بهبود عملکرد تحصیلی در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1397/03/23 تعداد بازدید:‌ 201 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

بهبود عملکرد تحصیلی در خوابگاه

تأثیر خوابگاه بر عملکرد تحصیلی دانشجویان:

تا به حال گزارشی مبنی بر وجود اختلاف چشمگیری در سطح تحصیلی دانشجویان ساکن در خوابگاه های دانشجویی کارمندی دخترانه و پسرانه و دانشجویانی که در شهر خود دانشجو هستند و در خوابگاه ساکن نیستند، مشاهده نشده است. چه بسا در بسیاری از گزارشات، شاهد قبولی دانشجویان ساکن در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی با رتبه های عالی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هستیم. این موضوع نشان می دهد که افراد هدف دار و مصمم قادر خواهند بود از هر شرایطی به نفع خود استفاده کنند. گاهی برانگیخته کردن حس رقابت سالم در بین ساکنین یک خوابگاه، به ویژه در بین آن دسته از دانشجویانی که همکلاسی هستند، موجب می شود بهترین رتبه ها و نمرات قبولی را کسب کنند. اما باید توجه داشت هیچکس بدون برنامه ریزی و استفاده از زمان و مکان موجود، قادر نخواهد بود به موفقیت دست یابد. در این مطلب به مواردی اشاره می شود که ساکنین جدید خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی پسرانه و دخترانه، با رعایت آن می توانند عملکرد بهتری در تحصیل خود داشته باشند.

پانسیون ارزان در تهران

انتخاب یک مکان خلوت:

به اتاق مطالعه عادت کنید. امروزه بیشتر خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دانشجویی کارمندی دارای اتاق ویژه ای برای مطالعه هستند. این اتاق از نظر فراهم کردن فضای آرام و ایجاد تمرکز لازم برای مطالعه، از دیگر بخش های خوابگاه مناسب تر است. سعی کنید زمانی را که به اتاق مطالعه اختصاص می دهید از سرگرم شدن به گوشی موبایل و همصحبتی با اطرافیان و بغل دستی های خود جلوگیری کنید. این کار در حفظ تمرکز شما تأثیر به سزایی خواهد داشت.

پانسیون دانشجویی کارمندی

ساعات منظم خواب:

خستگی در انسان یک امر طبیعی است که باید با استراحت و به ویژه با خواب کافی جبران شود. سعی کنید با همکاری دیگر هم اتاقی های خود در خوابگاه های پسرانه و دخترانه، در این مورد به توافق نظر برسید و برنامه منظمی برای ساعات خواب خود داشته باشید. در نظر داشته باشید که خواب مناسب و به موقع می تواند به طور شگفت انگیزی خستگی روزهای قبل و ساعات درس خواندن را برطرف کند و شما پس از یک خواب مناسب، کاملأ آماده و پذیرای مطالب جدید درسی خواهید بود.

اقامتگاه دانشجویی دخترانه

توجه به وعده های غذایی مرتب:

ساعات فیزیولوژیکی بدن تنها محدود به ساعات خواب نیست. بلکه در یک زمان مشخصی از شبانه روز بدن نیاز به غذای مفید دارد. این ساعات بهتر است همان وعده هایاصلی غذایی باشد. متأسفانه بر اساس یک ذهنیت اشتباه، اکثر دانشجویان، تمام برنامه های مربوط به خواب و خوراک منظم و مفید خود را در خوابگاه به چالش می کشند. این امر ساده می تواند در سطح عملکرد تحصیلی پایان ترم دانشجویان ساکن در خوابگاه ها و پانسیون های دانشجویی دخترانه و پسرانه، تأثیر منفی داشته باشد.

اقامتگاه کارمندی پسرانه

استفاده از میان وعده های مقوی:

علاوه بر وعده های منظم و خوردن غذاهای مفید حداقل 5 یا 6 وعده در هفته، باید از میان وعده های مقوی نیز در طی دوران فرجه ها و روزهای امتحان استفاده کرد. زیرا داشتن چندین ساعت مطالعه در روز موجب افزایش سوخت و ساز در بدن و در نتیجه افزایش نیاز بدن به مواد خوراکی انرژی زا و مفید می شود. این میان وعده می تواند لقمه های کوچک مربا، تکه های شکلات و کیک و... باشد. این میان وعده ها نباید هرگز جایگزین وعده های اصلی شود. زیرا موجب افت انرژی بدن و در نتیجه کسب نمرات بد در پایان امتحانات می شود.

اقامتگاه خودگردان در تهران

به طور کلی دانشجویان ساکن در خوابگاه ها و پانسیون های کارمندی دانشجویی پسرانه و دخترانه، برای بهبود سطح عملکرد تحصیلی خود در پایان ترم، نیازمند برنامه های منظم برای خواب، خوراک و مطالعه خود هستند.

مطالب بیشتر را در سایت خواب اینجا مطالعه کنید.

دیدگاه‌ها