تاریخچه تأسیس خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1396/09/25 تعداد بازدید:‌ 649 دسته‌بندی: خوابگاه

تاریخچه تأسیس خوابگاه

ساخت اولین ساختمان رسمی خوابگاه:

برای نخستین بار، دانشگاه تگزاس در سال 1981 یک ساختمان عادی را در محوطه خود تاسیس کرد و از طریق حصاربندی، آن را از محیط بیرون جدا کرد و رسمأ اولین خوابگاه در محوطه دانشگاه افتتاح شد. به مرور زمان و در سال 1901 بخش امور خوابگاهی دانشگاه، به نقطه عطف خود رسید و دانشگاه را وادار ساخت بودجه ای را به طور سالیانه به این بخش اختصاص دهد. دانشجویانی که در این خوابگاه ها اقامت داشتند مجبور به رعایت قوانین منع رفت و آمد، مقررات سختگیرانه در رفتار و نحوه برخورد، ورود افراد غیر دانشجو، استفاده از تلفن عمومی، حیاط خلوت و... بودند. پیشرفت ساختمان های خوابگاه در تگزاس با درخواست مسئولین دانشگاه از دولت، برای افزایش تعداد ساختمان های خوابگاه  پیشرفت کرد و در اکتبر 1903 زمین های اطراف دانشگاه در یک مناقصه عمومی و بزرگ از مالکین و کشاورزان خریداری و به دانشگاه تحویل داده شد. به این ترتیب چندین خوابگاه دانشجویی در پردیس دانشگاه جهت اقامت دانشجویان ساخته شد.

خوابگاه خودگردان

اولین خوابگاه دانشجویی در ایران:

به نقل از اداره کل خوابگاه های دانشگاه تهران، در سال 1324 نخستین خوابگاه دانشجویی در ایران تاسیس و آغاز به کار کرد. این خوابگاه که در اصل اردوگاه سربازان آمریکایی بود، با پایان یافتن جنگ جهانی دوم، پس از تخلیه شدن از نیروهای نظامی، به در خواست رییس وقت دانشگاه تهران، به دانشگاه واگذار شد و در بهمن ماه همان سال با اقامت حدود 300 دانشجو رسمأ به عنوان خوابگاه دانشجویی مورد استفاده قرار گرفت. این ساختمان چون اختصاصا برای استفاده دانشجویان ساخته نشده بود، دارای کم و کاستی هایی بود، به طور مثال اندازه های اتاق ها کوچک و ظرفیت یک یا دو دانشجو را داشت. به مرور زمان و با افزایش تعداد دانشجویان جدیدالورود به دانشگاه، نیاز به ساختمان های جدید و امکانات بیشتر جهت اقامت دانشجویان افزایش یافت.

خوابگاه دانشجویی

در بین سال های 1327 تا 1336 ساختمان های مناسب تری در کوی دانشگاه ساخته شد که شباهت بیشتری به خوابگاه های دانشجویی داشت. در سال های 1344 تا 1346 افراد خیر دست به ساخت خوابگاه های دانشجویی زدند که این امر سبب شد برای اولین بار، خوابگاه های دانشجویی به دختران نیز تعلق گیرد، زیرا دانشجویان دختر تا سال 1343 فاقد خوابگاه بودند. در سال های 1342 تا 1356 به دلیل افزایش تعداد دانشجویان دختر و پسر و همچنین محدود بودن تعداد خوابگاه ها، دانشگاه مجبور به اجاره کردن ساختمان های دیگری شد تا بتواند مشکل اقامت دانشجویان دختر را حل کند.

در سال 1372 وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی از زیرمجموعه وزارت علوم خارج شد و حدود دوسال بعد، دانشجویان مشغول به تحصیل در رشته های علوم پزشکی، در خوابگاه هایی جدا از خوابگاه های دانشجویان رشته های غیر علوم پزشکی اسکان داده شدند.

خوابگاه کارمندی

حدود 72  سال از تأسیس اولین خوابگاه در ایران می گذرد. به مرور زمان و افتتاح دانشگاه های بزرگ و معتبر در مراکز استان ها و برخی شهرستان های کشور و همچنین ساخت دانشگاه های پیام نور، آزاد، علمی کاربردی و ... در شهرستان ها، نیاز به ساخت خوابگاه ها روز به روز افزایش می یابد. به طوری که تنها ساخت خوابگاه ها پاسخگوی نیاز متقاضیان خوابگاه نیست. بلکه در شهر های بزرگ ایران، خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی، کارمندی، متأهلی و... مشغول ارائه خدمات به متقاضیان هستند. امروزه خوابگاه ها محدود به دانشگاه و دانشجویان نیست، بلکه افراد شاغل نیز با اقامت در خوابگاه های کارمندی زندگی در خوابگاه را تجربه می کنند.

پانسیون/ خوابگاه/ اقامتگاه های بیشتر را در خواب اینجا مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها