بین ساکنین پانسیون پسرانه و دخترانه بیش از خوابگاه است.

  • در زمان اقامت در پانسیون عموما از ساکنین یا مبلغی به عنوان ودیعه دریافت می شود یا اینکه پول چندین ماه اقامت پیش پیش از آنها دریافت می گردد. اما در خوابگاه به دلیل وابستگی افراد به نهادهای مشخص، معمولا چنین گزینه ای وجود ندارد.

  • از آنجاییکه خوابگاه از طرف نهادهای مشخصی در اختیار افراد قرار می گیرد و ممکن است دولتی باشد، معمولا امکاناتی که خاصه محیط رقابتی است در آن دیده نمی شود. با این حال پانسیون ها چون معمولا خصوصی هستند برای جذب متقاضی بیشتر همواره در حال رقابت بوده و امکانات بهتری دارند.

  • هزینه اقامت در خوابگاه مخصوصا خوابگاه دانشجویی در بیشتر نقاط شهر تهران و سایر نقاط کشور تقریبا مشابه است. با این حال پانسیون های مختلف به دلیل داشتن بازار رقابتی بر اساس امکانات خود دارای طیف مختلفی از قیمت ها هستند.

  • خوابگاه دانشجویی عموما در نزدیکی محل تحصیل افراد یعنی دانشگاه ها، دایر می گردد. این در حالی است که پانسیون ها ممکن است در هر نقطه ای از شهر قرار داشته باشند.

خوابگاه پسرانه تهران

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانس یون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها