اولویت بندی در اسکان دانشجو

بشرا یعقوبیان 1398/11/20 تعداد بازدید:‌ 234 دسته‌بندی: پانسیون

اولویت بندی در اسکان دانشجو
اساس اسکان دانشجو در خوابگاه:

پذیرش در دانشگاه های دولتی کار آسانی نیست، به همین دلیل دانشجویانی که با رتبه های خوب و عالی در دانشگاه های معتبر کشور پذیرش می شوند، انتظار ندارند در همان اوایل ورود به دانشگاه مورد علاقه خود، با مشکلات کمبود خوابگاه و دردسرهای یافتن و اقامت در خوابگاه دخترانه و خوابگاه دانشجویی پسرانه روبه رو شوند. با این حال طی سال های اخیر، بسیاری از دانشگاه های سراسری در دفترچه های انتخاب رشته  نیز اعلام کرده اند که در مورد تعلق گرفتن خوابگاه دولتی به همه دانشجویان پذیرش شده، تعهدی ندارند. برای افرادی که با درس خواندن و زحمت کشیدن قادر به قبولی در دانشگاه های سراسری شده اند، بدون شک خواندن این خبر چندان خوشایند نخواهد بود. در برخی دانشگاه ها به دلیل محدودیت در ظرفیت خوابگاه های دولتی، اداره امور خوابگاه ها بر اساس تفکیک رتبه های برتر، اولویت بندی انجام خواهد داد و دانشجویان دختر و پسر را بر این اساس در خوابگاه های دولتی اسکان می دهند. همچنین برخی از دانشگاه ها با  توجه به میزان ظرفیت خوابگاه ها و تعداد دانشجویان پذیرش شده و فارغ التحصیلانی که خوابگاه ها را ترک می کنند، در ترم های ۳ یا ۵، دانشجویان مستقر شده در خوابگاه های خودگردان را در خوابگاه های دولتی اسکان می دهند. در این صورت دانشجویان با ساکن شدن در خوابگاه پسرانه در تهران و خوابگاه دخترانه هزینه کمتری را بابت اقامت خود در خوابگاه می پردازند.

خوابگاه دخترانه

اساس تفاوت در بین خوابگاه های دانشجویی:

خوابگاه خودگردان، استیجاره ای و همچینین اقامتگاه دحترانه و پانسیون پسرانه تهران و دیگر شهرها که زیرنظر وزارت علوم و دانشگاه های دولتی مشغول به فعالیت هستند و به عبارتی اداره امور خوابگاه های دانشجویی، دانشجویان را به این خوابگاه ها معرفی می کنند و خود مسئول ساماندهی دانشجویان هستند، تقریبا از نظر امکانات رفاهی تفاوتی با خوابگاه های دانشجویی دولتی ندارند. می توان گفت از جمله اختلاف عمده خوابگاه های دولتی با خوابگاه های استیجاره ای و خودگردان، هزینه یک ترم اقامت در خوابگاه دخترانه و اقامتگاه پسرانه در تهران و دیگر شهرها می باشد که به مراتب از خوابگاه های دولتی گران تر هستند. اختلاف دیگر مربوط به موقعیت قرارگیری خوابگاه می باشد، به طوری که بیشتر خوابگاه های دولتی در محوطه دانشگاه ساخته می شوند و این امر، رفت و آمد به کلاس ها، آزمایشگاه و … را برای دانشجویان آسان می کند.

اقامتگاه پسرانه

اما خوابگاه های خودگردان و استیجاره ای در داخل شهر و اطراف شهر قرار گرفته اند. دانشگاه ها برای رفاه حال دانشجویان ساکن در خوابگاه های خودگردان، سرویس های دانشجویی را در اختیار دانشجویان ساکن در خوابگاه های دانشجویی خودگردان قرار می دهند و این سرویس ها به طور مرتب و در ساعات مشخص، در مسیر خوابگاه و دانشگاه مشغول فعالیت هستند. برخلاف خوابگاه های دولتی که همواره از بافت وجود چندین اتاق در یک راهرو با آشپزخانه و سرویس بهداشتی و حمام مشترک استفاده می شود. بافت خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه دانشجویی دخترانه و پسرانه ممکن است متفاوت باشد.

پانسیون پسرانه

استفاده از سوئیت ها یا پانسیون دانشجویی پسرانه و دخترانه که برای ۲ تا ۸ نفر طراحی می شود و دارای بالکن، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام در خود سوئیت می باشد. همچنین استفاده از واحدهای آپارتمانی به عنوان خوابگاه های دانشجویی که دارای چندین اتاق با ظرفیت ۲ تا ۶ نفر، یک آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام در یک هال مشترک است، نیز رایج می باشد. اقامت در خوابگاه های خودگردان و استیجاره ای که از طرف اداره امور خوابگاه های دانشجویی در دانشگاه ها، صندوق رفاه دانشجویان و تعاونی خوابگاهداران غیردولتی، مجوز فعالیت دریافت کرده اند، سبب جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی و اخلاقی برای دانشجویان دختر و پسر ساکن در خوابگاه های غیر دولتی می شود.

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی،خوابگاه کارمندی،خوابگاه دخترانه،خوابگاه دخترانه تهران،خوابگاه پسرانه تهران،خوابگاه پسرانه،پانسیون کارمندی،پانسیون دانشجویی،پانسیون دخترانه،پانسیون پسرانه از تمامی کشور میتوانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها