تعریف خوابگاه دانشجویی

بشرا یعقوبیان 1400/06/06 تعداد بازدید:‌ 722 دسته‌بندی: خوابگاه دانشجویی

تعریف خوابگاه دانشجویی

خوابگاه دانشجویی چیست؟

خوابگاه دانشجویی در چندین سال اخیر به یک سبک زندگی پرطرفدار در بین افراد ساکن در شهرهای غیر بومی تبدیل شده است. از اسم خوابگاه دانشجویی اینگونه اطلاق می شود که این مکان محلی برای سکونت دانشجویان است. در واقع به عنوان بخشی از تعریف خوابگاه دانشجویی می توان آن را مکانی برای سکونت دانشجویان قلمداد کرد. اما اینگونه نگاه کردن به خوابگاه دانشجویی یک نگاه کلی و ساده انگارانه است. زیرا خوابگاه دخترانه و پسرانه بی شماری در سطح شهر تهران و سایر شهرها وجود دارند که علاه بر دانشجویان، افراد دیگر را نیز اسکان می دهند. البته نباید از این نکته چشم پوشی کرد که برخی از انواع اقامتگاه دانشجویی فقط و فقط مختص اسکان دانشجویان می باشند. انحصاری کردن برخی از اقامتگاه ها برای دانشجویان می تواند مزایا و معایبی را به همراه داشته باشد.

خوابگاه دانشجویی

احساس نیاز به خوابگاه دانشجویی پسرانه و دخترانه با ورود اولین دانشجویان به دانشگاه ها، احساس گردید. اما امروزه بحث خوابگاه دانشجویی فراتر از زندگی در دوران دانشجویی در اینگونه مکان ها است. امروزه بسیاری از دانشجویان حتی پس از اتمام دوران تحصیل خود، شهرهای بزرگ را به دلیل داشتن موقعیت های شغلی مختلف ترک نمی کنند. این افراد مسلما برای سکونت به یک مکان جدید نیاز دارند. زیرا در صورت دولتی بودن خوابگاه پسرانه و دخترانه در تهران و سایر شهرها، پس از فارغ التحصیلی از آنها گرفته می شود. به همین منظور پانسیون پسرانه و دخترانه بسیاری در سطح شهرهای بزرگ و کوچک به منظور اسکان اینگونه افراد و افراد دیگری که به دنبال یافتن محل سکونتی امن هستند، تاسیس گردید.

خوابگاه دخترانه در تهران

مزایای استفاده از خوابگاه دانشجویی

خوابگاه دانشجویی مکانی امن و به دور از دردسرهای رایج جامعه برای سکونت است. بسیاری از افرادی که تجربه حضور در خوابگاه دخترانه دانشجویی و نظایر آن را داشته اند، همواره از این مرحله زندگی خود به خوبی یاد می کنند. مزایایی که زندگی در انواع خوابگاه و پانسیون دانشجویی و کارمندی به همراه دارد، موجب محبوبیت اینگونه مکان ها شده است. تعدادی از مزایای استفاده از خوابگاه دانشجویی عبارتند از:

 • پایین بودن هزینه رهن و اجاره در مقایسه با منزل استیجاری

 • امکان داشتن روابط اجتماعی مختلف با همسالان و گاها هم کلاسی ها

 • دسترسی به لوازم ضروری زندگی نظیر یخچال، لباسشویی، اجاق گاز و ...

 • برقراری نظافت در کل ساختمان خوابگاه علی الخصوص در حمام و سرویس بهداشتی

 •  در نظر گرفتن سرویس برای دانشگاه در صورت زیاد بودن تعداد ساکنین دانشجو در خوابگاه دانشجویی

 • داشتن امنیت بالا به علت وجود دوربین های مداربسته و سرپرست 24 ساعته در خوابگاه و پانسیون

 • وجود قوانین مربوط به حفظ نظم در خوابگاه و لزوم رعایت آنها از طرف کل ساکنین

اقامتگاه پسرانه در تهران

معایب استفاده از خوابگاه دانشجویی

بدون شک هر مساله می تواند دارای جوانب مثبت و منفی زیادی باشد. اگرچه حضور دانشجویان و کارمندان در خوابگاه دانشجویی و پانسیون کارمندی می تواند از خیلی جهات مفید باشد. اما سکونت در اقامتگاه دانشجویی می تواند یکسری معایب نیز به همراه داشته باشد. تعدادی از معایب استفاده از خوابگاه دانشجویی عبارتند از:

 • عدم رعایت حریم خصوصی از طرف دیگران

 • احتمال سرایت بالای بیماری های واگیردار

 • کثیف شدن سریع خوابگاه در صورت عدم رعایت بهداشت از طرف کل ساکنین

 • وجود افراد با فرهنگ های مختلف که ممکن است ایجاد تنش کند

 • احتمال مصرف خوراکی های شخصی از طرف سایرین

 • داشتن محدودیت رفت و آمد که به شکلی می تواند در دسته مزایا قرار گیرد

 • عدم کنترل کافی بر ساعت های خواب و بیداری به دلیل شلوغ بودن اتاق

مواردی که در بالا به آنها اشاره گردید، تعدادی از مزایا و معایب زندگی در خوابگاه دانشجویی پسرانه و دخترانه بودند. بدون شک برای هیچ محل اقامتی نمی توان از معایب و مزایای آن فرار کرد. تنها مساله ای که اهمیت دارد داشتن آگاهی کامل در مورد این موراد است که به تصمیم گیری صحیح در زمینه انتخاب محال اقامت به افراد کمک می کند.

خوابگاه پسرانه تهران

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانس یون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها