تبعیض در خوابگاه را جدی بگیرید!

بشرا یعقوبیان 1399/01/24 تعداد بازدید:‌ 217 دسته‌بندی: قوانین حاکم بر خوابگاه های دانشجویی

تبعیض در خوابگاه را جدی بگیرید!
منظور از تبعیض چیست؟

تبعیض واژه ای آشنا در زندگی روزمره انسان امروز است. تبعیض را می توان به برخورد نابرابر تعریف کرد. به گونه ای که اشخاص در شرایط و موقعیت های مشابه با یکدیگر قرار داشته باشند اما برخوردهای متفاوتی از محیط اطراف دریافت کنند. تبعیض اشکال گوناگونی دارد و متأسفانه در دامنه وسیعی بر افراد جامعه تحمیل می شود. تبعیض صرفاً به صورت آشکار نیست، بلکه در اشکالی مانند تحقیر کردن، تهدید کردن و ابراز خصومت نیز نشان داده می شود. حتی فرمان دادن به شخص و اشخاص دیگر و راهنمایی کردن آنان برای انجام تبعیض نیز نوعی تبعیض تلقی می گردد. افراد ساکن در محیط های کوچک مانند خوابگاه دانشجویی دخترانه و پسرانه نیز مانند دیگر فضاهای عمومی در معرض بروز تبعیض قرار دارند. به همین دلیل نیاز است که دانشجویان ساکن در خوابگاه قادر به تشخیص تبعیضات موجود باشند و بتوانند از خود و حقوق ضایع گشته خود دفاع کنند. در ادامه این مطلب به انواع تبعیض رایج در خوابگاه پسرانه و دخترانه اشاره می شود.

خوابگاه پسرانه
تبعیض بر اساس جنسیت در خوابگاه دانشجویی:

یکی از مهمترین شکایات و گلایه هایی که در خوابگاه دخترانه مشهود است، تبعیض در مقایسه با خوابگاه، اقامتگاه و پانسیون پسرانه در تهران و دیگر شهرها می باشد. منع رفت و آمد و ایجاد قوانین سخت گیرانه نه تنها در خوابگاه های دولتی و خودگردان فعال در کشور ما، بلکه در بسیاری از دیگر کشورهای جهان به چشم می خورد. این نوع از تبعیض گرچه به عنوان حمایت از دانشجویان و برقراری امنیت معرفی می شود، اما به هرحال ضایع کردن حقوق دانشجویان و دیگر ساکنین خوابگاه های دخترانه است. در برخی از خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دخترانه که به صورت خصوصی فعالیت می کنند، این قوانین به شکل بهتری اجرا می شود و تفاوت آن با قوانین موجود در خوابگاه های پسرانه کمتر است. نکته مهم در این گونه از تبعیض ها، نوع مقابله ساکنین با آن است. داشتن نظرات و عقاید متفاوت باعث می شود که از ایجاد تبعیضات بیشتر و در نتیجه ضایع گشتن حقوق ساکنین جلوگیری شود.

خوابگاه دخترانه
تبعیض بر اساس سن در خوابگاه دخترانه و پسرانه:

وجود سنین مختلف در خوابگاه دخترانه و خوابگاه پسرانه تهران و سایر شهرها یکی از مهمترین بسترهای فراهم شده برای تحمیل تبعیض در فضای اتاق و خوابگاه است. متأسفانه این نوع از تبعیض بسیار رایج است. به انحصار درآوردن امکانات اتاق و امر و نهی کردن به دانشجویانی که سن کمتری دارند، فضای خوابگاه را برای بسیاری از دانشجویان ناخوشایند و تلخ کرده است. خوشبختانه در اکثر مواقع پیگیری های دانشجویان مورد تبعیض واقع شده بی نتیجه نخواهد ماند و با دفاع از حقوق خود می توان وضعیت را بهبود بخشید. این نوع از تبعیض در خوابگاه، اقامتگاه و پانسیون پسرانه رایج تر است. یکی از راه های کنترل اینگونه از تبعیضات، دسته بندی دانشجویان بر اساس رده های سنی است. به طوری که دانشجویان تازه وارد در خوابگاه هایی جدا از خوابگاه دانشجویان ترم بالایی اسکان داده شوند. در چنین شرایطی دانشجویان ساکن در خوابگاه دخترانه و اقامتگاه پسرانه در تهران و سایر شهرها قادر هستند از حقوق خود در برابر هم سن و سالان خود دفاع قوی و بهتری داشته باشند.

تبعیض انواع بسیار گوناگونی دارد که هرکدام فصل پیچیده و مهمی در قانون به خود اختصاص داده است. به طور کلی تبعیض نوعی شایسته سالاری است که در تمام قوانین نفی شده و انجام آن مجازات های ویژه ای را به دنبال دارد.

اقامتگاه تهران

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی،خوابگاه کارمندی،خوابگاه دخترانه،خوابگاه دخترانه تهران،خوابگاه پسرانه تهران،خوابگاه پسرانه،پانسیون کارمندی،پانسیون دانشجویی،پانسیون دخترانه،پانسیون پسرانه از تمام ی کشور میتوانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها