بررسی روانشناختی فضای خوابگاه دانشجویی

بشرا یعقوبیان 1398/11/06 تعداد بازدید:‌ 234 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

بررسی روانشناختی فضای خوابگاه دانشجویی
رابطه انسان و محیط:

رابطه انسان با محیط اطراف خود همواره بحثی چالش برانگیز و جذاب بوده است. قابليت ترجمه این رابطه به زبان طراحي محيط و معماري نیز همواره مورد توجه روانشناسان محیطی و پژوهشگران اين حوزه از دانش بوده است. یکی معیارهای روان شناسی محیطی در بین ساکنین خوابگاه دانشجویی در تهران و سایر شهرها، ارتباط آن با موضوع جنسیت، تحصیلات و نوع خوابگاه می باشد. زندگی در خوابگاه مانند زندگی در آپارتمان  یا مکان های  عمومی تحت تأثیر شرایط مشابه و یکسانی قرار دارد. در خوابگاه دخترانه و خوابگاه پسرانه معمولا افراد با کسانی هم اتاقی می شوند که ممکن است کاملا غریبه باشند و هیچ گونه شناختی از آن شخص نداشته باشند.

خوابگاه پسرانه

همچنین بعید است که اتاق های خوابگاه دخترانه و اقامتگاه پسرانه در تهران و سایر شهرها دارای  امکانات رفاهی مناسب از جمله: حمام، آشپزخانه و سایر امکانات به صورت خصوصی برای هر اتاق باشد. علاوه بر این، مالکان و مسئولین خوابگاه باید شرایطی را فراهم سازند که هم افراد دانشجو امکان مطالعه داشته باشند و هم بتوانند به راحتی به انجام امور تحصیلی بپردازند و همچنین افراد غیر دانشجو بتوانند در کنار هم مسالمت آمیز زندگی کنند. بنابراین فضای خوابگاه باید مطالعه کردن، معاشرت و فعالیت هایی که اغلب در تقابل یکدیگر هستند را آسان سازد. علت وجود چنین مشکلاتی کمبودهای رایج در  طراحی  و ساخت خوابگاه پسرانه و پانسیون دخترانه تهران و دیگر شهرها هستند. داشتن فضای مناسب برای مطالعه در خوابگاه  از اولویت بالایی برخوردار است.

خوابگاه دخترانه

در اکثر خوابگاه های دخترانه و پانسیون پسرانه در تهران و سایر شهرها ظرفیت اتاق های خوابگاه با جمعیت موجود در آن متناسب نمی باشد. مثلا در اتاقی که ظرفیت واقعی آن برای ۲ نفر است، به ۴ نفر اسکان می دهند. براساس مطالعات انجام شده اتاق های با ظرفیت بالا تنش ها و مشکلات زیادی را نیز دارند که متاسفانه چه خوابگاه های پسرانه چه خوابگاه های دخترانه زیادی در سطح شهر وجود دارند که غالبا بالای ۱۰ نفر را در یک اتاق جا می دهند تعداد زیاد افراد در یک محیط و فضای کم قطعا باعث به وجود آمدن تنش ها و مشکلات می شود.

طراحی فضای داخلی خوابگاه:

دو نوع طرح  بسیار رایج در معماری خوابگاه و اقامتگاه دانشجویی دخترانه و پسرانه، طرح سوئیتی و طرح کریدوری است. در سوئیت ها چندین اتاق فردی و تک نفره وجود دارند که  دارای سالن مشترک و یک حمام و سرویس مشترک هستند. طرح سنتی کریدوری شامل سالن های  طولانی با اتاق های کنار هم همراه  حمام ها و سرویس های بزرگ گروهی است که همه از آن استفاده می کنند. در حالی که به نظر می رسد در هر دو موقعیت فضا برای هر شخص یکسان باشد، در طرح های سوئیتی معمولا فرد با تعداد کمتری از افراد روبه رو می شود و کمتر از امکانات بهره می برد. ساکنین طرح سنتی، ترجیح می دهند در سالن و راهرو خوابگاه با دیگران تعامل داشته باشند.

خوابگاه در تهران

واضح  است که این راهروها خیلی عمومی هستند و برای ارتباطات  غیر رسمی با دوستان مکان مناسبی می باشند. از طرف دیگر افرادی که در سوئیت های خوابگاه دخترانه تهران و سایر شهرها ساکن هستند معمولا از اتاق های خوابگاه برای معاشرت و ارتباط با دیگران استفاده می کنند و همچنین ساکنین سوئیت ها معمولا نسبت به ساکنین طرح سنتی یا همان کریدورها احساس ازدحام کمتری دارند و در مقایسه با ساکنان کریدورها اجتماعی تر هستند.

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی،خوابگاه کارمندی،خوابگاه دخترانه،خوابگاه دخترانه تهران،خوابگاه پسرانه تهران،خوابگاه پسرانه،پانسیون کارمندی،پانسیون دانشجویی،پانسیون دخترانه،پانسیون پسرانه از تمامی کشور میتوانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها