تأثیر خوابگاه بر ارزش ها

بشرا یعقوبیان 1396/11/24 تعداد بازدید:‌ 251 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

تأثیر خوابگاه بر ارزش ها

تأثیر خوابگاه ارزش ها:

یکی از نگرانی های جامعه امروز، کمرنگ شدن اعتقادات در بین جوانان است. به طور مثال خانواده ای که رضایت می دهد تا فرزند خود را برای تحصیل یا کار به شهر دیگری بفرستد و با اقامت فرزند خود در خوابگاه و جمع دیگر جوانان موافقت می کند، نگران این مساله خواهد بود که جامعه بیرون از خانه بر اعتقادات و ارزش های فرزندشان تأثیر منفی نداشته باشد. خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دخترانه و پسرانه، از جمله مکان هایی هستند که موجب ایجاد نگرانی در خانواده ها می شوند، زیرا اکثرأ از اقامت دانشجویان یا کارمندان جوان تشکیل شده است.

اقامتگاه دخترانه

صحت مسأله:

نخستین سوالی که در این مورد پیش می آید، در مورد صحت این طرز تفکر است. یعنی این فکر که اعتقادات در قشر جوان کمرنگ شده است، آیا صحت دارد؟ برای پی بردن به نتیجه، می توان از روش های تحقیقی مناسب بهره گرفت که به درک درست از این مسأله کمک خواهد کرد. امروزه خوابگاه ها، اقامتگاه و پانسیون های دانشجویی، اجتماع هایی هستند که از قشر جوان جامعه تشکیل شده اند. در صورتی که در این اجتماع ها اجبار و سختگیری وجود نداشته باشد، می توانند نمونه خوبی به نمایندگی از کل قشر جوان جامعه باشند.

پانسیون دانشجویی دخترانه

نگرش خانواده ها به خوابگاه:

تأثیر پذیرفتن از اطرافیان یک امر بدیهی می باشد، خوابگاه و ساکنین آن نیز از این امر مستثنی نیستند. حتی می توان به این امر استدلال کرد که چون در خوابگاه های کارمندی و دانشجویی میزان صمیمت بسیار زیاد است، دختران و پسران دانشجوی ساکن در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه ها با شدت بیشتری به تغییرات واکنش نشان می دهند. همین امر باعث شده است که بعضی از خانواده ها از اقامت فرزند خود در خوابگاه های دانشجویی و کارمندی واهمه داشته باشند. به ویژه در سال های اول دانشگاه این استرس همواره همراه خانواده ها می باشد.

پانسیون کارمندی پسرانه

نگرش ساکنین خوابگاه:

ساکنین خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دخترانه و پسرانه، زندگی در خوابگاه های دانشجویی و کارمندی را تجربه کرده اند. ممکن است فرد طی چند سال زندگی در خوابگاه با هرگونه شخصیتی مواجه شود. هم اتاقی شدن با افرادی که در قید و بند هنجارها و ناهنجاری های جامعه هستند، افراد مذهبی و غیرمذهبی، افراد متعصب و غیر متعصب و... همگی ممکن است برای یک دوره هرچند کوتاه اتفاق بیفتد. اما چون این افراد زندگی در خوابگاه را تجربه کرده اند، نسبت به خانواده های خود، دید مثبت تری نسبت به خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه های پسرانه و دخترانه خواهند داشت.

خوابگاه دانشجویی ارزان قیمت

بررسی مسأله:

تقریبا تمام ساکنین خوابگاه های دانشجویی و کارمندی، افرادی هستند که حداقل 18 سال سن دارند، افرادی که سن حساس نوجوانی را پشت سر گذاشته اند و اکنون به عنوان یک فرد آزاد با اعتقادات و باورهایی که به آن ایمان دارند، در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دخترانه و پسرانه، زندگی مستقل را آغاز کرده اند. پس لازم است خانواده ها با شناخت کامل از اعتقادات فرزند خود، نگران اقامت وی در خوابگاه نباشند، زیرا این مسئولیت بر عهده خانواده ها است که فرزند خود را چنان تربیت کنند که تأثیر از محیط اطراف را به کمترین حد ممکن کاهش دهند. تنها زمانی یک دانشجو می تواند از هم اتاقی ها و دیگر هم خوابگاهی های خود رفتارهای منفی را الگوبرداری نکند که به باورهای مثبت خود رسیده باشد و تنها در پی رشد آن ها باشد.

خوابگاه دانشجویی در تهران

پیش زمینه ذهنی نادرست از خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های پسرانه و دخترانه صحیح نمی باشد. گرچه وجود رفتارهای ناسالم در بین ساکنین خوابگاه انکار کردنی نیست، اما راه حل درست، مخالفت با اقامت در خوابگاه ها نیست، بلکه باید به روش های علمی و آماری در شناسایی و کاهش رفتارهای ناسالم رایج در بین ساکنین خوابگاه تلاش کرد.

پانسیون/ اقامتگاه/ خوابگاه های شیک دانشجویی کارمندی را در خواب اینجا دنبال کنید.

 

دیدگاه‌ها