تاثیر طرح صیانت از فضای مجازی بر زندگی دانشجویان در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1400/12/03 تعداد بازدید:‌ 325 دسته‌بندی: خوابگاه

تاثیر طرح صیانت از فضای مجازی بر زندگی دانشجویان در خوابگاه

صیانت از فضای مجازی طرحی است که در همان ابتدای مطرح شدن با سروصدای زیادی از طرف اقشار مختلف جامعه همراه بود. تعدادی از افراد با تصویب این طرح موافق بودند و آن را راه حل صحیحی برای پایان دادن به بحران فضای مجازی می دانستند. اما در برابر اینها، افرادی هستند که در مخالفت با این طرح سخن گفته و آن را راهی برای محدود سازی دسترسی به اینترنت می دانند. با تمامی این تفاسیر طرحی که دولت آماده کرده بود در تاریخ سوم اسفند ماه سال 1400، بصورت کلی در کمسیونی که برای بررسی آن تشکیل شده بود، تصویب گردید. ورای از اظهار نظر ها و عقیده های مختلف، بناداریم در این مقاله بر تاثیری که تصویب این طرح می تواند بصورت مستقیم یا غیر مستقیم بر زندگی دانشجویان مختلف از جمله ساکنین خوابگاه و پانسیون داشته باشد، صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

خوابگاه

وابستگی زندگی دانشجویان در خوابگاه به اینترینت

نمی توان تحت هیچ شرایطی این واقعیت را نادیده گرفت که زندگی بسیاری از ساکنین کره زمین مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر اینترنت قرار دارد. این مساله برای ساکنین خوابگاه و پانسیون رنگ و شکلی دیگر می گیرد. ساکنین خوابگاه دانشجویی و کارمندی عموما دانشجویان یا کارمندانی هستند که برای پیشرفت در تحصیل و حرفه خود باید با جامعه بین المللی مرتبا در ارتباط باشند. بطور مثال مطالعه مداوم مقالات علمی در هر حوزه، یکی از اصول مهم در آپدیت نگه داشتن اطلاعات علمی یک فرد آکادمیک و یا حتی فردی حرفه ای می باشد. از طرفی دیگر بسیاری از ساکنین خوابگاه دخترانه و پسرانه، همایش ها و کنفرانس های آنلاینی را در داخل یا خارج کشور دنبال می کنند. 

پیشرفت در حوزه آموزش آنلاین با همه گیری کرونا سرعتی باور نکردنی به خود گرفت. بر همین اساس استفاده گسترده از اینترنت و فضای مجازی جایگاه خاصی در زندگی افراد مختلف از جمله دانشجویان ساکن خوابگاه در تهران باز کرده است. تا پیش از این دسترسی به کلاس یک استاد شناخته شده در کشوری دیگر برای فعالین آن حوزه امری ناممکن یا همراه با مشکلات فراوان بود. اما استفاده از اینترنت و زیرساخت هایی مانند برگذاری کلاس های آنلاین، این امکان را برای همه افراد فراهم نموده است که در هر نقطه از دنیا به راحتی در کلاس های تراز اول شرکت کنند. طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی می تواند تا حدی دسترسی به چنین امکاناتی را با مشکل مواجه سازد. 

خوابگاه دانشجویی

دسترسی به دنیای آزاد اطلاعات علمی نیاز اساسی دانشجویان در خوابگاه

علم و حوزه های مختلف مرتبط با آن را نمی توان مانند یک دریاچه راکد در نظر گرفت. واقعیت این است که حوزه های مختلف علمی مرتبا در حال تغییر و پیشرفت هستند و هر دانشجو و یا حتی استادی که هدف پیشرفت در حوزه رشته خود را دارد، باید مرتبا خود را با این تغییرات منطبق کند. در جهان امروز تنها راه آگاهی از این تغییر و تحولات، دسترسی آزاد به اطلاعاتی است که افراد روزانه در فضای اینترنت قرار می دهند. طرح صیانت از فضای مجازی در صورتی می تواند در این حوزه مشکل ایجاد نکند که دسترسی به اطلاعات علمی را برای دانشجویان و افراد مختلف با مشکل مواجه نسازد. دنیای آزاد اطلاعات علمی امروزه تقریبا با هزینه ای نزدیک به صفر در حال انتشار اطلاعات به روز و معتبر است. ساکنین خوابگاه کارمندی و دانشجویی هم بنابر نیاز خود باید دسترسی آزاد به این اطلاعات را داشته باشند. 

خواب اینجا

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها