اهمیت وسایل سرمایشی در خوابگاه دانشجویی

بشرا یعقوبیان 1400/04/12 تعداد بازدید:‌ 283 دسته‌بندی: خوابگاه دانشجویی

اهمیت وسایل سرمایشی در خوابگاه دانشجویی

گذر از تابستانی داغ تر از آتش در خوابگاه دانشجویی

فصل تابستان برای دانش آموزان، دانشجویان و برخی از معلمان و مشاغل دیگر، فصل شروع تعطیلات است. اما این مساله در مورد همه افراد صدق نمی کند. قسمت اعظم جامعه هر چهار فصل سال را ملزم به حضور در محل کار و فعالیت خود هستند. این قانون برای دسته ای از دانشجویان که در حال گذراندن ترم تابستانی هستند و یا اینکه دانشجوی تحصیلات تکمیلی می باشند نیز وجود دارد. این افراد مانند چند میلیون نفر دیگر از ساکنین کشور، تابستان را به کار و درس و فعالیت مشغول می شوند. دانشجویانی که گذراندن تابستان برایشان با رفتن به دانشگاه همراه است، اوقات استراحت خود را در خوابگاه دانشجویی سپری می کنند.

خوابگاه دانشجویی

به سر بردن در خوابگاه دانشجویی تهران و دیگر شهرها در فصل تابستان می تواند چالش هایی به همراه داشته باشد. همه ما از فصول سرد سال خاطراتی مانند سرماخوردگی و یا بیماری های نظیر آنفولانزا را در ذهن داریم. اما جالب است بدانیم که بیماری هایی که در فصل تابستان انسان را دچار می کنند، دست کمی از بیماری های زمستانی ندارند. بیشترین درگیری افراد در فصل تابستان، با گرمازدگی است. ساکنین خوابگاه دخترانه و پسرانه به دلیل رفت و آمد به دانشگاه و سایر مراکز علمی، در معرض این بیماری هستند. به همین جهت آنها باید همواره راه کارهایی برای گذر از این خطر در ذهن داشته باشند. یکی از مهمترین تمهیداتی که افراد باید در چنین شرایطی بیندیشند، انتخاب خوابگاه و پانسیون دخترانه و پسرانه ای است که وسایل سرمایشی مناسبی داشته باشد.

خوابگاه پسرانه تهران

وسایل سرماشی خوابگاه دانشجویی

یکی از مهمترین امکاناتی که در زمان انتخاب خوابگاه پسرانه باید به آن دقت شود، وسایل سرمایشی خوابگاه دانشجویی است. بدون شک زندگی در مکانی گرم که امکان تهویه مناسبی نداشته باشد، شریط زندگی را برای افراد دشوار می کند. وسایل سرمایشی ممکن است در خوابگاه تهران و سایر خوابگاه ها انواع مختلفی داشته باشد. در ادامه به برخی از وسایل سرمایشی مورد استفاده در خوابگاه دانشجویی شاره می گردد. 5 مورد از پرکاربردترین وسایل سرمایشی موجود در خوابگاه دانشجویی در تهران عبارتند از:

  • پنکه های سقفی و زمینی

  • کولر آبی

  • کولر سلولزی

  • داکت اسپیلت

  • فن کویل سقفی 

مواردی که در بالا اشاره گردید، ممکن است در خوابگاه و اقامتگاه های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. در برخی از انواع اقامتگاه لاکچری، استفاده از داکت های ثابت طرفداران بیشتری دارد. با این وجود بخش عمده ای از اقامتگاه پسرانه و دخترانه مجهز به کولر آبی هستند. قیمت پایین این نوع از خنک کننده ها در مقایسه با سایر انواع آنها و همچنین قدرت بالایی که برای این کار دارند، آنها را به انتخابی همیشگی برای خوابگاه دانشجویی تبدیل کرده است.

خوابگاه دخترانه در تهران

مزایا و معایب کولر آبی در خوابگاه دانشجویی

تعداد زیادی از خوابگاه و پانسیون دانشجویی و کارمندی مجهز به کولر آبی هستند. کولر های آبی دارای مکانیسم ساده ای برای خنک کردن فضای تحت پوشش خود می باشند. جریان آب با عبور از پوشال ها و یا صفحات سلولزی این کولرها تبخیر شده و هوار خنک به داخل محیط هدایت می شود. استفاده از این وسایل در پانسیون پسرانه و دخترانه در سطح وسیعی می باشد. یکی از مزایای اصلی این نوع وسایل خنک کننده، قیمت پایین آن در کنار نصب نسبتا آسان آن می باشد. از طرفی دیگر سرویس و تعمیر کولرهای آبی سخت و پر هزینه نیست. در نتیجه این عوامل، کولر های آبی انتخابی محبوب برای خوابگاه داران هستند.

پانسیون کارمندی

اگر بخواهیم معایب کولر آبی را برای خوابگاه دانشجویی مورد بررسی قرار دهیم، اولین گزینه ای که به ذهن می رسد، عدم تخصیص یک کولر به یک اتاق است. در واقع از نظر فضایی و همچنین هزینه ای که باید در نظر گرفته شود، تخصیص یک کولر آبی به یک اتاق خوابگاه در تهران، صرفه اقتصادی ندارد. به همین جهت معمولا برای چندین اتاق و یا یک سویت پانسیون دخترانه، به طور مشترک یک کولر تخصیص می یابد. مشکل این کار در عدم هماهنگی افراد برای خاموش و روشن کردن کولر است. از معایب دیگر این نوع از وسایل خنک کننده، مصرف آب در آنهاست که مشکلات زیست محیطی به همراه دارد. از طرفی دیگر کولر آبی برای استان هایی که دمای آنها در تابستان خیلی بالا می رود، جوابگو نیست.

خوابگاه پسرانه تهران

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانس یون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها