تاریخچه تأسیس خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1396/09/22 تعداد بازدید:‌ 501 دسته‌بندی: خوابگاه

تاریخچه تأسیس خوابگاه

ظهور دانشگاه:

تاریخچه ساخت اولین دانشگاه ها به قرون وسطا برمی گردد. رومیان و یونانیان با اینکه آموزش عالی داشتند اما فاقد مکان های مشخصی به نام دانشگاه یا دیگر کلمات مترادف بودند که بتواند دانشگاه را توصیف کند. به طوری که آموزش آنها به شکل نهادهای دائمی یادگیری، سازماندهی نشده بود. دانشمندان بزرگی مانند سقراط هیچ گونه مدرک علمی که از مکانی مانند دانشگاه دریافت کرده باشند را نداشتند. برای اولین بار در قرن های دوازدهم و سیزدهم میلادی، ویژگی های آموزش سازمان یافته ای که ما امروزه با آن آشنا هستیم، در پاریس و بولونیا ظهور کرد.

مشکل اقامت دانشجویان:

در همان ابتدای تأسیس دانشگاه ها در پاریس و بولونیا، دانشجویانی به دانشگاه های تازه تأسیس، وارد شدند که از منازل خود دور بودند، به همین دلیل نیاز به استفاده از خانه های اجاره ای پدیدار شد. در ابتدا این دانشجویان به دلیل بی پناهی مورد ظلم افراد سودجو قرار می گرفتند. با افزایش تعداد دانشجویان جدید و همچنین افزایش سطح تقاضا برای اجاره اتاق و خرید مواد غذایی، زمینه برای احتکار و گران فروشی فراهم شد. اما در مدت کوتاهی، جمعی از دانشجویان، گروه هایی را تشکیل دادند  تا با اتحاد یکدیگر در مقابل گران فروشی افراد سودجو مقابله کنند. کار به جایی رسید که حتی تشکل های دانشجویی، مردم شهر را تهدید کردند که اگر دست از گران فروشی نکشند، شهر را ترک خواهند کرد. در آن زمان چون بناهای دانشگاهی هنوز کاملأ سازمان یافته نبود، امکان انتقال آن به شهرهای دیگر آسان بود. به طوری که نمونه های تاریخی چنین رویدادهایی وجود دارد.

تشکل های دانشجویی از طریق نمایندگان خود توانستند قدرت کنترل افزایش قیمت در مسکن و خوراک را به دست گیرند و شهروندان را مجبور کردند اتاق هایشان را با قیمت منصفانه به دانشجویان اجاره دهند. با افزایش تعداد دانشجویان، هزاران دانشجو به دانشگاه های در حال توسعه روی آوردند. این در حالی بود که دانشگاه ها مکانی برای اقامت دانشجویان نداشتند. البته " کالج "ها در این دوره یعنی در قرن دوازدهم توسط دانشگاه ها تأسیس شدند که هدف از آن صرفأ تأمین مکانی برای اقامت هیئت مدیره و محققانی بود که توان مالی برای تهیه مسکن نداشتند.

پانسیون ارزان کارمندی

شروع فعالیت خوابگاه ها:

دانشجویانی که از نظر مادی فقیرتر بودند، قادر به زندگی در اتاق های اجاره ای شهروندان نبودند. به همین دلیل به ناچار در چادرها و قسمت های کوه پایه ای شهرها ساکن می شدند. بعدها این دانشجویان به صورت دسته جمعی سالن ها و خانه های بزرگ را اجاره کردند که این مکان ها را با اسامی مختلفی مانند Socii (ایتالیا)، Pedagogies (فرانسه)، Bursen (آلمان) و Halls (انگلستان) نامگذاری کردند. این سالن ها تا قرن پانزدهم میلادی به دست خود دانشجویان اداره می شد. این سالن ها برای دانشگاه ها، منبع مشکلات مداومی به وجود آورده بودند. دانشگاه ها به مرور با سازماندهی کردن خود، کنترل مسکن های دانشجویی را در دست گرفتند که این امر سبب کاهش مشکلات ناشی از سالن های دانشجویی خودگردان شد. این سیستم از اواخر قرن چهاردهم تا پایان قرن هجدهم رونق گرفت و بعدها در قرن نوزدهم شروع به کاهش کرد. پروتستان ها در المان، خوابگاه ها را به عنوان مکانی سکولار پذیرفتند، اما در فرانسه پس از انقلاب، کاتولیک ها اداره دانشگاه ها را بر عهده گرفتند که ارائه امکانات مربوط  به خوابگاه و مسکن را به دانشجویان متوقف کردند.

پانسیون ارزان دانشجویی

مطالب بیشتر و پانسیون های خودگردان دخترانه و پسرانه را در وبسایت خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها