خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه

بشرا یعقوبیان 1396/08/21 تعداد بازدید:‌ 374 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه

خوابگاه:

واژه خوابگاه در اکثر زبان ها معنی مشترکی دارد. به طور کلی خوابگاه به یک ساختمان اطلاق می شود که گروهی از دانشجویان به طور دسته جمعی در اتاق های تک نفره یا چند نفره در آن، اقامت می کنند. در خوابگاه های دولتی ایران، دانشجویان بر اساس جنسیت، گروه های آموزشی و سن و سال تفکیک می شوند. به طوری که اغلب دانشجویان رشته های علوم پزشکی، فنی، دامپزشکی و...در خوابگاه های مجزا اقامت داده می شوند. همچنین دانشجویان جدید الورود تا حد امکان در خوابگاه های مجزا از دانشجویان ترم بالایی اسکان داده می شوند. اما طی چند سال اخیر به دلیل افزایش تعداد دانشجویان و محدود بودن امکانات دانشگاهی، دانشگاه ها به ارائه خوابگاه های خودگردان که زیر نظر امور خوابگاه های دانشگاه فعالیت می کنند، پرداخته است.

اقامتگاه کارمندی دانشجویی

اغلب، هزینه خوابگاه های خودگردان بالاتر از خوابگاه های دولتی است. به همین دلیل دانشجویان در پی یافتن خوابگاه های خودگردان مناسب از نظر هزینه پرداختی، امکانات رفاهی، دوری و نزدیکی به دانشگاه و ... هستند. این خوابگاه ها با دریافت مجوز از شرکت تعاونی خوابگاه داران غیردولتی مشغول به فعالیت هستند. خوابگاه های دولتی و خودگردان که وابسته به دانشگاه می باشند، حداقل امکانات و تسهیلات را در اختیار دانشجو قرار می دهند. این امر سبب می شود دانشجویان برای یافتن خوابگاه های خودگردان غیر دولتی که امکانات رفاهی بیشتری را در اختیار دارند، رغبت نشان دهند. گرچه این کار سب می شود دانشجو برای یافتن و انتخاب خوابگاه متحمل زحمت بیشتری شود اما با یافتن خوابگاه مورد نظر، آسودگی خاطر بیشتری برای انجام برنامه ها و کارهای روزمره خود خواهد داشت. لطفا ادامه مطلب مربوط به خوابگاه را در نوشته های آینده دنبال کنید.

اقامتگاه پسرانهپانسیون:

کلمه پانسیون در فرهنگ معین عبارت از مکانی است که افراد با پرداخت مبلغی به صورت ماهیانه، از تمام امکانات موجود در آن بهره مند می شوند. پانسیون مکانی مابین خانه و هتل است. به طوری که افراد به دلیل برخورداری از امکانات رفاهی بیشتر، زندگی در پانسیون را به زندگی در خوابگاه ترجیح می دهند. گرچه اغلب، بهره مندی از این امکانات نیازمند صرف هزینه بیشتر است. لطفا ادامه مطلب مربوط به پانسیون را در نوشته های آینده دنبال کنید.

اقامتگاه دخترانهاقامتگاه:

اقامتگاه مکانی برای استراحت افراد محسوب می شود که به صورت اتاق های یک نفره یا چند نفره مورد استفاده قرار می گیرد. اقامتگاه ها با کسب مجوز رسمی زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فعالیت می کنند. هزینه مربوط به اقامتگاه نیز مانند خوابگاه و پانسیون، بسته به ظرفیت اتاق، موقعیت مکانی و امکانات رفاهی متفاوت است. لطفا ادامه مطلب مربوط به اقامتگاه را در نوشته های آینده دنبال کنید.

اقامتگاه/ پانسیون/ خوابگاه های خودگردان را در خواب اینجا دنبال کنید.

 

دیدگاه‌ها