تأثیر معماری و چیدمان خوابگاه روی ساکنین

بشرا یعقوبیان 1397/07/22 تعداد بازدید:‌ 228 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

تأثیر معماری و چیدمان خوابگاه روی ساکنین

زندگی در خوابگاه:

زندگی در خوابگاه بخش مهمی از زندگی دانشجویی محسوب می شود. به طوری که اثرات روانشناختی زندگی در خوابگاه های دانشجویی بر دانشجویان ساکن در خوابگاه به طور گسترده مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است. اگرچه امروزه طیف وسیع تری از جمعیت در قشرها و صنف های متفاوت به زندگی در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی دخترانه و پسرانه روی آورده اند و زندگی در شرایط خوابگاه تنها محدود به دانشجویان نیست و کارمندان نیز از خوابگاه های خودگردان به عنوان محل اقامت موقت یا بلند مدت استفاده می کنند. اما خارج از بحث دانشجو و غیر دانشجو بودن، باید توجه داشت که زندگی در خوابگاه ها به طور عموم مربوط به قشر جوان جامعه است و دیگر افراد جامعه در سنین بالا یا پایین تر، در مقایسه با قشر جوان کمتر درگیر مشکلات و معضلات مربوط به زندگی در خوابگاه هستند. از نظر روانشناسی، محل زندگی و شرایط موجود در آن یکی از مهمترین عواملی است که بر وضعیت عاطفی و ذهنی انسان ها اثر می گذارد.

پانسیون دانشجویی خودگردان

به همین دلیل اقامت در خوابگاه به عنوان عامل تعیین کننده در سطح سلامت روانی دانشجویان و دیگر ساکنین خوابگاه های دانشجویی خودگردان پسرانه و دخترانه به شرایط موجود در پانسیون ها، اقامتگاه ها و خوابگاه های خودگردان و دولتی بستگی دارد که در این مطلب به چند مورد مهم از آن ها پرداخته می شود.

معماری خوابگاه:

عناصر طراحی یکی از موارد مهمی است که بر تقویت روابط و برقراری تعامل بین ساکنین یک خوابگاه، اقامتگاه یا پانسیون دانشجویی کارمندی اثر می گذارد. این عناصر به همان میزان می تواند مانع تعامل ساکنین خوابگاه با یکدیگر و حتی تغییر در خلقیات فردی دانشجویان و غیر دانشجویان ساکن در خوابگاه شود. زیرا هویت فردی در دوره های تنهایی و شرایط جدید زندگی در خوابگاه، به شدت تحت تأثیر محیط قرار می گیرد. اما این هویت با انتخاب تنهایی و بدون در نظر گرفتن تعاملات اولیه و پیوسته با دیگر افراد مانند هم اتاقی ها و هم خوابگاهی ها، به دست نمی آید. با توجه به این موضوع مهم، معماری خوابگاه های دخترانه و پسرانه باید فضای خصوصی را برای افراد ساکن در آن فراهم کند و به همان اندازه از اهمیت مشابهی در ایجاد احساس نیاز به حضور اطرافیان برخوردار باشد تا از این طریق بتواند نیاز به زندگی اجتماعی و برقراری تعامل را در بین ساکنین خوابگاه ترویج دهد.

پانسیون کارمندی

طرح اتاق ها:

فضای داخلی خوابگاه های دانشجویی کارمندی خودگردان و همچنین خوابگاه های روزانه، باید دارای تقسیم بندی مشابه و منصفانه باشد. به طوری که تمام اتاق ها به یک اندازه از مساحت، نور، روشنایی و دیگر امکانات رفاهی برخوردار باشند. وجود اتاق های فراوان در یک راهرو که طرح کلاسیک خوابگاه های دانشجویی در اکثر کشورهای جهان سوم است، زندگی کلیشه ای را برای ساکنین رقم می زند. زیرا این نوع تقسیم بندی اتاق ها توسط یک منطقه که هیچ کس مستقیمأ مسئولیت آن را بر عهده نمی گیرد باعث می شود تمایل به برقراری تعامل اجتماعی در بین ساکنین دانشجو و غیر دانشجو در خوابگاه محدود شود. این در حالی است که ارائه خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های خودگردان کارمندی دانشجویی به شکل سوئیت هایی که ارتباط ساکنین با یکدیگر را افزایش می دهد، بیشتر مورد پسند ساکنین واقع شود.

خوابگاه ارزان در تهران

یکی دیگر از موارد مهمی که در معماری اتاق های یک خوابگاه باید مورد توجه قرار بگیرد، رعایت و حفظ حریم خصوصی ساکنین است. برای رسیدن به این هدف ساخت دیوارهای خوابگاه که بتواند عایق مناسب و قوی برای قطع جریان صدا باشد مفید است. اما متأسفانه دیوارهای اکثر خوابگاه ها و اقامتگاه های پسرانه و دخترانه به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که صدا به راحتی از واحدهای مجاور شنیده می شود.

پانسیون/ اقامتگاه/ خوابگاه های ارزان قیمت با امکانات مناسب را در خواب اینجا مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها