باید و نبایدهای روزه داری برای ساکنین خوابگاه در تهران

بشرا یعقوبیان 1401/01/17 تعداد بازدید:‌ 160 دسته‌بندی: خوابگاه تهران

باید و نبایدهای روزه داری برای ساکنین خوابگاه در تهران

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان حس و حال تمامی بخش های جامعه به سمت و سوی دیگری می رود. بسیاری از ابعاد زندگی انسان ها در این ماه بندگی خدا، حال و هوایی روحانی به خود می گیرد. به راستی ماه مبارک رمضان فرصتی بی نظیر برای تقدیم کردن هرچه خالصانه تر تمامی وجود خود به معبود می باشد. روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان فعالیت اصلی و محوری عبادات این ماه را تشکیل می دهد. روزه داری موهبتی است که انسان ها را بیش از هر زمان دیگری با روح یگانه خداوند نزدیک کرده و بندگی خالصانه انسان ها را در برابر خدا نشان می دهد. در انواع خوابگاه در تهران نیز می توان آثار این ماه ارزشمند و والاقدر را مشاهده کرد. بسیاری از ساکنین خوابگاه در تهران خود را با جریان اصلی و مقدس این ماه همراه می کنند. روزه داری برای ساکنین خوابگاه در تهران البته ممکن است کمی متفاوت تر از جاهای دیگر باشد. زیرا با سکونت در خوابگاه تهران فرد تمامی مسئولیت زندگی خود را بر عهده داشته و می بایست به تنهایی با آن روبرو شود.

خوابگاه تهران

باید و نبایدهای روزه داری در خوابگاه تهران

از حس و حال ناب و عرفانی ماه مبارک رمضان در خوابگاه تهران و سایر بخش های جامعه گفتیم. اما می بایست این نکته را نیز مدنظر قرار دهیم که روزه داری مانند هر امر اصولی دیگری در جامعه دارای یکسری قوانین است که با رعایت آنها هم می توان سلامت خود را حفظ کرده و هم به امر عبادت و بندگی خود در این ماه مبارک ادامه داد. در واقع انجام یا عدم انجام یکسری امور و کارها در طول روزه داری در خوابگاه در تهران کمک می کند که با سلامت جسمی این فریضه دینی را به انجام برسانیم. تعدادی از این امور عبارتند از:

- باید خوردن سحری را در خوابگاه تهران فراموش نکنید

بدون شک بیدار شدن در نیمه های شب برای صرف سحری در خوابگاه تهران به آسانی انجم دادن این کار در خانه و به همراه خانواده نیست. اما این را هم در نظر داشه باشید که گرفتن روزه بدون سحری در ماه مبارک رمضان علاوه بر اینکه سلامت شما را به طور جدی تهدید می کند، می تواند ثواب سحری کردن را هم از شما دریغ کند. افرادی که خوابگاه تهران و هر مکان دیگری بدون سحری روزه می گیرند در طول روز با افت ناگهانی قند خون و گاها حتی شوک ناشی از این مورد روبرو می شوند. 

خوابگاه تهران

- باید در حد فاصل افطار تا سحری کمبود آب بدن را جبران کنید

در طول روزه داری در ماه مبارک رمضان در خوابگاه دانشجویی و هر مکان دیگری، بدن با کمبود آب و مایعات مورد نیاز روبرو می شود. بنابراین در زمان افطار کردن و حد فاصل آن تا سحر، می بایست این کمبود به شکلی مناسب در فواصل درست جبران گردد. عدم جبران آب کمبودی بدن می تواند به ارگان های مختلف از جمله کلیه ها آسیب جدی وارد کند.

- نباید در طول روزه داری امور سنگین انجام دهید

انجام دادن کارهای روتین روزانه هیچ مشکلی را برای سلامتی در طول روزه داری در خوابگاه تهران ایجاد نمی کند. با اینحال برخی کارهای سنگین که نیاز به کالری سوزی بالایی دارند، ممکن است در طول روزه داری فشار مضاعفی را به بدن وارد کنند.

- باید وعده افطاری سبک و همراه با مایعات باشد

در طول روزه داری بدن مدت زمانی بیش از ده ساعت از مصرف هرگونه مواد غذایی دور است. بنابراین وارد کردن مواد غذایی خشک که نیاز به جویدن و هضم سخت تری دارند می تواند به سلامت دستگاه گوارش انسان آسیب وارد کند. بنابراین سعی کنید برای وعده های افطار خود در خوابگاه تهران از خوراکی های سبک با کمترین میزان شکر و سایر شیرین کننده های مصنوعی استفاده کنید.

- نباید شیرینی های مصنوعی را جایگزین شیرینی های طبیعی مانند خرما کنید

شرینی های طبیعی مانند خرما ساختار پیچیده ای داشته و قند آنها با سرعت پایین تری در بدن آزاد می شود. اما شیرینی های ساده و مصنوعی می توانند سریعا قند خون را افزایش داده و خطر ابتلا به بیماری دیابت را در افراد افزایش دهند. خرما، عسل، توت و مویز شیرینی های طبیعی هستند که می توانید در وعده های افطار و سحری خود در خوابگاه تهران استفاده کنید. 

خواب اینجا

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها