ترجیح خوابگاه نو بر خوابگاه قدیمی

بشرا یعقوبیان 1398/08/20 تعداد بازدید:‌ 399 دسته‌بندی: خوابگاه دانشجویی

ترجیح خوابگاه نو بر خوابگاه قدیمی
ساخت خوابگاه و ارتباط آن با سلایق و فرهنگ ها

خوابگاه های خودگردان، اقامتگاه و پانسیون تهران و سایر شهرهای ایران طی چند سال گذشته توانسته اند خوابگاه ها را تا حدودی از بافت قدیمی خود خارج کنند و خوابگاه های مدرن را به نمایش بگذارند. اما حقیقت امر این است که خوابگاه های موجود در کشور ما، راهی طولانی در پیش دارند تا به استانداردهای جهانی نزدیک شوند. اغلب خوابگاه های دولتی و خودگردان در ایران، هنوز هم از بافت قدیمی، یعنی وجود چند اتاق در یک راهرو با آشپزخانه و سرویس بهداشتی مشترک برای افراد یک لاین یا یک طبقه، پیروی می کنند.

خوابگاه دخترانه

کم و کاستی در خوابگاه دانشجویی:

برخی خوابگاه های موجود ددر کشور ما، با اینکه تا ۶ یا ۷ طبقه ارتفاع دارند، فاقد آسانسور می باشند. برخی خوابگاه ها هنوز فاقد دریچه های تهویه و وسایل خنک کننده هستند. برخی از آن ها دارای حمام هایی هستند که با دیوارهای کوتاه یا ورقه های فلزی از هم جدا می شوند و گاهأ آب حمام های بالایی در حمام های پایینی جاری می شود. اغلب خوابگاه دانشجویی در تهران و سایر شهرها بیشتر از ظرفیت اتاق ها متقاضی می پذیرد و همین امر موجب به کار گرفتن تخت های اضافی در وسط اتاق و بهم ریختن فضای اتاق می شود. طی سال های اخیر، مکان هایی به نام سوئیت ها یا پانسیون ها تا حدودی باعث ایجاد تغییر در بافت های قدیمی شده است. به طوری که افراد ساکن در آن، به سرویس های بهداشتی و آشپزخانه اختصاصی خود دسترسی دارند و در مقایسه با خوابگاه ها، زندگی در فضای آزادتری را تجربه خواهند کرد.

پانسیون تهران

نوسازی اساسی:

وجود استرس در افرادی که در خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه دخترانه و پسرانه زندگی می کنند غیرقابل انکار است. زیرا افراد متقاضی خوابگاه به ویژه دانشجویان در سنین نوجوانی و جوانی قرار دارند و ممکن است اقامت در خوابگاه اولین تجربه زندگی آن ها به دور از خانواده خود باشد. راه های مختلفی برای کاهش این استرس وجود دارد که شاید مهمترین آن انتخاب یک مکان مناسب برای شروع یک زندگی مستقل است. برای ایجاد یک سری تغییرات در خوابگاه ها، نیاز به صرف هزینه های بالا نیست. به ویژه خوابگاه هایی که در حال ساخت هستند و یا قرار است در آینده ساخته شوند، سازنندگان آن به راحتی می توانند تغییرات قابل توجهی در بافت ساختمان اعمال کنند.

خواب اینجا
امکانات و اهمیت نوسازی آن:

سری اول تغییرات در خوابگاه خودگردان دخترانه و پسرانه مربوط به بافت کلی ساختمان است که ممکن است قابل تغییر نباشد و یا از نظر اقتصادی اعمال تغییرات مقرون به صرفه نباشد، اما تغییر دوم مربوط به امکانات است که در هر زمان به راحتی قابل اجراء است. به عنوان مثال، گذاشتن یخچال های اختصاصی در هر اتاق، ایجاد دریچه های مناسب برای تهویه و خنک کننده هوا در اتاق ها، رنگ آمیزی های جدید و جذاب بر در و دیوارها، نصب توالت های فرنگی، تعویض و بازسازی وسایل اتاق ها که قدیمی و فرسوده شده اند، ایجاد فضای سبز مناسب، تهیه وسایل ورزشی و… همگی می توانند تغییرات شگرفی در ظاهر و باطن یک خوابگاه ایجاد کنند. این تغییرات هرچند هم که جزئی باشد، برای افراد ساکن در خوابگاهو پانسیون کارمندی و دانشجوییقابل توجه و مهم است. علاوه بر این ایجاد تغییرات اساسی برای ساختمان هایی که ده تا بیست سال از قدمت آن می گذرد یک ضرورت است و در عین حال که متقاضیان بیشتری را به سمت خود جذب می کند، قادر است درآمد بیشتری را با بالابردن هزینه اقامت و ارائه ی خدماتی که درخور این هزینه ها باشد، کسب کند.

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها